Vakcíny proti Covid-19 nespôsobujú, že miesto vpichu priťahuje magnet

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 20. mája 2021 o 13:05
  • Aktualizované dňa 20. mája 2021 o 13:08
  • Článok prečítate za 3 min
  • Autor: AFP USA
  • Článok preložil/-a AFP Slovensko
Stovky užívateľov šíri na sociálnych sieťach videá s ľuďmi, ktorí tvrdia, že po očkovaní proti ochoreniu Covid-19 im v mieste vpichu drží na pokožke magnet. Podľa odborníkov sa jedná o ďalší hoax, ktorý má medzi ľuďmi vzbudiť nedôveru a strach z vakcín, ktoré však žiadne magnetizujúce prvky neobsahujú.

 

Používatelia sociálnych sietí v posledných týždňoch vo veľkom zdieľali videá, podľa ktorých očkovacia látka vo vakcíne proti Covid-19 pôsobí priťahuje magnety. „Videl som už niekoľko videí, na ktorých si ľudia na miesta vpichov vakcín prikladajú magnet. A drží tam…,“ znie popis videa, ktoré bolo uverejnené v skupine Veľké Prebudenie 12. mája 2021. Vo videu vidieť ženu, ktorá ukazuje, ako jej na ramene v mieste vpichu drží magnetka. „Všetci sme začipovaní,“ hovorí, pričom poukazuje na populárnu konšpiračnú teóriu, podľa ktorej je pandémia koronavírusu iba zásterkou pre plán začipovania svetovej populácie.

Podobný príspevok bol v rovnakej skupine zdieľaný aj o niekoľko hodín neskôr. Aj iné príspevky naznačujú, že vakcíny obsahujú mikročipy či nanoboty, pomocou ktorých chcú elity kontrolovať ľudskú populáciu.

Image

Snímka FB príspevku vyhotovená 12. mája 2021

 

Dezinformácia sa šírila napríklad aj prostredníctvom slovenskej verzie videa z 15. mája.

Obdobné tvrdenia v češtine boli zdieľané vo videu z portálu otevrisvoumysl.cz (viac ako 1500 zdieľaní), rumble.com alebo na iných miestach na Facebooku, napríklad tu, tu alebo tu.

Podobné videá sa na Facebooku šírili aj v mnohých ďalších jazykoch, napríklad v angličtine alebo vo francúzštine. AFP USA už tento hoax vyvrátila tu.

Čo na to odborníci?

Zo záberov nemožno s určitosťou vyvodiť, či sa jedná o skutočné magnety alebo či boli títo ľudia skutočne zaočkovaní.

Podľa odborníkov, ktorých AFP kontaktovala, vakcíny neobsahujú žiadne prvky, ktoré by mohli priťahovať magnet. „Očkovanie proti chorobe Covid-19 nemôže spôsobiť magnetizáciu vašej ruky či ramena. To je jednoducho hoax,“ povedal Stephen Schrantz, špecialista na infekčné choroby z Univerzity v Chicagu.

„Neexistuje absolútne žiadna možnosť, že by vakcína mohla spôsobiť takúto reakciu,“ povedal Schrantz. Podľa neho je možné, že bola v niektorých videách použitá obojstranná lepiaca páska, vďaka ktorej sa magnet prichytil na koži.

Známy bojovník proti dezinformáciám Mick West na svojej stránke Metabunk zverejnil video, v ktorom ukazuje, ako magnet či iné kovové predmety ľahko priľnú na (mastnú) pokožku. Sám si potrel olejom hornú časť ramena a „prilepil“ si naň ako magnet, tak aj mincu, ktorá sama o sebe nie je magnetická.

Možnosť, že by očkovacia látka priťahovala magnet, odmietol aj Thomas Hope, výskumný pracovník a profesor bunkovej biológie na Northwestern University Feinberg School of Medicine. Vo vakcínach podľa neho „nie je nič, na čo by magnet mohol reagovať. Vakcíny obsahujú proteíny, lipidy, soli, vodu a chemikálie udržujúce hodnotu pH. A to je všetko, takže to jednoducho nie je možné,“ povedal.

Aj keby vakcíny obsahovali stopové množstvá kovov, aj tak by to nestačilo na to, aby pritiahli magnet, povedal. „K tomu, aby bol magnet priťahovaný, by ste museli zaviesť pod kožu celkom objemný kus kovu. Tak veľké množstvo nemožno vpichnúť pod kožu injekciou,“ dodal.

Podľa informácií zdravotníckych úradov v USA a v Kanade neobsahujú v súčasnosti používané vakcíny proti Covid-19 (Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson alebo AstraZeneca) žiadne prvky kovov.

O tom, že sa jedná o hoax, informovala na svojej FB stránke aj Polícia SR.

Teória, podľa ktorej sú vakcíny proti Covid-19 súčasťou globálneho sprisahania za účelom kontroly populácie, nie je nová. AFP už vlani vyvrátila dezinformácie o údajnom pláne Billa Gatesa použiť vakcínu k očipovaniu a kontrole ľudí či o jeho plánoch zredukovať pomocou vakcíny ľudskú populáciu.

Americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) na svojej stránke uviedlo, že vakcíny neobsahujú žiadny „čip“.

„Vláda nepoužíva vakcíny na to, aby vás sledovala,“ stojí na stránke CDC. „Balenie s vakcínami môže obsahovať čidlá, ktoré ju chránia proti odcudzeniu, ale samotné vakcíny žiadne senzory neobsahujú.“

Podľa dát Univerzity Johnsa Hopkinsa zomrelo k 19. máju 2021 na ochorenie Covid-19 viac ako 3,4 milióna ľudí, pričom bolo podaných viac ako 1,53 miliardy dávok vakcín. Aj keď v niektorých krajinách ako napríklad v Indii Covid naďalej silnie, očkovanie preukázateľne chráni ľudí pred touto chorobou.

Na Slovensku bolo k 19. máju 2021 zaočkovaných 1 455 552 osôb prvou dávkou vakcíny a 692 236 osôb druhou dávkou.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás