Zdravotníčka podáva vakcínu svojmu kolegovi vo Fakultnej nemocnici v Nitre 26. decembra 2020 (AFP / Vladimir Simicek)

Nemocnica v Humennom vyvracia tvrdenia o vážnych komplikáciách po očkovaní na COVID-19, označila ich za „nebezpečný hoax“

Copyright AFP 2017-2022. Všetky práva vyhradené.

Tisíce ľudí zdieľali príspevok s tvrdeniami, že v nemocnici v Humennom nastali po očkovaní vážne komplikácie, jedna osoba mala dostať anafylaktický šok, lekár mal bojovať s horúčkou. Pre takéto tvrdenia nie je dôkaz, nemocnica to odmietla a označila tvrdenia za „nezmysel“ a „nebezpečný hoax“.

19. januára 2021 zdieľala stránka Dianie v Humennom príspevok, v ktorom sa píše, že očkovanie v Humennom sprevádzajú veľké nepríjemnosti, čím stránka odrádza svojich fanúšikov od vakcíny proti ochoreniu COVID-19: „Počas očkovania nastali komplikácie! Jedna osoba obratom dostala silný anafylaktický šok. Ďalší lekár dostal vysoké teploty s ktorými bojuje do dnešného dňa!“ 

Snímka FB príspevku vyhotovená 20. januára 2021

Príspevku dominuje nápis „MIMORIADNA SPRÁVA!!!“, ktorý je v priloženom obrázku. 

Autor príspevku pre svoje tvrdenie neuvádza žiaden zdroj, napriek tomu ho zdieľalo viac ako 5 500 používateľov Facebooku.

Toto tvrdenie je však podľa zistení agentúry AFP nepravdivé.

„Na facebookovej stránke ‘Dianie v Humennom’ zverejnený status s opisom prípadu zdravotníkov, ktorí mali mať po zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 zdravotné komplikácie a anafylaktický šok, je NEZMYSEL a nebezpečný ‘HOAX’,“ píše sa v stanovisku nemocnice zverejnenom 20. januára na FB stránke Nemocnice Svet zdravia.

Rovnaké stanovisko bolo zverejnené aj na FB stránke Polície SR, ktorá vyvracia dezinformácie na sociálnych sieťach.

Tím AFP Fakty sa spojil s Tomášom Kráľom, hovorcom súkromnej siete nemocníc Svet zdravia, ktorá prevádzkuje aj nemocnicu v Humennom. Kráľ potvrdil, že v nemocnici v Humennom sa nevyskytli žiadne vážne komplikácie od začiatku vakcinácie.

Podľa stanoviska humenská nemocnica spustila vakcinačné centrum už 6. januára 2021 a k 20. januáru je už veľká väčšina zdravotníkov zaočkovaná, pričom sú na rade už ďalší zamestnanci zo zdravotníctva a kritickej infraštruktúry. „Zatiaľ prebieha všetko bez výrazných komplikácií,“ píše sa v stanovisku.

„Od začiatku pandémie prekonalo ochorenie COVID-19 už 139 našich kolegov z Humenného. Každý jeden z nich by si dnes vybral vakcínu ako prvú možnosť pred chorobou. Všetci by dali to posledné, aby nemuseli vidieť na dennom poriadku umierať ľudí, ktorí sa nedokážu sami nadýchnuť,“ dodáva nemocnica v stanovisku.

Kráľ pre AFP uviedol, že nemocnica v Humennom používa na očkovanie vakcínu od americko-nemeckého výrobcu Pfizer-BioNTech.

Slovenské ministerstvo zdravotníctva uvádza, že po podaní vakcíny proti ochoreniu COVID-19 sa dajú očakávať mierne vedľajšie účinky: „(M)ôžu sa líšiť pri jednotlivých typoch vakcín, zväčša ide o bolesti v mieste vpichu, bolesť svalov, teplotu alebo únavu.“ 

„Všetky vedľajšie účinky popísané v príbalovom letáku vakcíny od spoločnosti Pfizer sú krátkodobé. Dlhodobé účinky sú pri vakcínach vo všeobecnosti raritné. Na Slovensku je registrovaných 82 rôznych vakcín, ani v jednom prípade nedošlo k spätnej deregistrácii kvôli neskôr sa objavujúcim vedľajším účinkom,“ píše ministerstvo v inom príspevku na svojom Facebooku.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) na svojej stránke taktiež uvádza, že medzi bežné vedľajšie účinky môže patriť bolesť či opuch na ruke, do ktorej ste boli zaočkovaní, prípadne horúčka, zimomriavky, únava a bolesť hlavy. Tieto účinky môžu „ovplyvniť vaše možnosti každodenných činností, mali by však do niekoľkých dní odoznieť“. 

Obdobnú informáciu konkrétne o vedľajších účinkoch vakcíny Pfizer-BioNTech zverejnil aj federálny Úrad pre kontrolu potravín a liečiv.

„Vakcína sa nemá podávať ľuďom alergickým na niektorú jej zložku,“ píše sa v tlačovej správe Štátneho ústavu pre kontrolu z 21. decembra 2020 o vakcíne Pfizer-BioNTech. Riziká špecifické pre osoby, ktoré mali v minulosti skúsenosť s alergickou reakciou na mRNA vakcínu či iné typy vakcín, sú popísané aj na stránke amerického CDC.

Na Slovensku sa začalo očkovať proti ochoreniu COVID-19 26. decembra 2020.

COVID-19