Toto video vzniklo počas natáčania ruského videoklipu z roku 2020, nesúvisí s vojnou na Ukrajine

Tisíce ľudí zdieľali v marci 2022 video, ktoré malo podľa popisu vraj zachytávať Ukrajincov, ako falšujú obete ruského bombardovania svojej krajiny vo „filmovom štúdiu“. To však nie je pravda, dané video bolo natočené počas produkcie videoklipu ruského repera Huskyho z roku 2020; s ruskou inváziou na Ukrajinu nijako nesúvisí.

„V ukrajinskom filmovom štúdiu ‘mŕtve obete ruského bombardovania’ fajčia medzi nakrúcaním cigarety. Na Ukrajine je ťažké pracovať ako mŕtvola. Natáčanie celý deň s krátkymi fajčiarskymi prestávkami!“ píše sa v príspevku súkromného FB profilu zo 17. marca 2022.

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 23. marca 2022

Súčasťou príspevku je 12-sekundové video, na ktorom vidno tucet čiernych vriec na mŕtvoly na korbe nákladného auta, pričom z jedného vreca vyčnieva hlava muža, ktorý fajčí cigaretu. Predmetný príspevok zdieľalo viac ako 2,9-tisíc používateľov. Tisíce používateľov tak interpretovalo video ako dôkaz, že obete ruskej invázie na Ukrajinu sú falšované alebo že má ísť o hercov.

Obdobné príspevky boli zverejnené aj na mnohých iných facebookových profiloch, napríklad tu, tu či tu.

Vôbec prvým miestom v slovenskom internetovom priestore, kde sme dohľadali totožný obsah, bol príspevok zdieľaný 13. marca na telegramovom kanáli s názvom „Slovensko NEWS-FRONT.INFO“.

Image
Snímka nepravdivého príspevku na Telegrame vyhotovená 23. marca 2022

„NewsFront“ je sieť stránok zdieľajúcich dezinformácie (1, 2) a prokremeľskú propagandu v desiatich jazykoch so sídlom na Ruskom okupovanom Kryme. Podľa tlačovej správy amerického ministerstva financií, ktoré uvalilo na predstaviteľov tejto siete a iné subjekty v apríli 2021 sankcie, je NewsFront „pod kontrolou ruskej FSB“ (Spravodajskej služby Ruskej federácie, pozn. red.).

Počet odberateľov spomínaného telegramového kanála narástol od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu viac ako päťnásobne. Kým pred začiatkom invázie mal kanál do 3-tisíc odberateľov, k 23. marcu už má viac ako 15,1-tisíc.

Rovnaké video s rovnakým textom sa v slovenčine objavilo aj na iných miestach na slovenskom Facebooku, napríklad tu, tu či tu. Obdobné príspevky sa však šírili aj vo francúzštine či španielčine.

Tvrdenie, podľa ktorého majú byť na videu zachytené ukrajinské obete vojny, prípadne „herci, ktorí ich hrajú“, je však nepravdivé. Na základe zistení agentúry AFP bolo video natočené počas natáčania hudobného videoklipu ruského repera Huskyho. Predmetný klip bol naviac natočený v Moskve.

Videoklip ruského repera z roku 2020

Rovnaké video sa šírilo slovenským Facebookom aj koncom marca 2021, vtedy však v kontexte pandémie ochorenia Covid-19. Konkrétne pri ňom bolo napísané, že ide o „CORONA DIVADLO“.

Agentúra AFP už vtedy dohľadala pôvodný zdroj videa. To zverejnil na sociálnej sieti TikTok účet „vasyaivanovdesign“ 28. marca 2021.

Používateľ Vasja Ivanov (v ruštine „Вася Иванов“) video popisuje ako záznam z natáčania videoklipu ruského repera Huskyho. Husky, vlastným menom Dmitrij Kuznecov, je jedným z najznámejších reperov v Rusku. Ivanov sa na svojom profile na sieťach TikTok a Instagram označuje za art directora a dizajnéra.

Prvky v záberoch z virálneho FB videa sa zhodujú s tými, ktoré možno vidieť vo videoklipe zverejnenom na Ivanovovom účte na stránke Vimeo 26. novembra 2020. Sám Husky zverejnil rovnaký videoklip na svojom YouTube kanáli ešte 26. septembra 2020. V titulkoch videoklipu je Vasya Ivanov uvedený ako „Production Designer“ alebo scénograf.

Image
Snímka zo stránky Vimeo vyhotovená 8. apríla 2021

V sekcii Highlights na svojom Instagrame zverejnil Ivanov mnoho ďalších krátkych videí (stories) zo zákulisia natáčania Huskyho videoklipu. Nachádza sa tam aj scéna s mužom, ktorý fajčil trčiac z čierneho vreca.

Videoklip ukazuje muža, ktorý po streľbe v hale balí ľudské telá do čiernych vriec. Na konci klipu sú všetky telá kladkostrojom zvesené zo strechy budovy a naložené na korbu oranžového nákladného vozidla. Klip nemá nič spoločné s pandémiou Covid-19.

Image
Porovnanie videa z Facebooku (vľavo) a záberov z videoklipu repera Huskyho (vpravo) vyhotovené 7. apríla 2021

Panelový dom obložený bledo-sivými kachličkami, z ktorého sú mŕtvoly vo videoklipe nakladané na auto, je v skutočnosti budova Moskovského regionálneho výskumného klinického ústavu (MONIKI) hneď vedľa Chrámu Ikony Matky Božej (1, 2).

V septembri 2020 informovala o výrobe videoklipu aj súkromná ruská televízia REN. V článku si môžete pozrieť aj zábery z natáčania. Ruský portál Life.ru taktiež zverejnil článok o inom virálnom videu z toho istého natáčania ešte 4. septembra 2020

Tím AFP Fakty už vyvrátil viaceré dezinformácie, podľa ktorých mali zábery vytrhnuté z kontextu byť ukážkou toho, ako sa na Ukrajine majú údajne falšovať obete ruskej invázie (tu, tu).

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás