Na Gibraltári nezomreli desiatky ľudí v súvislosti s vakcínou proti Covid-19

Stovky užívateľov Facebooku zdieľali v uplynulom týždni poplašnú správu o tom, že na Gibraltári zomrelo počas 10 dní 53 ľudí po podaní vakcíny proti ochoreniu Covid-19. Podľa predstaviteľov tejto britskej enklávy však k žiadnemu z úmrtí nedošlo v dôsledku vakcinácie. Od polovice decembra do konca prvého januárového týždňa navyše Gibraltár zaznamenal prudký nárast prípadov infekcie.

Facebooková stránka Chemtrails Slovensko zdieľala 27. januára 2021 príspevok, podľa ktorého malo v závislom území Spojeného kráľovstva zomrieť počas doby 10 dní po očkovaní 53 ľudí (z údajného celkového počtu očkovaných 6000). Tieto úmrtia mala mať na svedomí vakcína Pfizer-BioNTech.

„Malý Gibraltár je ako Petriho miska. Na žiadnom inom mieste nebol tak jasne výrazný vzťah medzi zavedením vakcíny a zvýšeným počtom ‘úmrtí na covid’,“ píše sa v uvedenom príspevku. „Hovoríme o 6000 ľuďoch, ktorí tento jed dostali, a 53 z nich je mŕtvych.“

Image
Snímka FB príspevku vyhotovená 4. februára 2021

Príspevok obsahoval aj videozáznam z konšpiračnej podcastovej relácie Waking The Future s titulkami v češtine. Aktéri podcastu, ktorí sa na začiatku predstavili ako Pat a Joel, označili očkovanie za „depopulačnú agendu“ a vyhlásili, že úmrtia 53 ľudí od začiatku očkovania na Gibraltári má na svedomí mRNA vakcína spoločnosti Pfizer-BioNTech. 

„Zaočkuj najskôr starých ľudí, sleduj, ako umierajú v dôsledku smrtiacej injekcie, potom to zvaľ na vírus a ostatným povedz, aby sa v záujme vlastnej bezpečnosti nechali zaočkovať,“ tvrdia tvorcovia podcastu. „Táto vec nikdy nebola testovaná, nikdy neprešla testami na zvieratách, vlastne nikdy neprešla žiadnym testom ... Dochádza k vraždeniu nevinných ľudí.“

Totožný príspevok sa objavil aj na stránke S4 - illumináti. Príspevok bol zdieľaný aj v skupinách Za národné, kresťanské a sociálne Slovensko, KOTLEBOVCI - Ľudová strana Naše Slovensko (Oficiálna skupina) a Hlas-Sociálna demokracia - Smer-SD - Dobrá voľba.

Celkovo zdieľalo tieto tvrdenia v slovenčine viac ako 700 používateľov Facebooku. 

Hoax sa šíril taktiež v češtine či francúzštine.

Čo na to vládni predstavitelia Gibraltáru?

Predseda vlády Gibraltáru Fabian Picardo sa proti tvrdeniam, že vakcína spôsobila smrť desiatok ľudí, výrazne ohradil 24. januára 2021 v príspevku na Twitteri. Vyhlásil, že ľudia, ktorí zomreli po podaní vakcíny, „už boli bohužiaľ v tom čase vírusom nakazení“ a prosil užívateľov sociálnych sietí, aby nezneužívali Gibraltár k „šíreniu nebezpečných a nezodpovedných klamstiev.“

O dva dni neskôr Picardo na Twitteri opätovne vyhlásil, že pri týchto tvrdeniach sa jedná o lož. „Neverte týmto nezmyslom. Takéto veci môžu stáť ľudské životy. Ak tomu ľudia uveria a potom zomrú na Covid, bude už príliš neskoro. Ako predseda vlády Gibraltáru vám môžem povedať, že sme nezaregistrovali ani jedno úmrtie v dôsledku vakcíny.“

Vláda Gibraltáru navyše 27. januára 2021 zverejnila tlačovú správu, v ktorom odsúdila „úplne nepravdivé“ tvrdenie o nebezpečenstve vakcinácie a uistila občanov, že ani jeden z 11 073 ľudí, ktorí boli dovtedy zaočkovaní, nezomrel v dôsledku vakcíny.

„Šesť osôb z viac ako 11 000 očkovaných zomrelo z dôvodov nesúvisiacich s očkovaním a neexistujú akékoľvek dôkazy, že by tieto prípady boli s očkovaním spojené,“ píše sa v správe. „Týchto šesť osôb sa zrejme nakazilo ochorením Covid-19 ešte pred očkovaním. Napriek testom u nich nebola infekcia preukázaná pred podaním vakcíny, ale až bezprostredne po ňom.“

Gibraltárska vláda ďalej vo vyhlásení uviedla, že vek všetkých šiestich zosnulých sa pohyboval medzi 70 a 100 rokmi a nakoniec znovu zdôraznila, že medzi týmito úmrtiami a očkovaním vakcínou Pfizer nebola preukázaná žiadna spojitosť.

Picardo už 21. decembra 2020 vo svojom prejave v parlamente uviedol, že prudko stúpajúci počet prípadov nákazy v zámorskej enkláve, ku ktorému došlo v polovici decembra predovšetkým v miestnych domovoch dôchodcov, mohol byť spôsobený novou a nákazlivejšou mutáciou koronavírusu z Veľkej Británie, a to aj napriek tomu, že sa jej výskyt v tej dobe na území Gibraltáru ešte nepotvrdil.

Potvrdený počet nakazených sa zdvojnásobil medzi 15. decembrom 2020 (1 104 prípadov) a 1. januárom 2021 (2 212 prípadov). V čase, keď sa 9. januára 2020 na Gibraltári začalo očkovať, mala enkláva 3 109 prípadov. Tento nárast sa odvtedy spomalil. Podľa dát Johns Hopkins University zaznamenal Gibraltár k 31. januáru 4 114 potvrdených prípadov a 77 úmrtí.

Image
Nárast počtu potvrdených prípadov ochorenia Covid-19 na Gibraltári od 15. februára 2020 do 30. januára 2021 (worldometers.info)
Image
Denný nárast potvrdených prípadov ochorenia Covid-19 na Gibraltári od 15. februára 2020 do 30. januára 2021 (worldometers.info)

Napriek novej vlne nákazy v susednom Španielsku neuzavrel doposiaľ Gibraltár svoju hranicu, ktorú každý deň prekročí 15 000 cezhraničných pracovníkov. 

Tím AFP Fakty v minulosti už vyvrátil mnohé dezinformácie ohľadne vakcíny proti Covid-19, naposledy napríklad tu, tu, tu, tu alebo tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás