Toto video nesúvisí s iránskym leteckým útokom na Izrael z apríla 2024, prvýkrát sa objavilo v októbri 2023

Bezprostredne po iránskom útoku na Izrael v noci z 13. na 14. apríla 2024 sa na sociálnych sieťach objavilo video, ktoré vraj malo zachytávať izraelský systém protivzdušnej obrany Iron Dome (Železná kupola), ako zneškodňuje prilietajúce drony a rakety v rámci iránskeho útoku. Takéto tvrdenia sú však nepravdivé, keďže zdieľané video sa prvýkrát objavilo na sociálnych sieťach už v októbri 2023 počas jedného z raketových úderov odpálených na izraelské územie z Pásma Gazy.

„IZRAEL: Boj Iron Dome proti dronom vypusteným z Libanonu a Sýrie,“ píše sa v popise videa, ktoré bolo v skorých ranných hodinách uverejnené na telegramovom kanáli CZ24.NEWS. Agentúra AFP v minulosti o tomto kanáli opakovane písala pre jeho nepravdivý obsah, napríklad tu.

Image
Snímka nepravdivého telegramového príspevku vyhotovená 17. apríla 2024

Video s viac ako 4 500 zhliadnutiami zachytáva výbuchy na nočnej oblohe nad mestom. Rovnaké video bolo zdieľané s popisom v slovenčine aj na Facebooku. Obdobné tvrdenia založené na rovnakom videu sa objavili aj v iných jazykoch vrátane arabčiny.

Takéto tvrdenia sú však nepravdivé, keďže video sa na sociálnych sieťach objavilo už pred šiestimi mesiacmi počas raketových útokov hnutia Hamas na Izrael.

Bezprecedentný iránsky útok na Izrael

Príspevky na sociálnych sieťach boli zverejnené ihneď po bezprecedentnom útoku Iránu na Izrael: 13. apríla 2024 vo večerných hodinách Irán odpálil viac ako 300 rakiet a dronov zacielených na Izrael. Podľa izraelskej armády Izrael a jeho spojenci zachytili väčšinu prichádzajúcich striel. Počas útoku bolo zranených 12 ľudí.

Iránske revolučné gardy uviedli, že útok bol odpoveďou na „početné zločiny“, ktorých sa dopustil Izrael, vrátane smrteľného dronového útoku na iránsky konzulát v Damasku z 1. apríla.

Veliteľ izraelských ozbrojených síl generálporučík Herzi Halevi uviedol, že Izrael bude reagovať. „Vypustenie toľkých (iránskych) rakiet, striel s plochou dráhou letu a bezpilotných lietadiel na územie štátu Izrael bude mať svoju odozvu,“ povedal Halevi 15. apríla po tom, ako sa na Izrael obrátili svetoví lídri s výzvami na zdržanlivosť kvôli obavám zo širšieho regionálneho konfliktu.

Útok Teheránu prišiel v kontexte stupňujúceho sa napätia a nepriateľstva medzi Iránom a Izraelom od 7. októbra 2023, tzn. od vypuknutia vojny v pásme Gazy.

V čase písania tohto článku nebolo jasné, kedy a akým spôsobom Izrael vráti úder a či by zaútočil priamo na Irán alebo na jeho záujmy či spojencov v okolitých krajinách, napríklad v Libanone, Sýrii, Iraku či Jemene.

Staré video

Video zdieľané na slovenskom telegramovom kanáli nesie vodoznak britského denníka The Telegraph. Britské noviny zverejnili toto video 12. októbra 2023 s titulkom „Izraelský Iron Dome zachytil rakety Hamasu v Aškelone“.

Najstaršie príklady zverejnenia predmetného videa, ktoré dohľadala agentúra AFP, boli z 11. októbra večer, napríklad na sieti X alebo na Telegrame.

Agentúra AFP 11. októbra informovala o vyhláseniach hnutí Hamas a Islamský Džihád, podľa ktorých mali raketami cieliť na izraelské oblasti v okolí Pásma Gazy. O izraelskom protivzdušnom systéme, ktorého názov sa do slovenčiny prekladá ako Železná kupola, písala agentúra AFP tu.

Agentúre AFP sa nepodarilo geolokalizovať presné miesto, odkiaľ bolo video vyhotovené. Hlasy v hebrejčine, ktoré počuť vo videu, hovoria o útoku na Aškelon a Ašdod, pobrežné izraelské mestá neďaleko Gazy.

Militanti z hnutia Hamas zaútočili 7. októbra 2023 bezprecedentným spôsobom na juh Izraela, pričom podľa výpočtov agentúry AFP na základe oficiálnych izraelských zdrojov zabili 1 170 ľudí, väčšinu z toho civilistov.

Nasledujúci deň Izrael vyhlásil Hamasu vojnu, pričom sa zaviazal „zlikvidovať“ toto hnutie. Izrael taktiež začal s bombardovaním Gazy a následnou pozemnou operáciou, počas ktorých bolo podľa ministerstva zdravotníctva pod kontrolou Hamasu zabitých 33 843 ľudí, pričom väčšinu tvorili ženy a deti.

Počas prvotného útoku Hamasu bolo z Izraela unesených približne 250 ľudí. Podľa oficiálnych izraelských odhadov je 129 z nich stále držaných v zajatí v Gaze, pričom 34 z nich má byť podľa odhadov mŕtvych.

Agentúra AFP vyvrátila mnohé nepravdivé tvrdenia o konflikte medzi Izraelom a Gazou v angličtine aj v slovenčine.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás