Trump a republikáni neoznačili volebné lístky vodoznakom, aby nachytali demokratov pri podvode
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 16. novembra 2020 o 22:20
- Aktualizované dňa 16. novembra 2020 o 22:35
- Článok prečítate za 4 min
- Autor: Claire SAVAGE, AFP USA
- Článok preložil/-a AFP Slovensko , Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Informácie o údajnej Trumpovej tajnej operácii s vodoznakom na hlasovacích lístkoch sa začali šíriť prostredníctvom dezinformačného kanála Infowars amerického konšpirátora Alexa Jonesa. 5. novembra 2020 bol na Infowars odvysielaný rozhovor s Trumpovým podporovateľom Stevom Pieczenikom, ktorý v ňom tvrdí, že v minulosti pracoval pre americké ministerstvo zahraničných vecí. Podľa Pieczenika Trump už pred voľbami nachystal na demokratov pascu.
Republikáni podľa Pieczenika nechali tajne vytlačiť milióny korešpondenčných hlasovacích lístkov, ktoré vybavili kryptografickým vodoznakom, takže všetky "sfalšované" lístky podvrhnuté demokratmi by boli okamžite identifikované, pretože by na nich tento vodoznak chýbal.
"Označili sme každý hlasovací lístok niečím, čomu sa hovorí QFS blockchainový enkryptovaný kód. Inými slovami dobre vieme, kde sa každý hlasovací lístok nachádza, kam sa dostal a kto ho teraz má," povedal Pieczenik vo videu. "To, čo v skutočnosti vidíte, je sofistikovaná operácia, ktorú inicioval sám Trump. Plánoval to už veľmi dlho. Toto je náš protipuč proti Bidenovi."
Video s českými titulkami zverejnil 6. novembra 2020 slovenský dezinformačný web Infovojna.sk vo forme článku. Video sa šírilo aj na Facebooku napríklad tu alebo tu. Obdobné tvrdenia - aj keď bez videa - boli zdieľané napríklad tu alebo tu.
Vo videorozhovore Pieczenik ďalej uviedol, že Trumpovi lojalisti, ktorí celú akciu potajomky zorganizovali a uskutočnili, rozmiestnili do 12 rôznych štátov USA "dvadsať tisíc alebo viac" členov Národnej gardy, ktorí majú volebné lístky kontrolovať.
Konšpiračná teória o volebných lístkoch opatrených vodoznakom sa vzápätí po voľbách začala šíriť prostredníctvom rôznych zdrojov, napríklad tu, tu alebo tu.
Objavili sa aj príspevky, podľa ktorých je údajná pasca s volebnými lístkami s vodoznakom spojená s konšpiračným hnutím QAnon. To má viesť tajný člen amerických spravodajských služieb pod krycím menom "Q", ktorý členom hnutia odhaľuje Trumpov boj proti údajnému sprisahaniu pedofilov vyznávajúcich Satana (medzi ktorých majú patriť napríklad manželia Clintonovci). "Q" vraj svojich nasledovníkov už dlho nabáda, aby dávali pozor "kade tečie voda".
Pôvodne oskúrne hnutie QAnon vďaka pandémii COVID-19 preniklo do globálneho povedomia a jedna z jeho podporovateliek bola dokonca 3. novembra 2020 zvolená do amerického Kongresu.
“Pamätáte, ako nám Q povedal, aby sme sledovali, kade tečie voda??? Všetky legálne volebné lístky nesú vodoznak (demokrati to nevedia)!!! Národná garda v tejto chvíli prepočítava hlasy. Bude to ešte ZAUJÍMAVÉ!” píše sa v tomto príspevku zo 4. novembra.
"Je to pasca ... Ľudia budú zatýkaní už dnes večer, zajtra, a bude to trvať dosť dlho," povedal Pieczenik v rozhovore pre Infowars. Doteraz však k žiadnym zatknutiam nedošlo.
Ústava Spojených štátov jasne ustanovuje, že kontrolu nad federálnymi voľbami majú jednotlivé štáty, nie federálne agentúry či samotný prezident. V článku I, sekcii 4 stojí: "Čas, miesto a spôsob, akým prebehnú voľby do Senátu a Snemovne reprezentantov, budú špecifikované v legislatíve každého štátu," s tým, že tieto pravidlá môže zmeniť Kongres.
Agentúra pre kybernetickú a infraštruktúrnu bezpečnosť (CISA), spadajúca pod DHS, dezinformáciu o údajnom vodoznaku na hlasovacích hárkoch dokonca vyvrátila na svojich webových stránkach.
"Fáma: DHS alebo CISA vytlačili papierové volebné lístky s ochrannými prvkami a teraz kontrolujú výsledky v snahe zabrániť volebným podvodom," píše sa na stránke. Nasleduje aj vysvetlenie, resp. uvedenie na pravú mieru: "Realita: DHS ani CISA netlačia ani nekontrolujú volebné lístky, ktoré sú spracovávané štátnymi a miestnymi volebnými úradníkmi." Na webovej stránke ešte stojí: "Miestne volebné úrady majú k dispozícii dostatočné ochranné opatrenia, ktoré prípadné falšovanie volebných lístkov robí mimoriadne náročným."
Riaditeľ CISA Chris Krebs 6. novembra 2020 uviedol na Twitteri, že napriek dezinformáciám jeho agentúra žiadne volebné lístky netlačí, iba poskytuje kybernetickú podporu štátnym a miestnym volebným úradníkom:
?Rumor Control Update? Contrary to #disinfo floating around, @CISAgov doesn't print or audit ballots! We offer @cyber support to state & local elex officials. Don't fall for these efforts to confuse & undermine confidence in the election! https://t.co/JVCRn9eV5I #Protect2020 pic.twitter.com/2hijGmllZ6
— Chris Krebs #Protect2020 (@CISAKrebs) November 6, 2020
K tvrdeniam sa vyjadril aj hovorca Národnej gardy Wayne Hall: "Nie je na tom ani zrnko pravdy. Voľby sú riadené na úrovni jednotlivých štátov, a nie federálnou vládou,” odkázal telefonicky pre AFP.
Za víťaza prezidentských volieb v USA bol 7. novembra 2020 veľkou väčšinou amerických médií vyhlásený demokratický kandidát Joe Biden, ktorý doposiaľ získal 290 hlasov voliteľov, zatiaľ čo Trump ich získal 232.
Prezident Trump však zatiaľ odmietol porážku priznať, a to aj napriek tomu, že mnoho svetových lídrov už Bidenovi zablahoželalo k víťazstvu. Trump bez akýchkoľvek dôkazov opakovane tvrdí, že vyhral a že výsledok volieb bol sfalšovaný.
Trumpova vláda podala alebo hrozí podaním niekoľkých trestných oznámení kvôli údajným podvodom. Ani jedno z nich zatiaľ nemalo na výsledok volieb žiadny zvláštny vplyv, viaceré boli súdmi pre nedostatok dôkazov odmietnuté.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás