Príspevok dánskeho poslanca o tom, aby Rusko chránilo Grónsko pred akciami USA, je sfalšovaný
- Uverejnené 22. januára 2025 o 11:39
- Článok prečítate za 9 min
- Autor: Eduard STARKBAUER, AFP Slovensko
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Dánsky poslanec Carsten Hønge vyzval, aby sa Dánsko obrátilo na Rusko kvôli obrane Grónska pred Trumpom,“ uvádza sa v slovenskom príspevku na Facebooku z 11. januára 2025. Aj ďalšie príspevky v slovenčine sa začínajú rovnako, s prekladom údajného politikovho statusu z dánčiny. Okrem textu obsahujú aj obrázok, ktorý sa zdá byť snímkou obrazovky príspevku Karstena Høngeho na Facebooku kombinujúceho jeho fotografiu a textové pole v dánčine.
Príspevky s rovnakým tvrdením sa objavili aj na slovenských účtoch Telegramu tu alebo tu. Na Facebooku sa objavil rovnaký obrázok so sprievodným textom v angličtine, španielčine, gréčtine, rumunčine alebo francúzštine.
Používatelia sociálnych sietí zdieľali rôzne verzie údajného politikovho príspevku, na ktorých bola buď Høngeho fotografia v zasneženej krajine, jeho snímka, na ktorej drží megafón, alebo dokonca tretia varianta kombinujúca text s oboma obrázkami, ako napríklad v tomto prípade.
V údajnom príspevku sa v dánčine píše: „Dánsko sa nezmieri s odtrhnutím Grónska. V situácii extrémnej eskalácie a napätia musíme prijať extrémne opatrenia a požiadať Rusko o pomoc pri riešení tohto problému. A som si istý, že naša žiadosť bude vypočutá, pretože Rusko nedovolí, aby sa Grónsko stalo súčasťou Spojených štátov. Pre Rusko je to rovnako nevýhodné ako pre nás.“
Na základe príspevkov o údajnej ochote Dánska o zapojenie Ruska publikovali články aj slovenské blogy ako Hlavný denník alebo Slovanské noviny, ktorých obsah bol v minulosti preverený factcheckermi agentúry AFP napr. tu alebo tu.
Fakt, že zdieľané príspevky sú sfalšované, potvrdil aj samotný politik a svedčí o tom aj ich vizuálna podoba. Karsten Hønge je v skutočnosti jedným zo zástancov nezávislosti Grónska a ruskú zahraničnú politiku kritizoval v súvislosti s jej prebiehajúcou inváziou na Ukrajine.
Použitie dvoch starších obrázkov a grafické nezrovnalosti
Údajné príspevky sa objavili po tom, čo sa Grónsko stalo celosvetovo diskutovanou témou, keďže v decembri 2024 Donald Trump ako zvolený prezident vyjadril záujem o vlastníctvo ostrova Spojenými štátmi. „Pre účely národnej bezpečnosti a slobody na celom svete sa Spojené štáty americké domnievajú, že vlastníctvo a kontrola Grónska je absolútnou nevyhnutnosťou. Ken odvedie skvelú prácu pri zastupovaní záujmov Spojených štátov,“ napísal Trump vo vyhlásení na portáli Truth Social, ktorým zároveň oznámil výber Kena Howeryho za svojho veľvyslanca v Dánsku (archív).
Dňa 8. januára v rozhovore s novinármi Donald Trump ponechal otvorenú možnosť použitia americkej armády na získanie Grónska ako aj Panamského prieplavu (archív).
Obrázky použité na virálnych príspevkoch skutočne zverejnil Hønge na svojom oficiálnom účte na Facebooku v kombinácii s rôznymi prehláseniami. Fotografia zo zasneženého exteriéru, ktorá sa objavovala v nedávnych príspevkoch na Slovensku, sa na politikovom profile pôvodne objavila v príspevku z 2. januára 2025. Vo svojom autentickom statuse Hønge napísal, že o budúcnosti vzťahov medzi Dánskom a Grónskom budú rozhodovať obaja aktéri, nie Trump „a jeho absurdné správanie“.
„V každom prípade je čas na demokratizáciu a modernizáciu spolupráce. Skutočné spoločenstvo je založené na rovnosti a rešpekte,“ uviedol politik v príspevku, ktorý Rusko nespomína a ani od neho nežiada pomoc. O Rusku nie je zmienka ani v Høngeho stĺpčeku v denníku Avisen Danmark, na ktorý odkazuje v sekcii komentárov (archív).
Príspevok s megafónom bol uverejnený 19. novembra 2024 a týka sa otázky starobných dôchodkov. Nemal žiadnu súvislosť s Grónskom, Ruskom ani Donaldom Trumpom.
Z kontroly histórie úprav na Facebooku je zrejmé, že text pôvodných príspevkov Høngeho s predmetnými fotografiami nebol politikom upravený. Keďže však nástroje na archiváciu webového obsahu, ako napríklad Wayback Machine, obsahujú len záznamy politikových príspevkoch na Facebooku z obdobia pred Trumpovým prejavom o Grónsku, agentúra AFP nemôže so stopercentnou istotou vylúčiť, že teoreticky údajné príspevky nezverejnil a neskôr ich neodstránil (archív).
Napriek tomu AFP získala dôkazy, že údajné snímky obrazovky zdieľané vo virálnych príspevkoch sú v skutočnosti podvrh. Vďaka nástroju Google na overovanie faktov sa nám podarilo zistiť, že obe verzie údajného príspevku sa začali šíriť súčasne 10. januára 2025 prostredníctvom rovnakých proruských kanálov, najmä na Telegrame a sieti X (tu alebo tu). Správy odkazujúce na údajný príspevok sa objavili aj v ruských štátom podporovaných médiách zo siete Pravda alebo EA Daily.
Väčšina sprievodných textov od používateľov zdieľajúcich príspevky na sociálnych sieťach obsahuje identickú chybu, ktorá nahrádza písmeno K v krstnom mene politika písmenom C. Navyše vo všetkých prípadoch bol údajný Høngeho príspevok zjavne zverejnený pred 7 hodinami.
Žiadny z príspevkov odkazujúcich na údajné Høngeho tvrdenia o Rusku neobsahuje hypertextový odkaz alebo priamo vložený politikov príspevok. Ako dôkaz obsahujú najčastejšie len mierne rozostrený screenshot údajného príspevku.
Vzhľad textového poľa v Høngeho príspevku pôsobí hodnoverne. Avšak celkové rozloženie príspevku ako celku spolu s jeho fotografiou so zasneženou krajinou nezodpovedá žiadnemu zobrazovaciemu rozhraniu Facebooku na počítačoch ani mobilných zariadeniach.
Vďaka inšpekčným metódam prehliadača Google Chrome porovnala AFP údajnú snímku obrazovky s fotkou zasneženej krajiny so zobrazeniami vo všetkých dostupných rozhraniach Facebooku. V prípade údajných príspevkov sme zistili nesúlad v spôsobe zarovnania fotografie s textovým poľom pod ňou.
Všetky rozhrania Facebooku pre zobrazenie príspevkov, vrátane grafických podôb funkcií „vložiť“ a „zdieľať“ výhradne zarovnávajú fotografiu s textovým poľom. Žiadna z 55 možností zobrazenia navrhnutých nástrojom na inšpekciu Chrome nemá rovnaké rozloženie ako údajný príspevok, ktorý obsahuje sivé bočné pruhy pod okrajmi fotografie. Dá sa teda predpokladať, že fotografia (niekedy aj fotografie) boli do obrázka textu pridané dodatočne a v skutočnosti nemáme do činenia so snímkou obrazovky, ale s kolážou viacerých prvkov.
Nasledujúce dva obrázky ukazujú rozdiely medzi náhľadmi rôznych grafických rozložení pôvodného príspevku Karstena Høngeho na Facebooku, ako ich ponúka nástroj Chrome na inšpekciu (hore) a upraveným príspevkom (dole).
To isté platí aj pre príspevky obsahujúce oba obrázky, jeden nad a druhý pod textovým poľom. Tento typ rozloženia nepodporuje spoločnosť Facebook v žiadnom zo svojich rozhraní.
Popretie zo strany Høngeho a reakcia v Dánsku
Karsten Hønge priamo na svojom profile na X poprel, že by správu z údajných príspevkov zverejnil. „Falošné správy na X a Facebooku o mojom želaní vytvoriť spojenectvo s Ruskom proti USA v súvislosti s Grónskom. Neexistuje ani najmenšia šanca, že by som požiadal Rusko o akúkoľvek podporu. Stojím na strane Grónska,“ napísal 14. januára (archív). Ani vyhľadávanie výrazu „Russia“ alebo „Rusland“ („Rusko“ po dánsky) na jeho účtoch na Facebooku a X neukázalo žiadne výsledky vyjadrujúce takýto názor.
Autenticitu príspevkov vyzývajúcich na ruskú intervenciu v prípade udržania Grónska vyvrátila na tej istej platforme aj jeho strana, Socialistická ľudová strana alebo SF (archív).
V Dánsku sa týmto falošným príspevkom dostalo širšieho ohlasu, pričom médiá v článkoch (tu alebo tu) varovali pred nebezpečenstvom šírenia proruských dezinformácií a vytvárania dojmu rozdelenej dánskej spoločnosti (archív tu a tu). Médiá tiež poukázali na absurdnosť zneužitia profilu Karstena Høngeho, ktorého verejne vyjadrené kritické názory na geopolitické ambície Ruska, ako aj jeho podpora nezávislosti Grónska vyjadrená v stĺpčeku alebo v príspevku na Facebooku, sú v príkrom rozpore s obsahom falošných príspevkov (archivované tu a tu).
Karsten Hønge v minulosti napríklad prejavil svoju podporu Ukrajine v kontexte prebiehajúceho konfliktu proti Rusku. Dňa 12. septembra 2024 sa pripojil k predsedníctvu dánskeho parlamentu na historickej návšteve Ukrajiny, ktorej delegácia prisľúbila materiálnu podporu (archív). Vyjadril tiež solidaritu s politickými väzňami v Bielorusku, ktoré je blízkym spojencom Ruska. V marci 2023 prevzal symbolické krstné rodičovstvo Katsiaryny Makarevičovej, ktorá bola uväznená za kritiku režimu (archív).
Grónsko v centre pozornosti
Grónsko, najväčší ostrov na svete s približne 57-tisíc obyvateľmi, je od 1. mája 1979 autonómnym územím Dánskeho kráľovstva so samosprávou vo vnútorných záležitostiach. Ostrov je bohatý na prírodné zdroje, ako je ropa a minerály vzácnych zemín, napríklad neodým a dysprózium. Spojené štáty americké majú na Pituffiku od roku 1951 vlastnú vojenskú základňu.
V deň svojej inaugurácie 20. januára 2025, povedal Donald Trump, že verí, že Dánsko „pristúpi“ na jeho plány na kúpu Grónska, po tom čo nedávno odmietol vylúčiť vojenský zásah s cieľom dostať toto územie pod kontrolu USA. „Grónsko je nádherné miesto, potrebujeme ho pre medzinárodnú bezpečnosť. Som si istý, že Dánsko s tým bude súhlasiť,“ povedal Trump novinárom po návrate do Oválnej pracovne (archív).
Predstavitelia Grónska na čele s premiérom Múte Bourup Egedem usilujú o nezávislosť od Dánska (archív). Egede 13. januára uviedol, že Grónsko je otvorené užším vzťahom so Spojenými štátmi, a to aj v oblasti obrany a nerastných zdrojov (archív). Dodal, že vláda ostrova hľadá spôsoby spolupráce s Trumpom, ale za vlastných podmienok.
Dánska premiérka Mette Frederiksenová viedla 16. januára 2025 telefonický rozhovor s Donaldom Trumpom, v ktorom reagovala na jeho výroky o tom, že USA by mohli ostrov od Dánska kúpiť. Následne dánskej verejnosti povedala, že rozhodnutie o budúcnosti Grónska je v jeho vlastných rukách (archív). Podľa jej slov odmietol Donald Trump počas rozhovoru vylúčiť hrozbu použitia ekonomického nátlaku na prevzatie kontroly nad Grónskom.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás