Nemecký lekár šíri falošné informácie o ochorení Covid-19
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 14. mája 2021 o 18:07
- Článok prečítate za 8 min
- Autor: Jan RUSSEZKI, AFP Nemecko
- Článok preložil/-a AFP Slovensko , Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Približne osem minút dlhé video obsahujúce rozhovor s homeopatom Rolfom Kronom sa medzi slovenskými používateľmi sociálnych sietí začalo šíriť v prvej polovici mája. Napríklad tento facebookový príspevok z 9. mája 2021 zdieľalo už viac ako 4 200 používateľov.
Rozhovor obsahuje mnoho tvrdení o pandémií ochorenia Covid-19, ktoré sme už v rámci agentúry AFP vyvrátili. Kron napríklad tvrdí, že koronavírus je „normálny patogén chrípky“, PCR testy nazýva „jednou veľkou lžou“, a trvá na tom, že chrípková vlna na prelome rokov 2017-2018 zabila „oveľa viac ľudí“ ako Covid-19.
Snímka FB príspevku vyhotovená 14. mája 2021
Kto je Rolf Kron?
Rolf Kron sa predstavuje ako homeopat, odporca očkovania a praktický lekár v bavorskom Kauferingu. Bavorská štátna lekárska asociácia 15. marca AFP potvrdila, že Kron disponuje lekárskou licenciou. Nevlastní však licenciu ako zmluvný lekár zdravotného poistenia.
Kron je taktiež súčasťou alternatívneho hnutia popierajúceho závažnosť pandémie a kritizujúceho protipandemické opatrenia. V tomto videu sa objavuje na pódiu s aktivistom Bodo Schiffmannom, ktorý taktiež v minulosti šíril nepravdivé informácie (vyvrátené agentúrou AFP (tu či tu). Počas demonštrácie v Ravensburgu predniesol Kron prejav, v ktorom sľúbil poskytnúť svojim pacientom potvrdenie oslobodzujúce ich od povinnosti nosiť rúško, a to bez nutnosti predchádzajúcej lekárskej prehliadky. Na jeho lekársku prax bola usporiadaná razia, o ktorej miestne médiá referovali napríklad tu a tu a ktorú pre AFP potvrdilo aj štátne zastupiteľstvo v Augsburgu. Počas tejto razie boli zabavené práve potvrdenia, kvôli ktorým je Kron teraz vyšetrovaný.
Tvrdenie č. 1: 99% ľudí, ktorí mali pozitívny test na koronavírus, nevykazuje žiadne príznaky
Toto tvrdenie je v rozpore s údajmi nemeckého Robert Koch Institute (RKI) aj so štúdiou Bernskej univerzity. RKI každý utorok zverejňuje čerstvé údaje o počte nakazených vrátane prípadov, kedy pacient s pozitívnym výsledkom testu „nevykazuje žiadne príznaky typické pre Covid-19“. Maximálna hodnota bola doteraz zistená v auguste 2020, kedy nevykazovalo žiadne príznaky 34,5% nakazených. Priemerná hodnota pre rok 2021 je 18,6%, zatiaľ čo v minulom roku to bolo 15,7%.
Podobné číslo sa objavilo aj v meta štúdii Bernskej univerzity publikovanej v lekárskom časopise Plos Medicine v septembri 2020. V tejto metaštúdii porovnávajúcej 79 vedeckých štúdií o príznakoch ochorenia Covid-19 sa píše: „Podiel ľudí, ktorí sa nakazili vírusom SARS-CoV-2 a nevykazujú žiadne príznaky po celú dobu infekcie, je odhadovaný na 20%.“
Tvrdenie č. 2: Vplyv choroby Covid-19 sa nelíši od každoročnej chrípkovej sezóny
„Keby sme nerobili testy, mali by sme úplne normálne chrípkový stav, aký máme každý rok,“ tvrdí Kron vo videu. Úmrtie starších ľudí považuje za „úplne normálnu a známu vec“.
Je pravda, že chrípka a Covid-19 majú podobné príznaky. Podľa RKI sa však závažnosť oboch chorôb značne líši a podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) tento rozdiel spočíva najmä v ďaleko rýchlejšom šírení Covidu.
„Covid-19 sa šíri ľahšie ako chrípka a u niektorých ľudí vyvoláva ťažšie ochorenie,“ stojí na stránkach CDC. Epidemiologička Sibylle Stoecklin-Bernard z francúzskeho zdravotníckeho úradu Santé Publique pre AFP uviedla, že ľudia so závažnými príznakmi sú v priemere mladší než je tomu pri chrípke.
Podľa RKI sú pacienti s diagnózou Covid-19 na oddelení intenzívnej starostlivosti v priemere mladší, než podobní pacienti s chrípkou (tabuľka 2). Ťažké prípady koronavírusu tiež strávia na pľúcnej ventilácii dvakrát viac času než ťažké prípady chrípky (tabuľka 3). Z takýchto pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti umiera podstatne viac na Covid-19 (21%) než na chrípku (12%).
Tvrdenie č. 3: Globálne nebola zaznamenaná vyššia úmrtnosť a chrípková epidémia z prelomu rokov 2017-2018 si vyžiadala viac úmrtí ako Covid-19
Vo videu sa znovu objaví mnohokrát omieľané tvrdenie, že nikde na svete nebola zaznamenaná zvýšená úmrtnosť: vraj nezomrelo viac ľudí, než bolo štatisticky očakávané na základe miery úmrtnosti z predchádzajúcich rokov. V AFP Fakty sme podobné tvrdenia už vyvrátili v januári, rovnaké tvrdenia šíril v minulosti aj slovenský priemyselník Vladimír Soták. Napríklad na Slovensku medziročne stúpol počet zomretých medzi rokmi 2019 a 2020 takmer o 11%.
Aktuálne štatistiky v Nemecku, ktoré zahŕňajú údaje z decembra 2020, však hovoria jasne. Špeciálna analýza nemeckého federálneho štatistického úradu Destatis ukazuje, že v roku 2020 v určitých obdobiach dochádzalo v Nemecku k nadpriemernému počtu úmrtí. Z nasledujúceho grafu je zrejmé, že počet úmrtí (horná červená čiara) značne presahuje úmrtia v predchádzajúcich rokoch, najmä na konci roka. Celkový nárast úmrtí sa zhoduje aj s nárastom úmrtí na Covid-19 (spodná červená čiara).
Snímka stránky nemeckého štatistického úradu vyhotovená 12. mája 2021
Destatis hodnotí zvýšenú mieru úmrtí nasledovne: „V apríli 2020 bol počet úmrtí výrazne nad priemerom predchádzajúcich rokov. Zároveň došlo v rovnakom čase k nárastu počtu úmrtí v dôsledku koronavírusu." V štúdii ďalej stojí: „K ďalšiemu značnému nárastu nad priemer došlo v druhej polovici októbra 2020, v rovnakej chvíli, keď vzrástol počet mŕtvych na Covid-19. Najvyššie hodnoty boli zaznamenané krátko pred koncom roka 2020.“
Podobne tomu podľa Štatistického úradu bolo aj na Slovensku, počet zomretých dramaticky narástol koncom roka 2020 a úmrtnosť dosiahla vrchol v januári 2021:
Graf stiahnutý zo stránky Štatistického úradu SR
Kron vo videu prirovnáva úmrtia v dôsledku koronavírusu k chrípkovej epidémii na prelome rokov 2017-2018. V tej dobe zomrelo údajne v Nemecku viac ľudí ako tento rok na Covid-19. Toto porovnanie však značne pokrivkáva: počet obetí chrípky je len odhad, zatiaľ čo koronavírusové štatistiky započítavajú skutočná úmrtia. AFP o tom písala v októbri 2020.
Je pravda, že chrípková epidémia z prelomu rokov 2017-2018 je považovaná za najhoršiu za posledných 20 rokov, pretože počas nej v Nemecku zomrelo odhadom 25 100 ľudí. RKI udáva, že chrípková sezóna obyčajne začína v októbri a trvá až do mája nasledujúceho roka.
Podľa RKI zomrelo od októbra 2020 do polovice apríla 2021 v Nemecku na koronavírus 71 132 ľudí, teda takmer trojnásobne viac ako počas chrípkovej sezóny 2017-2018. Kronovo tvrdenie je teda nepravdivé.
Tvrdenie č. 4: Počas pandémie bolo v Nemecku uzavretých 20 nemocníc
Kron okrem iného vo videu hovorí: „V minulom roku sa uzavrelo 20 kliník počas najnebezpečnejšej pandémie všetkých čias.“ Má to byť podľa neho dôkaz, že korona-kríza nie je zďaleka tak vážna, ako sa hovorí.
Toto tvrdenie agentúra AFP vyhodnotila ako nepravdivé už vo februári. V danej dobe síce bolo uzavretých 17 väčšinou súkromných nemocníc, ale niektoré uzávierky boli naplánované už dlho pred pandémiou, zatiaľ čo k ďalším došlo v dôsledku zlúčenia niekoľkých kliník alebo presunom na nové miesto. S korona-krízou nemali nič spoločné.
Tvrdenie č. 5: Takmer všetky úmrtia v Nemecku sa počítali ako dôsledok koronavírusu, vrátane obetí nehody motocykla
Kron znovu vytiahol starší argument o tom, že RKI nadhodnocuje počet úmrtí v dôsledku ochorenia Covid-19. „2 500 - 2 600 ľudí, ktorí každý deň v Nemecku zomrú, sú označovaní za obete koronavírusu,“ tvrdí Kron vo videu. „Ak teraz zomriete pri nehode na motorke a v januári ste mali koronavírus, budete prevezení na kliniku a bude vám posmrtne vykonaný PCR test. Ak vyjde pozitívny, budete označení za pacienta s koronavírusom.“
Podobné tvrdenia o autonehodách sme v AFP vyhodnotili ako zavádzajúce ešte v januári. Väčšina nemeckých štátov nehlási RKI obete autonehody, u ktorých sa preukáže infekcia koronavírusu, ak pri nehode zomrú. V niekoľkých štátoch však môže dôjsť k tomu, že prípady s nejasnou príčinou smrti môžu skončiť v systéme ako obete koronavírusu. Tieto omyly sa však väčšinou podarí neskôr opraviť. Tieto prípady sú „veľmi zriedkavé“ a v skutočnosti k nim takmer nikdy nedochádza, povedal AFP hovorca dolnosaského Štátneho zdravotníckeho úradu Mike Wonsikiewicz.
Čo sa týka počtu údajných obetí koronavírusu, čísla uvedené Kronom nedávajú zmysel. V celom Nemecku zomrie denne zhruba 2 500 ľudí. Ak by RKI naozaj počítal väčšinu z nich ako obete koronavírusu, tak by za celý rok 2020 muselo v Nemecku na Covid-19 zomrieť 900 000 ľudí. Podľa oficiálnych štatistík RKI však koronavírus v minulom roku spôsobil približne 40 000 úmrtí.
Tvrdenie č. 6: Obete koronavírusu neboli skúmané pitvou a vírus tak žiadne úmrtia nespôsobil
„Vzhľadom k tomu, že sme nevykonali a ani nevykonávame pitvy, nemôžeme nič povedať o tom, na čo ľudia zomreli,“ tvrdí Kron vo videu. „Profesor Puschel v Hamburgu prezrel stovku mŕtvol a zistil, že u nás nikto na koronavírus nezomrel. Maximálne s koronavírusom.“
Klaus Puschel, súdny lekár a riaditeľ hamburského Ústavu pre súdne lekárstvo (UKE), vykonával spolu s ďalšími vedcami pitvy obetí koronavírusu od začiatku pandémie v marci 2020. Už v máji na tlačovej konferencii uviedol, že Covid-19 spôsobil trombózy a pľúcne embólie, ktoré viedli až k smrti. Na UKE prebehli pitvy takmer všetkých obetí koronavírusu v Hamburgu. Podľa správy z 18. februára 2021 zomrela väčšina zo 735 infikovaných v dôsledku choroby Covid-19. Ďalšie prešetrovanie potvrdilo, že väčšina nakazených zomrela na zápal pľúc alebo na trombózu. Záznam tlačovej konferencie je k dispozícii tu.
Tvrdenie č. 7: Lekári a nemocnice zarábajú na pacientoch s koronavírusom
Kron tvrdí, že mnohí lekári si privyrábajú tučné čiastky vďaka pacientom s koronavírusom. „Keď urobím PCR test, dostanem za to 18 eur, pritom je to len moment ... Zarobil som 18 eur za minútu práce,“ tvrdí Kron vo videu. „To isté platí pre nemocnice. Ak poskytnú lôžka na jednotke intenzívnej starostlivosti (zostanú síce prázdne, ale sú k dispozícii), dostanú za to od vlády peniaze.“ To isté má údajne platiť aj pre úmrtné listy: „Keď vystavím úmrtný list, na ktorom je ako príčina smrti uvedený koronavírus, dostanem za to zaplatené inak, ako keď to tam napísané nie je,“ povedal Kron.
Podľa platnej smernice o testoch dostávajú lekári za vykonanie rýchlotestu 15 eur. Služba zahŕňa nielen výter, ale aj pohovor, hlásenie výsledkov a vystavenie certifikátu o výsledku testu. Hovorca lekárskej asociácie Virchowbund Adrian Zagler pre AFP v e-maile z 11. marca povedal: „Ak vezmeme do úvahy všetky úkony, ktoré navyše musia byť vykonávané za prísnych hygienických opatrení - tj. obliekanie a vyzliekanie ochranného odevu, dezinfekcia a tak ďalej - je táto odmena pomerne nízka.“ Zagler dodal, že nevie o jedinom lekárskom zariadení, ktoré by na testoch v Nemecku zarábalo.
PCR testy sú nemocniciam hradené sumou 50,50 eur. Podľa Jörna Wegnera, hovorcu Nemeckej asociácie nemocníc (DKG), služby zahŕňajú odborný personál, laboratórne náklady, testovacie súpravy a ďalšie položky. „Ani rýchlotest, ani PCR test nevyžadujú len minútu práce, ako tvrdí Kron,“ povedal AFP 11. marca e-mailom.
Lôžka na JIS sú priamo stratové. Podľa Wegnera dotuje federálna vláda každé lôžko jednorázovou sumou 50 000 eur. Samotná plne vybavená posteľ stojí 85 000 eur. Wegner k spôsobu financovania napísal nasledujúce: „Účelom týchto platieb je kompenzovať drastickú stratu príjmov v dôsledku odložených operácií. Za novovytvorené lôžka, ktoré nie sú využité, sa nevypláca žiadna náhrada. V roku 2020 takto polovica nemeckých nemocníc prišla o peniaze.“
„Pandémia koronavírusu nie je pre nemocnice žiadna výhra. Naopak predstavuje nesmiernu záťaž - ekonomickú, organizačnú aj personálnu,“ dodal Wegner.
Ani úmrtné listy nie sú „cennejšie“, ak ide o obete koronavírusu. AFP to prostredníctvom e-mailu potvrdili Adrian Zagler z Virchowbundu a Samir Rabbi, hovorca Nemeckej lekárskej asociácie. „Výška odmeny za vyšetrenie nezávisí na príčine smrti, ale iba na čase strávenom na danom prípade,“ povedal Wegner a dodal, že výšku kompenzácie určuje tarifa poplatkov pre lekárov.
Záver
Výroky Rolfa Krona sa pri bližšej kontrole ukázali ako nepravdivé. U väčšiny ľudí, ktorým vyšiel pozitívny test na koronavírus, sa prejavili príznaky. Pandémia tiež viedla k nárastu úmrtnosti, čo dokazujú oficiálne štatistiky. Nie všetky úmrtia sú evidované ako dôsledok nákazy koronavírusom (ani obete dopravných nehôd). Pitvy pacientov s koronavírusom v Hamburgu dokázali, že takmer všetci zomreli v dôsledku ochorenia Covid-19. A lekári ani nemocnice z týchto úmrtí nemajú žiadne zvláštne zisky.
Tvrdenie, že priebeh pandémie Covid-19 zodpovedá každoročnej chrípkovej sezóne, je zavádzajúce. Príznaky a načasovanie infekcie je síce podobné, ale Covid-19 má výrazne závažnejší priebeh a ľahšie sa šíri.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás