Na tomto videu nie sú falošné mŕtvoly Ukrajincov, ale ekologický protest vo Viedni

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 3. marca 2022 o 17:10
  • Aktualizované dňa 11. marca 2022 o 15:33
  • Článok prečítate za 4 min
  • Autor: AFP Belehrad
  • Článok preložil/-a Robert BARCA
Začiatkom marca 2022, sa na Facebooku objavilo video zachytávajúce časť televíznej reportáže, v ktorej vidíme rady zdanlivo mŕtvych tiel v čiernych plastových vreciach. Skutočnosť, že jedno z tiel v pozadí sa pohne, si niektorí používatelia vykladali ako dôkaz, že médiá falšujú obete prebiehajúcej vojny na Ukrajine. To však nie je pravda. Pôvodné video pochádza z reportáže rakúskej televízie o proteste proti klimatickým zmenám vo februári 2022. Správa nijako nesúvisí s vojnou na Ukrajine. Demonštranti len symbolicky prezentovali úmrtia spôsobené znečistením ovzdušia a klimatickými zmenami. Organizátori demonštrácie pre agentúru AFP potvrdili, že sa ani nesnažili predstierať, že sú skutočne mŕtvi.

„Chodiaci ukrajinskí mŕtvy? Pozor! V Poľsku sa práve nakrúca film o humanitárnej katastrofe. Natočili Nemci, Briti, Francúzi a Poliaci.
Našťastie sa pokašľali v priamom televíznom prenose. Očakáva sa veľa videí z tejto kategórie!“ píše sa pri videu, ktoré uverejnila 1. marca 2022 slovenská FB stránka Zabráňme spoločne tretej svetovej vojne a ktoré ďalej zdieľalo takmer 300 používateľov.

Na 17-sekundovom videu vidíme reportéra hovoriaceho do kamery po nemecky a za ním rady prikrytých tiel. Jedna osoba v pozadí sa spod čiernej prikrývky pohne, podíde k nej žena, a následne sa opäť zakryje.

Image
Snímka FB príspevku vyhotovená 2. marca 2022

Rovnaká nahrávka sa objavila aj v iných príspevkoch na Facebooku (tu alebo tu), ale s pridaným spravodajským titulkom „Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva: 57 mŕtvych, 169 zranených na Ukrajine pri ruských útokoch“ a s doplneným hlasom, ktorý v angličtine opisuje obete, prudké boje a postup ruských jednotiek na Ukrajine.

Pokusy spojiť video s vojnou na Ukrajine prišli týždeň po tom, ako Rusko 24. februára 2022 napadlo Ukrajinu, čo viedlo k intenzívnym bojom a napätým medzinárodným vzťahom s Moskvou. Video s obdobnými tvrdeniami identifikovala agentúra AFP napríklad v srbčine a čínštine.

Viaceré komentáre naznačujú, že slovenskí používatelia uverili tomu, že sa jedná o zábery z prebiehajúcej vojny na Ukrajine. „Takto KLAMÚ médiá“, „Ďakujeme vzkriesenému mrtvému, aspoň nam ukázal ako sme pravdivo informovani. Hanba mediam“ alebo „Toto iste video som videla kvoli obetiam na kovid,“ píše sa v komentároch pod videom.

Rovnaké video cirkulovalo vo februári 2022 aj v kontexte pandémie ochorenia Covid-19. Agentúra AFP o tom informovala napríklad tu či tu.

V skutočnosti však video pochádza zo spravodajského príspevku o proteste, ktorý sa konal 4. februára 2022 vo Viedni. Demonštranti protestovali proti tomu, že Rakúsko si nestanovilo národné ciele pre zníženie skleníkových plynov. Protest zorganizovalo ekologické hnutie „Piatky pre budúcnosť“ (Fridays for Future, pozn. red.) a nemá nič spoločné s vojnou na Ukrajine. „Mŕtve telá sú poňaté ako symbol,“ uviedla pre agentúru AFP hovorkyňa organizácie.

Pôvod videa: Demonštrácia vo Viedni

V krátkom videu môžeme počuť muža pred kamerou, ktorý vysvetľuje, že organizátori protestu varovali, že environmentálne ciele na úrovni EÚ nestačia a že „nie sú dostatočné ani na rakúskej úrovni. Aj keď si uvedomíte, že Bundesrat (horná snemovňa rakúskeho parlamentu) sa rozhodla implementovať zákon o rozšírení obnoviteľnej energie a reformu ekosociálnej dane. Cieľom zákona o rozšírení obnoviteľných zdrojov energie je zabezpečiť klimatickú neutralitu Rakúska do roku 2030“.

Reverzným vyhľadávaním sme dohľadali pôvodné video, ktoré pochádza z rakúskeho média Oe24 a ktoré bolo zverejnené na YouTube kanáli a článku na webovej stránke 4. februára 2022.

Moment z nepravdivého FB príspevku vidíme v čase 1:24 až 1:30, keď si jeden z účastníkov pridŕža plachtu kvôli vetru a žena s batohom na chrbte mu príde pomôcť.

Na originálnom videu vidíme aj nápis „Wien: Demo gegen Klimapolitik“, čo v preklade z nemčiny znamená „Viedeň: Protest proti klimatickej politike“

Image
Snímka nepravdivého príspevku vľavo a snímka originálneho videa zo stránky oe24.at vpravo

V článku Oe24 sa uvádza: „V piatok (4. februára 2022) uplynie 400 dní, odkedy Rakúsko nemá ciele zníženia emisií skleníkových plynov. Platforma Fridays For Future varovala, že je to smrteľné, keďže s každou tonou CO2 klimatická kríza eskaluje. Popoludní predstavili aktivisti pred budovou Úradu spolkového kancelára vo Viedni 49 'klimatických vriec na telá'. Podľa medzinárodnej štúdie každý deň s emisiami CO2 okolo 200 000 ton spôsobí do roku 2100 v Rakúsku 49 úmrtí.“

Iná verzia videa obsahovala anglický text „Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva: 57 mŕtvych, 169 zranených“. Vyhľadaním tohto textu pomocou Googlu sa agentúre AFP podarilo nájsť výsledky v kategórii 'Videá' z amerického spravodajského kanála NBC.V tomto videu z 25. februára 2022 môžeme od času 00:20 identifikovať aj rovnaký hlas ako vo videu - v skutočnosti patrí reportérovi Calovi Perrymu. Rovnaké video našla aj Seana Davis, fact-checkerka tlačovej agentúry Reuters.

Rakúska pobočka environmentálnej organizácie „Piatky pre budúcnosť“ celú udalosť oznámila a vysvetlila jej okolnosti na svojej webovej stránke tu a tu.

„Išlo výlučne o klimatickú krízu. Mŕtvoly sú zamýšľané iba ako symbol, nie s úmyslom zobraziť reálne obete,“ uviedla 8. februára 2022 pre agentúru AFP Verena Matlschweiger, hovorkyňa rakúskeho hnutia Piatky pre budúcnosť.

Organizácia zdieľala fotografie z protestu na svojich účtoch na sociálnych sieťach. „Počas dnešnej akcie Fridays For Future ležali 'mŕtvi' aktivisti pred budovou Úradu spolkového kancelára. Symbolizujú tých, ktorí zomrú v dôsledku zlyhania rakúskej klimatickej politiky,“vysvetlili na Twitteri. Fotografie z akcie boli 5. februára 2022 zdieľané aj na Facebooku.

O udalosti informovali viaceré médiá, napríklad tu, tu či tu.

Nie je to taktiež prvýkrát, čo sa šíritelia dezinformácií pokúšali obviniť médiá z falšovania obetí ruskej invázie na Ukrajinu. Podobné tvrdenie sme vyvrátili tu. K 3. marcu bolo podľa OSN potvrdených viac ako 220 civilných obetí v dôsledku ruského bombardovania a ostreľovania ukrajinských miest.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sú sociálne siete zaplavené starými videami a fotografiami vytrhnutými z kontextu, pričom sú pri nich tvrdenia, že má ísť o súčasný konflikt či dôkaz o nepravdivom mediálnom pokrytí. Agentúra AFP vyvrátila mnoho takýchto príspevkov, ktoré si môžete prečítať napríklad v slovenčine či v angličtine.

11. marca 2022 Doplnené dva odstavce ohľadne alternatívnej verzie videa, do ktorej bol doplnený hlas redaktora americkej NBC.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás