Nie, nemecká vláda nikomu neplatí, aby udával ako dôvod úmrtia pacientov v nemocniciach diagnózu COVID-19

Copyright AFP 2017-2022. Všetky práva vyhradené.

Na sociálnych sieťach koluje text, podľa ktorého sa nemecká vláda snaží umelo navýšiť oficiálny počet obetí COVID-19 tým, že zdravotníckemu personálu platí tučné prémie a pozostalým po zosnulých ponúka „finančný bonus“, ak podpíšu prehlásenie, že pacient zomrel na toto ochorenie. Nie je to pravda. Prémie pre zdravotnícky personál sa v Nemecku neodvíjajú od počtu nakazených v ich starostlivosti a federálna vláda ani zdravotné poisťovne pozostalým nič nevyplácajú.

V príspevku zavesenom na FB v polovici mája, ktorý sa šíril aj v českom jazyku, sa píše: „Dobrý priateľ z Berlína mi dnes napísal, že jeho žena pracuje na patológii v nemocnici. A dejú sa tam veľmi zvláštne veci! Keď pozostalí prídu prevziať " telo chudáka ", doktor okrem iného navrhuje, že keď podpíšu papiere so súhlasom, že ich mŕtvy príbuzný zomrel na COVID 19, dostanú od štátu finančný bonus cca 6 000 Eur.“ Autor príspevku ďalej uvádza, že za každý prípad koronavírusu dostane lekár bonus 1 600 eur a zdravotnícky personál 500 eur.

Snímka klamlivého príspevku preloženého z českého jazyka z 14. mája 2020

Autorom slovenského príspevku je Anton Selecký, predseda občianskeho združenia Magnificat Slovakia. Selecký je bývalý katolícky disident, člen tzv. Bratislavskej päťky, skupiny piatich kresťanských disidentov, ktorú v augsute 1989 stíhali za ich postoj voči okupácii vojsk Varšavskej zmluvy. Na svojom profile i na stránke združenia však dnes zdieľa často okrem nábožensky ladeného obsahu aj dezinformácie. Stránka magnificat.sk napríklad obsahuje sekciu „Nový svetový poriadok“, čo je rozšírenou témou konšpiračných správ na internete; dlhodobo sa taktiež vymedzuje proti členstvu Slovenska v EÚ a NATO.

Ani jedno z tvrdení v Seleckého FB statuse sa nezakladá na pravde, ako pre AFP potvrdil hovorca nemeckého ministerstva zdravotníctva Sebastian Gülde v e-maili z 27. mája 2020. Tvrdenie prejdeme jedno za druhým:

  1. Príbuzní zosnulého dostanú od štátu finančný bonus okolo 6000 eur, ak podpíšu prehlásenie, že pacient umrel na COVID-19.

Nepravdivá informácia.Ani federálna vláda, ani verejné zdravotné poisťovne žiadne príspevky príbuzným obetiam COVIDu-19 neposkytujú,“ uviedol Gülde. „Taktiež pohrebné výdaje nie sú pokryté ani federálnou vládou, ani príslušnou poisťovňou.

  1. Lekári dostávajú 1600 eur a zdravotníci 500 eur naviac k platu za každý „dohodnutý“ pozitívny prípad koronavírusu v ich starostlivosti.

Nepravdivá informácia. Neexistuje žiadny vládny program, ktorý by motivoval lekárov a zdravotnícky personál k tomu, aby vykazovali čo najvyšší počet úmrtí na COVID-19, povedal AFP Gülde. „Môžem potvrdiť, že táto informácia je nepravdivá a že sa v Nemecku na túto tému objavuje čím ďalej tým viac konšpiračných teórií. Federálna vláda zatiaľ žiadne bonusy pre zdravotnícky personál neuvoľnila,“ dodal.

Nemocniční lekári aj sestry sú platení zo špeciálneho zdravotníckeho rozpočtu, ktorý nie je financovaný z federálneho rozpočtu, ale priamo zdravotnými poisťovňami. Tento rozpočet berie do úvahy individuálne požiadavky nemocníc na personál a podľa toho ich vypláca. Každá nemocnica si môže schváliť jednorázový bonus pre svojich stálych zamestnancov, ktorý je taktiež vyplácaný zo spomínaného špeciálneho rozpočtu.

Kto teda dostáva peniaze z federálneho rozpočtu?

Peniaze z nemeckého federálneho rozpočtu získavajú nemocnice, ale nie za vykázané úmrtia pacientov s novým koronavírusom. Naopak, ide o kompenzáciu za ušlý zisk, pretože nemocnice museli uvoľniť kapacity pre potenciálny zvýšený počet pacientov s chorobou COVID-19. Podľa zákona z 25. marca 2020 dostanú nemecké nemocnice finančnú náhradu za všetky plánované zákroky a operácie, ktoré museli odložiť, aby mali dostatok voľných lôžok pre pacientov nakazených novým koronavírusom.

V praxi to znamená, že v čase medzi 16. marcom a 30. septembrom 2020 dostanú nemocnice paušálnu kompenzáciu 560 eur za deň za každého pacienta, ktorý v porovnaní s predchádzajúcim rokom v nemocnici takzvane „chýba“, pretože sa vychádza z predpokladu, že jeho lôžko bolo uvoľnené pre pacienta s koronavírusom. Táto kompenzácia bude platená z rezerv nemeckého zdravotného fondu, ktorý je financovaný z federálneho rozpočtu.

Ďalej nemocnice získajú bonus 50 000 eur za každé novovytvorené lôžko na jednotke intenzívnej starostlivosti. Aj toto je financované z rezerv nemeckého zdravotného fondu. 

Čo sa týka ďalších nákladov, zvlášť na ochranné pomôcky pre zdravotnícky personál, dostanú nemocnice bonus 50 eur na pacienta na deň, a to v období od 1. apríla do 30. júna s tým, že táto doba môže byť v prípade potreby predĺžená:

Snímka vyhotovená na stránkach nemeckého ministerstva zdravotníctva 27. mája 2020

Z vyhlásenia ministerstva zdravotníctva z 27. mája 2020 vyplýva, že na pomoc nemocniciam v čase korona-krízy nemecká vláda vyčlenila 8,5 miliardy eur: „Zákon o pomoci nemocniciam v čase pandémie COVID-19 garantuje finančnú a organizačnú podporu vo výške cca 8,5 miliardy eur ... aby nemocnice mohli odložiť operácie a zredukovať príjem pacientov tam, kde je to možné, a navýšiť kapacity na jednotkách intenzívnej starostlivosti v príprave na rastúci počet pacientov s COVIDom-19. Okrem toho bude nemocniciam na dobu určitú vyplácaný paušálny príspevok na pokrytie vyšších nákladov na ochranné pomôcky pre personál.

Príslušná sekcia z vyhlásenia na stránkach ministerstva je vyznačená červeno tu:

Snímka vyhotovená na stránkach nemeckého ministerstva zdravotníctva 27. mája 2020

Okrem týchto opatrení neexistujú žiadne ďalšie bonusy či príplatky na financovanie starostlivosti o pacientov s ochorením COVID-19, hovorí hovorca ministerstva zdravotníctva Gülde. Nemecké nemocnice sú financované na základe systému, ktorý pre danú nemocnicu vypočíta výdavky na pacienta s určitou chorobou spriemerovaním výdavkov na všetkých pacientov s podobnou diagnózou v predchádzajúcom roku. Táto priemerná suma je nemocnici vyplatená na každého pacienta, a to bez ohľadu na dĺžku hospitalizácie. Výdavky na zdravotnícky personál pod tento systém nepatria; ako už bolo uvedené vyššie, lekári a sestry sú platení z iného rozpočtu financovaného poisťovňami.

Fakturácia za liečbu pacientov s diagnózou COVID-19 sa bude riadiť rovnakými pravidlami ako ostatné diagnózy,“ povedal pre AFP Gülde.

Pomoc okolitým krajinám

Nemecko, krajina s 83 miliónmi obyvateľov, do 1. júna zaregistrovalo 181 815 potvrdených prípadov nového koronavírusu, pričom v krajine doposiaľ zomrelo 8 511 ľudí. Vyplýva to zo štatistík Robert Koch Institute. V porovnaní s niektorými európskymi susedmi sa jedná o relatívne nízke čísla. Vďaka vysokému počtu voľných lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti Nemecko prijíma aj pacientov z okolitých krajín, o čom sa v médiách písalo napríklad tu alebo tu.

Dezinformácie o nemocniciach a lekároch zarábajúcich na koronavírusovej kríze sa objavili napríklad aj vo virálnom videu „Plandemic“, v ktorom zdiskreditovaná americká výskumníčka Judy Mikovits tvrdí, že nemocnica dostane za každého pacienta "13 000 dolárov z Medicare, ak nahlási COVID-19". Medicare je verejné zdravotné poistenie, ktoré je pre dôchodcov od 65 rokov hradené z federálneho rozpočtu USA. O videu Plandemic sme už písali tu.

Článok preložil/-a
COVID-19