
Príspevky nesprávne interpretujú výsledky nemeckej štúdie o mRNA vakcínach proti Covid-19
- Uverejnené 13. mája 2025 o 12:25
- Článok prečítate za 7 min
- Autor: Anna HOLLINGSWORTH, AFP Fínsko
- Článok preložil/-a Eduard STARKBAUER , AFP Slovakia
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Tak už aj nemeckí vedci tvrdia, že mRNA vakcíny proti covidu spôsobujú ‚dlhodobé zmeny v genetickej štruktúre‘, ktoré môžu viesť k zápalom, autoimunitným ochoreniam a k rakovine,“ čítame v príspevku slovenského politického komentátora Daga Daniša, ktorý od 9. apríla zaznamenal vyše 2,8 tisíc zdieľaní.
Tvrdenie sa objavilo aj na Telegrame v profiloch, ktoré pravidelne šíria dezinformácie, tu alebo tu.
Všetky spomenuté príspevky obsahujú odkaz na článok publikovaný 1. apríla 2025 organizáciou bojujúcou proti očkovaniu Children's Health Defense, ktorej donedávna predsedal dnešný americký minister zdravotníctva Robert F. Kennedy Jr.
Článok Children's Health Defense pre zmenu citoval príspevok od Alexa Berensona z platformy Substack, ktorého v minulosti zablokoval Twitter (dnes X) za šírenie nepravdivých a zavádzajúcich tvrdení o vakcínach proti Covid-19.

Jeden zo spoluautorov štúdie však pre agentúru AFP uviedol, že on ani jeho kolegovia nenašli žiadnu súvislosť medzi mRNA vakcínami proti Covid-19 a rakovinou alebo autoimunitnými ochoreniami.
Podľa Európskej agentúry pre lieky (EMA) zachránili vakcíny proti Covid-19 milióny životov a neexistujú „žiadne dôkazy o zvýšení úmrtnosti súvisiacej s očkovaním proti Covid-19 v žiadnej vekovej skupine, vrátane detí“. Miera očkovania populácie proti Covid-19 bola podľa dát z januára 2023 na Slovensku tretia najnižšia v EÚ.
Na Slovensku sa príspevky nesprávne intepretujúce nemeckú štúdiu začali vynárať online s odkazom na názory českej molekulárnej biologičky Sone Pekovej. Tá sa podieľala na príprave doteraz nezverejnenej kontroverznej analýzy poslanca Petra Kotlára povereného vyšetrovaním manažmentu pandémie predchádzajúcou vládou.
Na základe Kotlárovej analýzy, ktorá mala dokazovať schopnosť vakcín meniť ľudskú DNA, pozastavila slovenská vláda dovoz vakcín proti Covid-19 a Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied zároveň poverila uskutočnením analýzy ich obsahu. Kotlárove postoje odsudzuje odborná verejnosť i zdravotnícke inštitúcie, ktoré poukazujú na to, že Kotlár nepredložil žiadne vedecké dôkazy svojich tvrdení. Opozícia žiada Kotlára odvolať (archív).
Tvrdenia o tom, že mRNA vakcíny proti Covid-19 môžu meniť ľudskú DNA AFP, vyvrátilo tu alebo tu.
Vakcíny môžu posilniť imunitný systém
Štúdia, na ktorú sa príspevky odvolávajú, bola uverejnená v časopise Molecular Systems Biology 25. marca 2025 (archív).
Ako sa uvádza v tlačovej správe zverejnenej Kolínskou univerzitou – na ktorej pôsobí mnoho autorov štúdie – predmetná štúdia zistila, že mRNA vakcíny proti Covid-19 majú dlhodobý účinok na imunitný systém, ktorý môže ľudskému telu pomôcť k lepšej ochrane pred vírusom a pravdepodobne aj pred inými infekciami (archív).
Vakcíny na báze mRNA – konkrétne vakcíny proti Covid-19 od spoločností Moderna a Pfizer – obsahujú genetické informácie s pokynmi na kopírovanie spike proteínu koronavírusu, ktorý umožňuje vírusu vstúpiť do buniek. Náš imunitný systém sa takýmto spôsobom naučí rozpoznávať tento proteín a v prípade infekcie ho neskôr napadnúť.
Ako vysvetľuje tlačová správa, imunitný systém má dve imunitné stratégie, vrodenú a získanú. Vrodený imunitný systém poskytuje všeobecnú ochranu pred patogénmi, zatiaľ čo adaptívny imunitný systém sa prispôsobuje novým patogénom a vo svojich reakciách je vysoko špecifický.
V štúdii vedci preukázali, že mRNA vakcíny proti Covid-19 popri indukovaní získaných imunitných reakcií, akými je produkcia protilátok, „spôsobujú pretrvávajúce epigenetické zmeny vo vrodených imunitných bunkách“.
Epigenetické zmeny označujú zmeny, ktoré ovplyvňujú expresiu génov, t. j. to, ktoré gény sú „aktivované“, a nie genetický kód.
Agentúra AFP sa jedného z autorov štúdie Jana Rybnikera opýtala, či zistenia štúdie potvrdzujú tvrdenie v zavádzajúcich príspevkoch, že mRNA vakcíny môžu spôsobiť dlhodobé zmeny v genetickej štruktúre organizmu, ktoré následne vedú k „zápalovým reakciám, autoimunitným ochoreniam a rakovine“.
„Je úplný nezmysel spájať tieto zistenia s rakovinou alebo akoukoľvek inou chorobou,“ povedal Rybniker agentúre AFP 24. apríla 2025.
Rybniker, ktorý je zároveň vedúcim oddelenia infekčných chorôb na Fakultnej nemocnici v Kolíne a hlavným výskumníkom v kolínskom Centre molekulárnej medicíny, uviedol, že „epigenetické zmeny sa v ľudských bunkách vyskytujú každý deň v reakcii na vplyvy prostredia“.
„Podľa tejto logiky by sa dalo rovnako ľahko tvrdiť, že chrípka spôsobuje rakovinu,“ povedal.
Malin Sundová, profesorka chirurgie na univerzitách v Umeå a Helsinkách, pre agentúru AFP povedala, že predmetná štúdia nenašla žiadnu súvislosť medzi vakcínami a rakovinou alebo autoimunitnými ochoreniami.
„Jednoducho povedané, z výsledkov štúdie vyplýva, že mRNA vakcína vytvára akúsi trvalú „pamäťovú stopu“, vďaka ktorej je možné rýchlo zareagovať na novú infekciu. Táto pamäťová stopa je podobná tomu, čo sa deje po infekcii,“ vysvetlila Sundová, ktorá pôsobí aj ako konzultantka, výskumníčka v oblasti rakoviny a predsedníčka výskumnej rady Švédskej spoločnosti pre rakovinu.
„Inými slovami, ide o žiadaný účinok očkovania, pretože cieľom vakcín je naučiť imunitný systém organizmu reagovať na nebezpečenstvo,“ povedala agentúre AFP 5. mája 2025.
Žiadna súvislosť s rakovinou
Zavádzajúce príspevky na sociálnych médiách spomínali aj údajnú súvislosť medzi mRNA vakcínami a rakovinou, hoci táto spojitosť nebola v spomínanej štúdii uvedená.
Rybniker vysvetlil, že epigenetické zmeny nie sú to isté ako genetické mutácie, pričom ani nespôsobujú trvalé zmeny genómu. Zdôraznil, že bývajú zvyčajne prechodné.
„Hoci rakovina môže skutočne zahŕňať epigenetické zmeny, k tým dochádza v rakovinových bunkách, ktoré nesú aj genetické mutácie. Neexistuje absolútne žiadny dôkaz, že mRNA vakcíny vyvolávajú skutočné genetické mutácie, ktoré by mohli transformovať zdravé bunky na rakovinové,“ povedal.
Sundová súhlasí a dodáva: „Dúfajme, že táto štúdia bude mať vplyv na ďalší vývoj vakcín proti rakovine, čo je nádejou pre tento typ vakcín.“
Agentúra AFP už v minulosti vyvrátila viaceré tvrdenia o vakcínach proti Covid-19 a rakovine, napríklad tu, tu alebo tu.

Neexistujú dôkazy, že mRNA vakcíny spôsobujú autoimunitné ochorenia
Agentúra AFP zistila, že v štúdii sa takisto nespomínajú ani autoimunitné ochorenia.
Karina Topová, profesorka na Fakulte medicíny a stomatológie na kanadskej Univerzite v Alberte, 28. apríla 2025 pre agentúru AFP uviedla, že „nie je známa žiadna presvedčivá súvislosť medzi autoimunitnými ochoreniami a Covid-19“.
„Určite existujú prípadové štúdie, čo je pochopiteľné, keďže takmer celá populácia bola očkovaná približne v rovnakom čase počas šírenia Covid-19. Je tak viac pravdepodobné, že sa objavili náhodné udalosti – ako povedal jeden môj kolega – ‚keď očkujete všetkých, každá zdravotná udalosť je nežiaduca udalosť po očkovaní' (t. j. časovo súvisiaca, no nie nevyhnutne príčinná),“ povedala. Topová je pediatrička špecializujúca sa na infekčné choroby a klinická vedkyňa v oblasti výskumu očkovacích látok.
Julie Bettingerová, vedkyňa v oblasti bezpečnosti vakcín v Centre pre hodnotenie vakcín pri Výskumnom ústave detskej nemocnice BC Children's Hospital v Kanade, s tým súhlasila.
28. apríla 2025 pre agentúru AFP uviedla, že mRNA vakcíny trénujú imunitný systém, aby rozpoznal cudzie látky a mohol proti nim reagovať. V prípade vakcín proti Covid-19 ide o proteíny vírusu SARS-CoV-2. „Keďže vakcíny podporujú špecifickú reakciu na vírus SARS-CoV-2, nespôsobujú autoimunitné ochorenia,“ uviedla.
Viacero štúdií dospelo k záveru, že hoci je potrebný ďalší výskum, mRNA vakcíny sú bezpečné a nie sú spojené so zvýšeným rizikom autoimunitných ochorení (archivované tu, tu a tu).
Už v minulosti sme overili tvrdenia o vakcínach proti Covid-19 a autoimunitných ochoreniach, napríklad v češtine tu alebo tu.
Chýbajú údaje o chronickom zápale
Analyzované tvrdenia na internete spomínajú aj súvislosť so zápalmi. Štúdia má údajne dokazovať, že mRNA vakcíny „môžu viesť k chronickým zápalom“.
V diskusnej časti štúdie autori uvádzajú, že „dynamické aspekty, ktoré sme pozorovali pri epigenetickej reprogramácii klasických vrodených imunitných buniek, môžu mať vplyv na zlepšenie reakcií na vakcíny a ich dizajn, celkovú imunitnú reakciu na nesúvisiace infekcie a dokonca aj na naše chápanie zápalových ochorení, ktoré sa vyskytujú u malého počtu očkovaných osôb po očkovaní“.
Ako upresnil Rybniker 6. mája 2025, táto sekcia mala „inšpirovať ďalších výskumníkov, aby naše zistenia využili v akomkoľvek smere“. To zahŕňa aj postvakcinačné syndrómy, ako je myokarditída alebo zápal srdcového svalu, ktoré môžu byť v niektorých prípadoch spojené s mRNA vakcínami, dodal.
V štúdii nie sú žiadne údaje, ktoré by podporovali myšlienku, že vakcíny vedú k chronickému zápalu, vysvetlil.
Viac factcheckingových článkoch o vakcínách od agentúry AFP si v slovenčine môžete prečítať tu.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás