Ampulka vakcíny proti ochoreniu Covid-19 od Pfizer-BioNTech 6. januára 2021 (Bertrand GUAY / AFP)

Množstvo chloridu draselného vo vakcíne Pfizer-BioNTech nie je nebezpečné

Stovky používateľov zdieľali v máji 2021 príspevky, podľa ktorých je vakcína proti Covid-19 od spoločnosti Pfizer-BioNTech životu nebezpečná, pretože obsahuje chlorid draselný, látku, ktorá sa používa aj v smrtiacich injekciách k zástave srdca pri popravách. Takéto tvrdenie je nepravdivé, vakcína prešla klinickými skúškami bezpečnosti a bola schválená. Chlorid draselný sa bežne využíva v potravinárstve, podľa odborníkov nepredstavuje jeho minimálne množstvo vo vakcíne pre pacientov žiadne nebezpečenstvo.

Na súkromnom facebookovom profile bol 25. mája 2021 publikovaný príspevok, ktorý obsahoval obrázok so zoznamom látok obsiahnutých vo vakcíne Pfizer-BioNTech a textový popis v slovenčine v znení: „?Vo vakcine Pfizer a BioNTech je tá istá látka na zástavu srdca, ako u smrtiacich injekciach pri poprave?.“

Na obrázku so zložením vakcíny figuruje zakrúžkovaná položka „Potassium chloride“, po slovensky chlorid draselný.

Image
Snímka FB príspevku vyhotovená 7. júna 2021

Obdobné tvrdenia sa šírili aj prostredníctvom tohto príspevku z 30. mája.

Príspevky varujúce pred chloridom draselným vo vakcíne od Pfizer-BioNtech sa v angličtine začali šíriť už koncom minulého roka na Twitteri, na Instagrame aj na Facebooku po tom, ako bola očkovacia látka schválená pre núdzové použitie v USA.

Čo je chlorid draselný?

Chlorid draselný (KCl, v angličtine potassium chloride) je látka, ktorá sa v prírode prirodzene vyskytuje a ľudské telo ju vie spracovať. Bežne sa používa v potravinárstve či farmakológii.

„Chlorid draselný je prítomný takmer vo všetkých potravinách, ktoré bežne konzumujeme - v mäse, v ovocí, obilninách, v zemiakových lupienkoch či dokonca v detskej výžive,“ povedala pre AFP docentka Libby Richards, ktorá vyučuje zdravotnícku vedu na Purdue University. „Ak pijete balenú vodu, pijete aj chlorid draselný, ktorý sa vám vstrebe do krvi.“ 

O využití tejto látky vo vakcínach povedala: „Prísady vo vakcínach sú veľmi starostlivo vyberané a ich bezpečnosť je prísne kontrolovaná. Množstvo chloridu draselného vo vakcínach je veľmi, veľmi malé, a je považované za úplne bezpečné.“

Podľa amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) obsahuje každá dávka vakcíny proti Covid-19 od Pfizer-BioNtech 0,01 miligramu chloridu draselného.

„(Takéto) množstvo sa rovná štipke soli,“ uviedol pre AFP Scott Halperin, riaditeľ Kanadského vakcinologického centra, ktorý zároveň prednáša o infekčných chorobách na Dalhousie University v Kanade.

Podľa Halperina sa chlorid draselný používa v mnohých vakcínach, pretože sa jedná o druh soli. „Pri výrobe vírusovej vakcíny potrebujete správne množstvo soli pre udržanie buniek pri živote,“ povedal. „Vzhľadom k tomu, že sa jedná o prírodnú látku, ktorú všetky bunky potrebujú, pridáva sa aj do bunkových kultúr.“

Chlorid draselný, rovnako ako fosforečnan draselný alebo hydrogénuhličitan sodný, sú pomocné látky, ktoré sa používajú na konzerváciu liekov (vrátane vakcín) a na uľahčenie ich podávania.

Dezinformáciám ohľadne nebezpečnosti pomocných látok vo vakcínach vo všeobecnosti sa agentúra AFP venovala ešte na jar roku 2020. Profesorka Elisabeth Bouvet, predsedníčka technickej komisie pre očkovanie na Najvyššom zdravotníckom úrade vo Francúzsku, vtedy uviedla, že tieto pomocné látky v očkovacích látkach sú v tele veľmi rýchlo eliminované.

Používajú sa v liekoch a vo vakcínach, aby „neutralizovali prebytočnú kyslosť“ a umožnili telu „dobre znášať injekciu“, povedal pre AFP 30. apríla 2020 profesor François Chast, čestný prezident francúzskej Farmaceutickej akadémie.

Výrobca Pfizer-BioNtech ako prvý dokončil tretiu fázu klinických skúšok svojej vakcíny Comirnaty na pacientoch starších ako 16 rokov, pričom jej účinnosť a bezpečnosť potvrdila 21. decembra 2020 aj Európska lieková agentúra (EMA). Táto vakcína sa tak stala v rámci EÚ prvou schválenou vakcínou proti ochoreniu Covid-19. Koncom mája 2021 EMA schválila vakcínu Comirnaty aj pre deti vo veku od 12 do 15 rokov.

Ako americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), tak aj kanadské ministerstvo zdravotníctva Health Canada pozorne sledujú a zaznamenávajú nežiaduce účinky jednotlivých vakcín proti ochoreniu Covid-19. To isté robí aj slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ktorý tiež vyzdvihuje bezpečnosť vakcíny Pfizer-BioNTech.

Napriek tomu o nej koluje v strednej Európe na sociálnych sieťach množstvo nepravdivých informácií. „Českí užívatelia sociálnych sietí sú vystavení dezinformáciám o vakcíne Pfizer 25-krát viac ako čitatelia v Spojených štátoch,“ povedal v marci 2021 pre AFP František Vrabel, zakladateľ firmy Semantic Visions, ktorá pomocou špeciálnych algoritmov identifikuje a monitoruje dezinformácie v kyberpriestore.

Tím AFP Fakty v poslednej dobe vyvracal množstvo dezinformácií o vakcínach proti Covidu-19, napríklad tu, tu, tu alebo tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás