Tvrdenia o účelovom zvážaní pacientov do nemocnice v Nitre sú nepravdivé

Copyright AFP 2017-2022. Všetky práva vyhradené.

Tisíce používateľov zdieľali virálny príspevok zo začiatku januára, podľa ktorého mali byť do Fakultnej nemocnice v Nitre účelovo zvážaní pacienti s ochorením COVID-19 z okolitých okresov, a následne do okresov rozvážaní naspäť, aby sa tak umelo zvýšili štatistiky hospitalizácií v Nitre. V skutočnosti je v súčasnosti FN Nitra naozaj extrémne vyťažená pod náporom chorých s koronavírusom SARS-CoV-2, riaditeľ nemocnice požiadal o pomoc s koordináciou pri príjmoch nových pacientov okolité nemocnice aj ministerstvo a hovorkyňa nemocnice označila tvrdenia z predmetného príspevku za hoax.

3. januára 2021 bol facebookovou stránkou DennikPress uverejnený príspevok obsahujúci fotografiu s nápisom „Krajčiho plán vychádza“ a text, podľa ktorého mali byť pacienti s ochorením COVID-19 prevážaní do Fakultnej nemocnice v Nitre z iných okresov účelovo ako súčasť plánu pre „mediálnu senzáciu“, a následne mali byť prevážaní nazad do okolitých okresov, „aby mali čísla aj tam“.

Text príspevku bol písaný v prvej osobe a autor textu dokladá svoje tvrdenia údajným rozhovorom s vodičom sanitky, ktorého mal stretnúť „na sídlisku v Nitre“.

Snímka FB príspevku vyhotovená 4. januára 2021

V príspevku sa okrem iného píše: „(Nemocnica) je preťažená ,lebo vozia pacientov do Nitry zo všetkých okolitých okresov.Tým preťažili personál. Nabehli médiá a majú senzáciu a hlavne čísla. Teraz keď je už správa von v médiách , rozvážajú sanitkami zase pacientov nazad do iných okresov. Zrejme aby mali čísla aj tam.Vodič sanitky mi potvrdil že nechápe prečo sa to robí a že majú z toho bláninec.“

Autor príspevku sa zamýšľa aj nad dôvodmi takýchto transportov, pričom vytvára dojem, že môže ísť o akúsi hru či vakcinačnú kampaň: „Ide o hru s číslami pre Matoviča ,alebo pre logistickú neschopnosť šéfa zdravotníctva?Natláča sa aj otázka .Není to zámer záškonej činnosti aby nakazili týmto spôsobom čo najviac ľudí aby mohli pretlačiť vakcínu ?“

Podobné konšpiračné názory o tom, že ide o „zas jedno veľké divadlo“ alebo že „nitrianska nemocnica dobre spolupracuje“, sa objavujú aj v komentároch pod príspevkom:

Snímka komentárov pod predmetným FB príspevkom vyhotovená 4. januára 2021

Avšak tvrdenia o tom, že by prevozy do a z nitrianskej nemocnice, mali prebiehať účelovo sú nepravdivé; pre AFP to potvrdila hovorkyňa nemocnice. Napriek tomu ich na Facebooku zdieľalo viac ako 14-tisíc užívateľov.

Situácia v Nitre je v skutočnosti naozaj alarmujúca

Viaceré slovenské médiá priniesli v posledných dňoch správu, že situácia vo Fakultnej nemocnici Nitra je kritická a kapacita spádovej nemocnice nestačí na prijímanie nových pacientov s ochorením COVID-19. 

„Nitrianska nemocnica je na hrane možností a pravdepodobne nebudú stačiť ani regionálne kapacity. Ide o nadregionálny problém a celoslovenskú koordináciu situácie,“ povedal riaditeľ nemocnice Milan Dubaj pre denník SME 4. januára.

Z kapacitných dôvodov koordinuje riaditeľ nemocnice príjem nových pacientov spolu s Okresným krízovým štábom, primátorom Marekom Hattasom, ale aj s ministerstvom zdravotníctva. Od 5. januára sa v meste sprísnili lockdownové opatrenia.

Dubaj pre denník SME taktiež potvrdil, že dochádza k prevozom pacientov do okolitých nemocníc. Nie je to však z účelových dôvodov, ako sa píše v príspevku, ale kvôli tomu, že kapacita v Nitre už jednoducho nestačí. Aby sa situácia ešte zvládala, pacienti sú prevážaní do okolitých nemocníc v Komárne, Topoľčanoch, ale aj do Bratislavy, Nových Zámkov či Martina. Pomoc ponúkla aj nemocnica v Banskej Bystrici.

Súkromná nemocnica v Galante patriaca finančnej skupine Penta bude od 7. januára poskytovať starostlivosť iba pre pacientov s ochorením COVID-19, aby tak pomohla pri nápore na nitriansku nemocnicu. Na Facebook o tom písal aj štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura.

Lekár nitrianskej nemocnice a člen Ústredného krízového štábu Peter Visolajský opísal kritickú situáciu v Nitre v rozhovore pre Denník N: „O covidových pacientov sa u nás starajú už aj neonatológovia, pediatri, oční lekári, chirurgovia, neurochirurgovia alebo traumatológovia. Stále rozširujeme covidové lôžka. Už aj časť detského, gynekológie, traumatológie či očné oddelenie sú covidové. Dokonca aj pediatri sú rozpísaní na služby na covidovom oddelení pre dospelých. Je to mimoriadna situácia.“

Stanovisko o kritickej situácii v Nitre potvrdilo uviedlo aj ministerstvo. „Vedenie nemocnice v spolupráci s ministerstvom robí už niekoľko dní maximum, aby vážnu situáciu riešili, a to aj presmerovaním pacientov mimo extrémne vyťaženej Fakultnej nemocnice Nitra,“ uvádza sa v príspevku na FB stránke ministerstva.

Hovorkyňa: Na nemocnicu je obrovský nápor, FB príspevok je hoax

Hovorkyňa Fakultnej nemocnice v Nitre Tatiana Kubinec pre AFP uviedla, že k 5. januáru bolo v Nitre hospitalizovaných 188 pacientov s COVID-19, 22 z toho bolo na umelej pľúcnej ventilácii.

Tvrdenia z predmetného FB príspevku Kubinec odmietla a označila ich za hoax. V správe zo 4. januára uviedla: „Na FN Nitra bol skutočne obrovský nápor prichádzajúcich COVID pacientov. Odklony pacientov sa darí koordinovať, no ešte stále nie v rozsahu, aby sme vedeli konštatovať, že situácia je zastabilizovaná. Avšak absolútne odmietame tvrdenia uvedené v príspevku. Ide samozrejme o hoax a nepravdivé tvrdenie, ak sa uvádza, že koordinácia pacientov je účelová, alebo by malo týmto spôsobom ísť o ‘vakcinačnú kampaň’.“

COVID-19