Do amerického Kapitolu vtrhli Trumpovi priaznivci, nie členovia hnutia Antifa
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 11. januára 2021 o 20:11
- Článok prečítate za 6 min
- Autor: AFP Nemecko, AFP Česká republika
- Článok preložil/-a Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„(P)red senatom (sa) strhla mela vyvolana Sorosovou Antifou ,ktora vnikla do senatu,“ píše sa v príspevku na súkromnom profile zo 7. januára 2021, ktorý zdieľalo 400 používateľov Facebooku.
„Provokateri ANTIFA (...) boli vpusteni do budovy bez problemov, ale zenu, ktora sa do skupiny priplietla NAHODOU policajti okamzite zastrelili priamo v budove. (...) Jeden z ANTIFA ma komunisticke tetovanie (srp a kladivo) . Druhy ma podobne tetovanie na prsiach,“ píše sa v inom príspevku na súkromnom profile zo 7. januára.
Snímka FB príspevku vyhotovená 8. januára 2021
V článku o udalosti publikovanom na slovenskom portáli infovojna.sk 8. januára sa zasa v češtine píše: „O tom, že v oné militantní nejagresivnější skupině byli Trumpovi sympatizanti, totiž lze mít opravdu velmi oprávněné pochyby. Ti bojovníci totiž vypadali jak čerstvě vystoupivší z nějaké akce Antify.“ Autor článku pokračuje tým, že presviedča čitateľov, že keď skupina, ktorá sa dobýjala do rokovacej sály „vyzerá ako Antifa“, môžete „vziať jed na to, že s Antifou (...) má naozaj niečo spoločné.“
Podobné tvrdenia sa objavili aj tu alebo tu.
Tvrdenia, že išlo o členov Antifa, sa začali po sociálnych sieťach šíriť takmer okamžite potom, ako sa vzbúrenci do Kapitolu vlámali. Ako jeden z prvých začal tieto dezinformácie šíriť Trumpov stúpenec a právnik Lin Wood. Ten ešte 6. januára 2021 na Twitteri zverejnil dve fotografie ako „nesporný fotografický dôkaz toho, že Antifa násilne vnikla do Kongresu s cieľom spôsobiť čo najväčšiu škodu. Nie sú to zástancovia @realDonaldTrump.“ Woodov twitterový účet bol neskôr pozastavený.
Snímka tweetu vyhotovená 6. januára 2021
Podobné príspevky boli hojne zdieľané v angličtine na Twitteri (tu alebo tu), na Facebooku (tu alebo tu) a na Instagrame (tu alebo tu). Boli zdieľané taktiež v nemčine, francúzštine a v mnohých iných jazykoch.
Trumpovi zástancovia 6. januára 2021 vtrhli do Kapitolu vo chvíli, keď Kongres hlasoval o potvrdení volebného víťazstva Joa Bidena, o ktorom Trump opakovane a klamlivo tvrdil, že bolo sfalšované.
Po tom, ako bezpečnostné sily budovu vypratali, sa členovia Kongresu vrátili a odhlasovali Bidenovo víťazstvo v pomere 306-232 hlasov v zbore voliteľov, a to aj napriek námietkam niektorých republikánov.
Od prezidentských volieb 3. novembra 2020 uviedla AFP na pravú mieru už niekoľko Trumpových nepravdivých vyhlásení o priebehu volieb, vrátane jeho predčasného vyhlásenia víťazstva a tlačovej konferencie, na ktorej tvrdil, že hlasovanie proti nemu bolo „zmanipulované“. Rovnako tak sa AFP venovala viacerým Trumpovým nepodloženým obvineniam o sfalšovaných výsledkoch či nezrovnalostiach v jednotlivých amerických štátoch, napríklad v Arizone, Georgii či Michigane.
Antifašistická akcia, skrátene Antifa, je decentralizovaná, neformálna sieť protifašistických skupín zameraných na radikálne potieranie krajnej pravice. Stala sa obľúbeným cieľom amerických konzervatívcov vrátane Trumpa.
Na fotografiách v niektorých klamlivých príspevkoch figurujú osoby, o ktorých je známe, že podporujú Trumpa a sympatizujú s ultrapravicovými hnutiami.
„QAnon Šaman“
Najnápadnejšou osobou na fotografiách z Kapitolu je potetovaný muž s pomaľovanou tvárou vyzlečený do pol pása, ktorý má na hlave kožušinovú čiapku s rohmi a v ruke drží oštep, na ktorom visí americká vlajka:
Snímka FB príspevku vyhotovená 8. januára 2021
Muža s prezývkou „QAnon Šaman“ identifikovali rôzne médiá ako Jakea Angeliho z Arizony. Podľa amerického ministerstva spravodlivosti sa však v skutočnosti volá Jacob Anthony Chansley a 9. januára 2021 bol na federálnom súde obvinený z „vedomého vniknutia do zakázanej budovy či oblasti bez riadneho povolenia, z násilného vniknutia na územie Kapitolu az výtržníctva“. Chansley bol 9. januára 2021 vzatý do väzby.
Denník Arizona Central o ňom svojho času písal ako o „stálici na pravicových politických zhromaždeniach v Arizone v uplynulom roku“. O jeho prítomnosti na mnohých demonštráciách existuje rad dôkazov v médiách i na sociálnych sieťach: zúčastnil sa napríklad Trumpovej návštevy arizonského mesta Phoenix v máji 2020 či pochodu BLM (hnutie Black Lives Matter) v júni 2020, počas ktorého skandoval: „Antifu platí George Soros!“
Po vniknutí davu do budovy Kapitolu začala na Twitteri kolovať staršia fotografia vyhotovená počas protestu BLM v júni 2020 Trumpovou podporovateľkou Cari Kelemenovou:
Snímka tweetu vyhotovená 8. januára 2021
Tá istá fotografia sa vyskytla aj ako súčasť príspevku slovenskej FB stránky „AntiSoros nezastavíš“ zo 6. januára 2021:
Snímka FB príspevku vyhotovená 11. januára 2021
AFP kontaktovala fotografa Patricka Breena, ktorý sa zúčastnil protestov BLM v Arizone vrátane toho v meste Tempe. Breen v e-maile zo 7. januára potvrdil, že sa Chansley / Angeli skutočne zúčastnil demonštrácií BLM v Tempe a vo Phoenixe, ale dodal: „Nikdy nebol zástancom BLM ani nepochodoval na podporu hnutia. Vždy mal pri sebe transparent QAnonu a kedykoľvek sa dostal k mikrofónu, začal šíriť konšpiračné teórie. Išiel tam šíriť informácie o hnutí QAnon a vyjadriť podporu Donaldovi Trumpovi.“
Fotografia Kelemenovej z BLM protestu v Tempe bola tiež orezaná tak, aby na nej nebol vidieť nápis „Q sent me“ („Poslal ma Q“), ktorý dokazuje, že je muž stúpencom hnutia QAnon. (QAnon je konšpiračné hnutie, ktoré má viesť tajný člen amerických spravodajských služieb pod krycím menom „Q“, ktorý členom hnutia akože odhaľuje Trumpov boj proti údajnému sprisahaniu pedofilov vyznávajúcich Satana. Viac informácií je k dispozícii napríklad tu.)
Snímka stiahnutá z Twitteru 8. januára 2021
Z týchto skutočností jasne vyplýva, že sa Chansley/Angeli síce demonštrácií BLM zúčastnil, nie však na podporu hnutia, ale na protest voči nemu. Nikdy ani nepredstieral podporu niečoho iného ako QAnon. Dôkazov je veľa: tu drží svoj transparent počas demonštrácie v Phoenixe, tu sa o svoje konšpiračné teórie delí s rakúskym štábom stanice ORF a tu z plných pľúc vykrikuje na ulici.
„Skinhead“ a tetovanie s kosákom a kladivom
Totožnosť muža s bradou v žltej mikine stojaceho po Šamanovej pravici na snímke, ktorý v Kapitole odfotografoval fotograf AFP, už tak jasná nie je.
Snímka z facebookového príspevku stiahnutá 8. januára 2021
Lin Wood jeho fotografiu na Twitteri porovnal s fotkou podobne vyzerajúceho muža zo stránky phillyantifa.org.
Snímka tweetu vyhotovená 8. januára 2021
Fotografia vpravo naozaj pochádza zo stránky phillyantifa.org, neznamená to však, že muži na nej sú členmi hnutia Antifa, naopak, táto stránka zbiera informácie o príslušníkoch krajnej pravice a tie následne publikuje. Podľa popisu sú na fotografii Jason Tankersley a Matthew Heimbach, obaja podporovatelia krajnej pravice.
Jason Tankersley, ktorého Wood pripodobnil k mužovi v žltej mikine v Kapitole, je podľa stránky Antifa „zakladateľ hnutia Maryland Skinheads a dlhoročný neonacista, ktorý sa v posledných rokoch snaží o rehabilitáciu svojej povesti".
Popis fotografie na stránke organizácie Southern Poverty Law Center uvádza, že Tankersley „patrí k Maryland State Skinheads“. Ďalšie fotografie na stránke phillyantifa.org a iné príspevky však teóriu, že sa jedná o Jasona Tankersleyho, skôr spochybňujú, pretože muž na nich má na rukách iné tetovanie ako muž v žltej mikine v budove Kapitolu.
V slovenskom príspevku, ale aj v iných príspevkoch v angličtine tu či tu, sa spomína, že muž v žltej mikine má vytetovaný na chrbte ruky kosák a kladivo.
Vpravo výrez fotografie s tetovaním, vľavo screenshot z hry Dishonored, dátum vyhotovenia 7. január 2020
Pri bližšom pohľade na tetovanie však vidno, že nezobrazuje komunistický symbol, ale symbol z videohry. V akčnej hre „Dishonored“ udeľuje postava „Outsider“ iným postavám takzvaný „znak Outsiderov“, vďaka ktorému získajú nadprirodzené schopnosti. Tento znak nemá nič spoločné s kladivom alebo kosákom alebo ľavicovou ideológiou.
Neonacista
Muž s modrým rúškom vľavo na fotografii je pravdepodobne Matthew Heimbach, člen americkej neonacistickej scény (ľahko rozpoznateľný napríklad tu počas stretnutia ultrapravicových extrémistov) spomínaný vyššie. Heimbach sa v roku 2014 zúčastnil aj na zhromaždení ultrapravicovej DSSS v Brne.
Snímka z facebookového príspevku stiahnutá 8. januára 2021
Rovnako ako v prípade Tankersleyho však nemožno so stopercentnou istotou tvrdiť, že muž s rúškom je skutočne Heimbach. V každom prípade však prítomnosť fotografie oboch mužov na stránkach Antifa neznamená, že by boli členmi tohto hnutia. Naopak, ide o členov extrémnej pravice, ktorých aktivity Antifa monitoruje.
Snímka stránky phillyantifa.org vyhotovená 8. januára 2021
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás