Neexistuje dôkaz o tom, že by Keanu Reeves verejne kritizoval ženské oblečenie a modernú spoločnosť

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 27. novembra 2020 o 14:30
  • Aktualizované dňa 27. novembra 2020 o 15:19
  • Článok prečítate za 3 min
  • Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Na internete a sociálnych sieťach koluje údajný citát Keanu Reevesa kritizujúci súčasný životný štýl, ktorý v novembri 2020 zdieľali tisíce Slovákov. Text vytvára dojem, že slávny kanadský herec odsudzuje ženy za to, že nechcú mať deti, že muži podľa neho „obliekajú svoje manželky ako prostitútky“ a že ľudia už nevedia, čo znamená viera. Neexistuje však žiadny dôkaz o tom, že by Reeves niečo takéto povedal a jeho agentka v minulosti vyvrátila autenticitu citátu, ktorého pôvod možno vystopovať k ruskému videu z roku 2015.

Viac ako 1,8-tisíc používateľov Facebooku zdieľalo príspevok zo 7. novembra s fotografiou Keanu Reevesa a textom, ktorého autorom má byť slávny herec. Text vytvára dojem, že autor podporuje tradičnejší spôsob života a akoby odsudzoval ten súčasný, skazený. Text začína slovami: „Nemôžem byť súčasť sveta, kde muži obliekajú svoje manželky ako prostitútky, ktoré ukazujú takmer všetko, čo by malo ostať zakryté.“

Image
Snímka FB príspevku vyhotovená 26. novembra 2020

V texte sa ďalej píše, že  „ženy nechcú mať vlastné deti a muži už nechcú mať rodiny“ a „v tomto svete sú muži a ženy na nerozoznanie a to všetko voláme sloboda voľby“. Herec sa má tiež sťažovať, že „ľudia uprene ukazujú, ako veria v Boha tým, že sedia v bare a v ruke pohárik s alkoholom a absolútne nemajú poňatie, čo vôbec viera znamená.“

Rovnaký text zdieľala tá istá stránka už v januári 2017. Vtedy príspevok nazbieral až 4,8-tisíc zdieľaní.

Pri príspevkoch boli hercove fotografie, chýbala však zmienka o tom, kedy a kde mal tieto tvrdenia vyhlásiť.

Pomocou textového vyhľadávania sme zistili, že na slovenskom internete koluje tento údajný citát už od roku 2016. Šírený bol prostredníctvom článkov napríklad tu, tu či tu.

Celkovo tak slovenskú verziu textu podľa zistení agentúry AFP zdieľalo viac ako 9-tisíc používateľov Facebooku. Údajný „citát“ Keanu Reevesa sa šíril aj v angličtine napríklad tu ešte v roku 2016 alebo tu v roku 2018.

Neexistuje však žiaden dôkaz o tom, že autorom citátu je skutočne Keanu Reeves. Vyhľadávanie kľúčových slov z citátu v angličtine nenašlo žiadne výsledky vo forme článkov či rozhovorov, kde by herec prejavil podobné názory.

Prvé prepojenie tohto „citátu“ s hercom Keanu Reevesom tím AFP Fakty dohľadal v YouTube videu z roku 2015, ktoré je v ruštine. Náhodný rozhovor s hercom bol v tomto videu však vytrhnutý z kontextu a zmanipulovaný.

Agentka tvrdenia odmietla, šírila ich falošná stránka

Podľa verejne dostupných informácií (tu alebo tu) je Reeves zastupovaný hollywoodskou spoločnosťou Rogers & Cowan/PMK’s

Tím AFP Fakty sa opakovane snažil spojiť s touto spoločnosťou ako aj s Reevesovou agentkou, ktorá je v tomto článku USA Today z júna 2019 identifikovaná ako Cheryl Maisel. V čase písania článku sme však nedostali odpoveď.

Maisel však autenticitu tohto citátu vyvrátila už v júni 2017 pre článok amerického fact-checkingového portálu Politifact, ktorý tvrdenia našiel v príspevku neoficiálnej FB stránky z februára 2016.

Maisel potvrdila, že herec nemal so stránkou nič spoločné. „Keanu nie je v nijakej forme aktívny na sociálnych médiách,“ povedala v emaili. „Táto stránka je falošná.“ Jej agentúra nechala neoficiálnu fanúšikovskú stránku prostredníctvom Facebooku zrušiť.

Vyhľadávanie na najväčších sociálnych platformách potvrdilo, že Reeves nemá oficiálne účty na sociálnych sieťach, ktoré by boli viditeľné pre širokú verejnosť.

Rovnaké tvrdenia vyvrátil aj portál Snopes ešte v roku 2016.

Paul Gauguin a zmanipulované video v ruštine

Tím AFP Fakty našiel najstaršiu zmienku o tom, že Keanu Reeves mal vysloviť takéto tvrdenia v YouTube videu s názvom ‘Keanu Reeves - very deep thoughts (Очень глубокие мысли)’ zo septembra 2015. Do slovenčiny tento názov možno preložiť ako ‘Keanu Reeves - veľmi hlboké myšlienky’.

Image
Screenshot z YouTube videa v ruštine, v ktorom je náhodný rozhovor s Keanu Reevesom vytrhnutý z kontextu. Dátum vyhotovenia 27. november 2020

Vo videu vidno rozprávať Keanu Reevesa. Hlas v pozadí zdanlivo prekladá jeho slová do ruštiny; v skutočnosti však nemá nič spoločné s tým, čo Reeves naozaj hovorí, namiesto toho len prerozpráva tvrdenia z predmetného nepravdivého FB statusu. Popis tohto videa tiež obsahuje predmetný text v angličtine.

V skutočnosti toto video pochádza z otvorenia výstavy diel maliara Paula Gauguina v galérii Fondation Beyeler v švajčiarskom Bazileji z februára 2015. Vo videu Reeves nehovorí nič o tom, ako by sa mali alebo nemali obliekať ženy, či o tom, ako by mal človek správne žiť vo viere. Namiesto toho hovorí o svojom havajskom dedičstve a o tom, ako čítal Gauguinove zápisky z Tahiti.

Keanu Reeves osobne vystúpil počas otvorenia výstavy 8. februára 2015, pričom čítal z Gauguinových cestovných denníkov z Tahiti z 90. rokov 19. storočia, konkrétne z knihy Noa Noa.

Herec je známy tým, že si chráni svoje súkromie. Verejnosti nikdy oficiálne neprezradil svoje vierovyznanie a nenašli sme ani verejne dostupné vyjadrenie o tom, že by nejaké náboženstvo vyznával.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás