Tento obrázok bol zmanipulovaný a nepochádza zo Simpsonovcov

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Stovky ľudí zdieľali na sociálnej sieti obrázok, ktorý údajne zobrazuje postavu zo Simpsonovcov v klobúku s rohami pred americkým Kapitolom s tvrdením, že animovaný televízny seriál predpovedal nepokoje priaznicov prezidenta Donalda Trumpa zo 6. januára. Tvrdenie je však zavádzajúce; obrázok bol graficky upravený a nepochádza zo žiadnej skutočnej epizódy Simpsonovcov, čo potvrdil aj jeden z producentov seriálu.

7. januára 2021 zdieľala obrázok facebooková stránka Fľuska. Rovnaký obrázok sa o pár hodín vyskytol na stránke Yebo.

Snímka FB príspevku vyhotovená 12. januára 2021

Na ľavej strane obrázku je fotografia Jakea Angeliho, krajne pravicového podporovateľa Donalda Trumpa, ktorý sa stal jednou z hlavných tvárí útoku na americký Kongres 6. januára a ktorému sme sa v AFP Fakty venovali v našom predchádzajúcom článku.

Na pravej strane obrázku vidíme postavu Školníka Willieho, postavu z animovaného seriálu Simpsonovci, ktorý vyzerá, že má na sebe podobné oblečenie a tetovanie ako Angeli.

Stránka Fľuska zdieľala obrázok s tvrdením, že „Simpsonovci znova predpovedali budúcnosť“. Tým odkazuje na rozšírené tvrdenia na internet, podľa ktorých seriál Simpsonovci predpovedá budúce udalosti a ktoré agentúra AFP v minulosti už uvádzala na pravú mieru napríklad tu alebo tu.

Obrázok Školníka Willieho v čiapke s rohmi podobnej tej Angeliho však bol zmanipulovaný.

Agentúra AFP dohľadala pôvodný obrázok Školníka Willieho na stránke Fandom, ktorá obsahuje databázu televíznych programov, filmov a hier. Pôvodný obrázok Willieho sme našli aj na stránke Simpsons Tapped Out, mobilnej hry založenej na televíznom seriále. „Bare Chested Willie“ (v preklade „Willie s odhalenou hruďou“) je odomykateľný kostým, ktorý je v hre možné získať.

Porovnanie obrázka v príspevku (vľavo) a postavy „Bare Chested Willie“ zo stránky Fandom (vpravo). Vyhotovené 11. januára 2021

Ďalej sa zdá, že pozadie obrázku bolo prevzaté z jednej zo scén epizódy „Mr. Lisa goes to Washington“, v češtine „Líza na stopě zlořádu“.

Dodatočným reverzným vyhľadávaním sme našli aj pôvodný promo obrázok, z ktorého bola vystrihnutá časť hlavy postavy Lízy, ktorá sa nachádza v ľavom dolnom rohu obrázku zo zavádzajúceho FB príspevku. K dispozícii je tu alebo tu na stránke Fandom.

Skutočnosť, že ide o zmanipulovaný obrázok, potvrdil 7. januára na Twitteri aj Matt Selman, jeden zo scenáristov a producent seriálu Simpsonovci: 

 

Článok preložil/-a
AMERICKÉ VOĽBY