Nemocnica odmieta tvrdenia, že dvaja doktori mali po vakcíne vážne vedľajšie účinky, označila ich za klamstvo
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 27. januára 2021 o 17:53
- Aktualizované dňa 27. januára 2021 o 18:00
- Článok prečítate za 6 min
- Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
19. januára 2021 zdieľal profil s menom Mario Slovien príspevok, v ktorom bolo napísané: „Od Viera Z....AKTUÁLNE!!!!!! Mudr. Hudák po druhom očkovani skolaboval a leží na ARO MUDr. Mráz obidvaja z Ružinova tiež ho dnes doviezli a je na tom veľmi zle po druhom očkovaní 4 zdravotné sestry majú vysoké horúčky tiež po druhom očkovaní!!!!!!!“
Tento príspevok, ktorým sa jeho autor snažil odradiť ľudí od očkovania, mal viac ako 2100 zdieľaní.
Totožný text bol zdieľaný tu (1300 zdieľaní), tu, tu či tu.
Rovnaký text bol ešte 19. januára zdieľaný napríklad aj v uzavretej FB skupine Anjelske hliadky na Slovensku, v ktorej sa opakujú dezinformácie o vakcinácii a pandémii COVID-19:
Text sa v rovnaký deň objavil aj v skupine QANON CZ/SK na ruskej sociálnej sieti VKontakte, odkiaľ bol neskôr ďalej zdieľaný aj na Facebooku.
Celkovo tak podľa našich zistení zdieľalo krátku správu o údajných vážnych komplikáciách po očkovaní druhou dávkou vakcíny proti COVID-19 medzi zdravotným personálom v ružinovskej nemocnici viac ako 4-tisíc slovenských používateľov Facebooku.
Nemocnica a lekári: Je to klamstvo
Z uvedeného príspevku nie je automaticky jasné, ktorú nemocnicu má autor na mysli. Z kontextu však plynie, že reč je o Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) Ružinov, v ktorej pracuje chirurg Peter Hudák a anesteziológ Peter Mráz.
Uvedené tvrdenia sú podľa našich zistení nepravdivé, 20. januára ich vyvrátila na svojej FB stránke sama UNB aj Polícia SR.
V stanovisku nemocnice sa píše: „(UNB) sa vyhradzuje voči tvrdeniam, ktoré sa objavili na sociálnej sieti o tom, že naši lekári, ktorí boli v tomto statuse menovaní skončili na ARE po druhom očkovaní. Je to klamstvo a lekári, ktorí boli v tomto hoaxe menovaní, zvažujú trestné oznámenie. Čo sa týka štyroch zdravotných sestier, ktoré údajne mali po druhom očkovaní vysoké horúčky, nevieme sa k tomuto vyjadriť, pretože autor tohto hoaxu nešpecifikuje o ktorú nemocnicu ide.“
Stanovisko ďalej uvádza, že horúčka je bežný vedľajší účinok vakcíny, a napriek nej sa zdravotníci chcú nechať očkovať: „(...) v žiadnom prípade sa nejedná o nič neobvyklé, z čoho by mali mať ľudia strach. Medzi našimi zdravotníkmi je o očkovanie proti ochoreniu COVID-19, skutočne vysoký záujem, pretože si uvedomujú, že očkovanie je v pandémii najúčinnejším opatrením.“
Lekári Peter Hudák a Peter Mráz poskytli svoje stanovisko televízii JOJ v rámci krátkeho spravodajského vstupu:
„Bol som z toho sám prekvapený, lebo som sa v tom čase cítil pomerne dobre. Rozhodne som nebol hospitalizovaný, ani nikam dovezený, ani som nemal závažnú reakciu, aká sa tam opisovala," opísal svoju situáciu pre TV JOJ Peter Mráz.
„Absolútne sa to nezlučovalo s pravdou,“ reagoval chirurg Peter Hudák. „Ja sám som mal po aplikácii druhej vakcíny alergickú reakciu avšak medzitým som už odslúžil jednu službu a momentálne som doma a cítim sa absolútne v pohode, to očkovanie odporúčam ako lekár všetkým,“ uviedol.
„Chápem, že majú strach, chápem, že sa boja, chápem, že situácia je komplikovaná a zložitá a možno sa v nej ani dostatočne nemusia vyznať, ale takýmito vecami naozaj nikomu nepomôžu a toto ich konanie môže mať veľmi vážny dopad na zdravie niekoho iného," odkázal anesteziológ Peter Mráz diskutujúcim na sociálnych sieťach a tým, ktorí píšu nepravdy.
Keďže v televíznej reportáži nie je vidno tváre lekárov, tím AFP Fakty oslovil oboch Mráza aj Hudáka prostredníctvom FB Messengeru a SMS. Obaja lekári nám potvrdili autenticitu svojich vyjadrení pre TV JOJ.
Na sociálnej sieti sa medzičasom šírila aj reťazová dvojminútová audionahrávka, v ktorej ženský hlas popisuje, ako mali dvaja lekári z Ružinova dostať po druhej dávke vakcíny aj anafylaktický šok.
Petra Hudáka, ktorý pre televíziu JOJ povedal, že mal alergickú reakciu, sme sa teda spýtali, či mal aj anafylaktický šok.
„Nemal som anafylaktický šok, len stredne závažnú alergickú reakciu,“ povedal lekár pre AFP. Dodal, že pociťoval len „sťažené prehĺtanie, triašku a bolesť hlavy“. Opuch, triaška, bolesť hlavy či zväčšené lymfatické uzliny sú v príbalovom letáku vakcíny Pfizer-BioNTech uvedené ako vedľajšie účinky, ktorým sa venujeme nižšie.
Lekár Peter Mráz taktiež odpovedal na naše otázky: „Nemal som anafylaktický šok. Som anesteziológ s dvoma atestáciami a viem, čo to je anafylaktický šok.“ Mráz zopakoval, že zvažuje podanie trestného oznámenia na tých, ktorí takéto tvrdenia rozšírili a zdieľajú online.
Ministerstvo zdravotníctva komentovalo audionahrávku 27. januára aj na Facebooku. „V Univerzitnej nemocnici Bratislava neevidujeme ani jeden prípad anafylaktického šoku po podaní vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Nie je pravda, že by niektorí zdravotníci po podaní vakcíny museli byť hospitalizovaní na ARE. Lekári, ktorí boli menovaní v hoaxe sa rozhodli podať trestné oznámenie,“ uviedla hovorkyňa univerzitnej nemocnice Eva Kliská.
Vedľajšie účinky vakcíny na koronavírus a prvé úmrtie
Slovenské ministerstvo zdravotníctva uvádza, že po podaní vakcíny proti ochoreniu COVID-19 sa dajú očakávať mierne vedľajšie účinky: „(M)ôžu sa líšiť pri jednotlivých typoch vakcín, zväčša ide o bolesti v mieste vpichu, bolesť svalov, teplotu alebo únavu.“
„Všetky vedľajšie účinky (...) vakcíny od spoločnosti Pfizer sú krátkodobé. Dlhodobé účinky sú pri vakcínach vo všeobecnosti raritné. Na Slovensku je registrovaných 82 rôznych vakcín, ani v jednom prípade nedošlo k spätnej deregistrácii kvôli neskôr sa objavujúcim vedľajším účinkom,“ píše ministerstvo v inom príspevku na svojom Facebooku.
Vedľajšie účinky vakcíny Comirnaty od Pfizer-BioNTech aj vakcíny od Moderny (tj. dvoch vakcín, ktoré sú momentálne na Slovensku schválené), sú uvedené v príbalovom letáku dostupnom na stránke Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL):
26. januára 2021 bol na Slovensku medializovaný prvý prípad úmrtia po vakcíne proti koronavírusu po tom, ako po očkovaní zomrel 79-ročný pacient s viacerými chronickými ochoreniami. ŠÚKL uvádza: „Podanie vakcíny ako takej nebolo príčinou úmrtia. Príčinou úmrtia boli závažné chronické ochorenia pacienta, čo bolo stanovené aj pitvou. Nežiaduce účinky, ktoré sú inak mierne (horúčka, slabosť), však prispeli k zhoršeniu zdravotného stavu pacienta.“
Úmrtie komentovalo aj Ministerstvo zdravotníctva SR: „K celkovému zhoršeniu zdravotného stavu tohto pacienta prispeli aj inak mierne nežiaduce účinky po očkovaní – horúčka a slabosť. Príčinná súvislosť medzi očkovaním a úmrtím bola vyhodnotená ako možná (podľa klasifikácie WHO; kde sú stupne veľmi pravdepodobný – pravdepodobný – možný – nepravdepodobný - neklasifikovaný).“
„Pri pacientoch vo vysokom veku s viacerými chronickými chorobami môžu aj takéto mierne vedľajšie účinky spôsobiť vážne problémy. Preto je potrebné očkovanie u takýchto pacientov posúdiť individuálne - odporúčame prekonzultovať ho so svojím lekárom,“ píše na Facebooku ministerstvo.
Patológ Michal Palkovič, riaditeľ sekcie súdneho lekárstva a patologickej anatómie na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý vykonáva pitvy obetí ochorenia COVID-19, pre Denník N 26. januára povedal, že preverovali tri úmrtia po podaní vakcíny. „Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nariadil prostredníctvom prehliadajúcich lekárov vo všetkých troch prípadoch pitvu,“ uviedol Palkovič. Pitva preukázala, že len v jednom prípade došlo k úmrtiu v súvislosti s bežnými nežiaducimi účinkami - pri spomínanom 79-ročnom pacientovi. Pri dvoch ďalších úmrtiach súvis medzi vakcínou a úmrtím po pitve vylúčili. „Nešlo o žiadnu súvislosť medzi prebehnutým očkovaním a dôvodom úmrtia,“ vysvetľuje Palkovič.
K 27. januáru 2021 bolo na Slovensku zaočkovaných 108 426 osôb. Hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková pre AFP telefonicky potvrdila, že do pondelka 25. januára sa na Slovensku očkovalo proti COVID-19 len vakcínou Comirnaty, pričom ústav k tomuto dátumu evidoval 353 hlásení možných nežiaducich účinkov, z toho 24 bolo vyhodnotených ako závažných.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás