Video nezachytáva tvorbu falošných reportáží, zábery sú z natáčania televízneho seriálu

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 2. marca 2022 o 11:13
  • Aktualizované dňa 17. marca 2022 o 17:44
  • Článok prečítate za 5 min
  • Autor: Marion DAUTRY, AFP Belehrad
  • Článok preložil/-a Robert BARCA
Od ruskej invázie Ukrajiny získalo video, ktoré zachytáva ako mladému mužovi aplikujú na tvár falošnú krv, na Facebooku tisíce zdieľaní spoločne s tvrdeniami, že zachytáva, ako médiá falšujú obete. Niektorí zahraniční používatelia spojili video priamo s vojnou na Ukrajine. Krátke video však nemá nič spoločné so spravodajskou produkciou ani s rusko-ukrajinským konfliktom. Bolo zverejnené pred viac ako dvoma mesiacmi z miesta natáčania televízneho seriálu „Contamin“.

„Takto sa robia reportáže!“ píše sa pri videu, ktoré 26. februára 2022 uverejnil na svojom profile slovenský používateľ Facebooku a ktoré zdieľalo viac ako 3000 používateľov.

Vo videu vidíme mladú ženu a mladého muža, ktorému na tvár nanášajú falošnú krv. Muž nevyzerá, že by mal akékoľvek zranenia, naopak ho vidíme usmievať sa.

Image
Snímka nepravdivého príspevku vyhotovená 1. marca 2022

Uvedený príspevok neobsahuje explicitné zmienky o vojne na Ukrajine, avšak daný facebookový profil často zdieľa nedôveryhodné informácie z tohto konfliktu, prípadne správy aj od ruských štátom ovládaných médií (tu, tu)

Snímky predmetného príspevku boli zdieľané slovenskými používateľmi napríklad aj tu či tu.

Niektorí používatelia spojili zábery priamo s vojnou na Ukrajine, ktorá bola 24. februára vojensky napadnutá Ruskom. Usudzovali tak, že video má byť dôkazom, že médiá klamú o civilných obetiach vojny.

„Svine, presne ako s kokovidkom, tiez tam herci a komparzisti za peniaze saskovali- imbecili !“ znie jeden z komentárov pod videom. „Pozerajte ako sa robí propaganda spolu s médiami ani sa netaja,“ píše sa v inom komentári pod zdieľaným videom z FB stránky AntiKiska.

Video sa s obdobnými tvrdeniami šírilo aj v iných jazykoch - napríklad v srbčine, gréčtineči maďarčine, a to priamo s tvrdením, že médiá takto falšujú ukrajinské obete.

Naši kolegovia zo srbskej redakcie overovania faktov agentúry AFP prešetrili pôvod originálenho videa, pričom zistili, že video bolo pôvodne zverejnené na TikToku (archivovaná verzia) v decembri 2021, teda dávno pred vstupom ruských vojsk na Ukrajinu, a vzniklo pri natáčaní televízneho seriálu.

Pomohol im k tomu aj komentár pod srbskou verziou videa, v ktoorm bolo uvedené: „Zdieľate video z nakrúcania filmu, ktoré bolo zverejnené 28. decembra 2021 na TikTok profile ukrajinskej produkčnej spoločnosti Driu Production, pochopte to už.“

Aby agentúra AFP Cinjenice overila pôvod videa, vyhľadala na TikToku „Driu Production“ a našla uvedené video zdieľané aj na FB účte ukrajinskej filmovej producentky Darie Driuchenko, ktorá video zverejnila 28. decembra 2021. V popise videa sa uvádza „Driu Production“, čo je názov jej produkčnej spoločnosti, ktorej webovú stránku nájdete tu. Okrem toho pôvodné video obsahuje aj nápis „Zombie film“, ten bol však z verzie v nepravdivých príspevkoch odstrihnutý.

V komentároch pod Driuchenkovej príspevkom sa 28. decembra 2021 ktosi opýtal aj na názov pripravovaného filmu. Driuchenko odpovedala: „Seriál Contamin pre Netflix.“

Agentúra AFP našla dôkazy, že pripravovaný seriál Contamin skutočne existuje a jeho tvorcom je Harald Franklin, nemecký filmový producent, ktorý o natáčaní informoval aj na svojej FB stránke.

Seriál má byť podľa traileru zverejnenom na Youtube o „pandémii“ spôsobenej vírusom „vyrobeným v laboratóriu a ešte horším ako Covid-19“.

Driuchenko pre AFP 2. marca potvrdila, že video zachytáva zábery z natáčania seriálu Contamin. Uviedla taktiež, že natočené bolo v novembri 2020. „Sme filmári, takže máme mnoho záberov z natáčania,“ povedala.

Mladé dievča z úvodu TikTok videa je rozpoznateľná v jednej scéne zo seriálu, ktorú Harald Franklin zverejnil v dlhšom videu na Vimeu.

Image
Porovnanie snímky z videa o seriáli Contamin z Vimea (vľavo) a snímky z TikTok videa, ktoré uverejnila Daria Driuchenko (vpravo)

Na fotografii, ktorú zverejnila spoločnosť Driu Production na Instagrame 17. februára 2021, je vidieť spoločne s ďalšími komparzistami aj mladého muža, ktorého možno spoznať podľa „zakrvavenej“ bundy.

Mnohé novšie komentáre pod videom na TikToku ukazujú, že ľudia si aj o pôvodnom videu myslia, že zobrazuje fingované obete prebiehajúceho konfliktu na Ukrajine, hoci dátum zverejnenia a nápis „Zombie movie“ dokazujú opak.

Image
Snímka pôvodného videa uverejneného na TikToku a aj nedávnych komentárov pod ním vyhotovená 28. februára 2022

Obdobný obsah so snímkami z videa sa šíril aj prostredníctvom kanála Slovensko NEWS-FRONT.INFO na sociálnej sieti Telegram a FB stránky News.info.sk. Táto FB stránka prezdieľava obsah jednak zo spomínaného telegramového kanála a jednak z webu sk.news-front.info. Súčasťou týchto príspevkov bolo tvrdenie, podľa ktorého „bol identifikovaný 'herec', ktorý sa nakrúca v ukrajinských inscenovaných videách“. Podľa príspevkov malo ísť vraj o „obyvateľa Vinnickej oblasti Viktora Ivanoviča Popoviča, narodeného 7.6.1996“.

Tím AFP Fakty hľadal meno „Viktor Ivanovič Popovič“ v azbuke aj na ruských aj ukrajinských stránkach pomocou vyhľadávačov Yandex či Google. Neboli sme však schopní dohľadať mladého herca s týmto menom a potvrdiť tak jeho identitu.

Súčasťou príspevkov je aj selfie fotografia údajného mladého herca. Reverzným vyhľadávaním podľa obrázka sme sa však pomocou Googlu či Yandexu nedostali k žiadnym zhodným výsledkom.

Úmrtia civilistov počas rusko-ukrajinskej vojny

Podľa tlačovej správy OSN si vojna na Ukrajine vyžiadala k 15. marcu 2022 691 civilných obetí. Skutočné čísla však môžu byť oveľa vyššie.

Image
Plačúce dieťa na matraci v dočasnom ubytovaní v Ubli na východnom Slovensku neďaleko hraníc s Ukrajinou, 27. február 2022 ( AFP / PETER LAZAR)

Z krajiny odišlo od začiatku ruskej invázie už viac ako 3 milióny utečencov. Viac ako 200-tisíc z nich prešlo cez hranicu so Slovenskom.

Od začiatku rusko-ukrajinskej krízy sa na sociálnych sieťach objavilo množstvo obrázkov a videí, ktoré údajne zobrazujú udalosti na Ukrajine. Overovacia služba agentúry AFP už mnohé z nich vyvrátila, napríklad tu a tu.

17. marca 2022 Pridané odseky ohľadne príspevkov zverejnených na telegramovom kanáli "Slovensko NEWS-FRONT.INFO" a stanovisko producentky seriálu. Aktualizované informácie o počte obetí a utečencov.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás