Video, v ktorom sa moderátori amerických správ smejú nad ukrajinskými obeťami, je montážou
- Uverejnené 17. januára 2025 o 17:24
- Článok prečítate za 5 min
- Autor: Eduard STARKBAUER, AFP Slovensko
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Americkí novinári sa pri informovaní o ukrajinských utečencoch otvorene vysmievajú obrovskému úbytku mužskej populácie na Ukrajine,“ uvádza sa v príspevku na Facebooku zo 7. januára 2025. Z toho istého dňa pochádza aj ďalší príspevok v slovenčine, publikovaný o dva dni neskôr. Obsahujú krátke video s titulkami v azbuke.
Najväčší ohlas malo rovnaké 22-sekundové video na slovenskom Telegrame, kde si ho pozrelo približne 10-tisíc ľudí. Video s totožným sprievodným textom ako v prípade príspevkov na Facebooku na Telegrame zverejnil webový portál známy masovým šírením proruských príspevkov Casus Belli Live. Video bolo na platforme populárne aj v ruštine.
Podľa zverejnených zistení Inštitútu pre nové bezpečnostné hrozby-NEST patrí účet Casus Belli Live do siete ôsmich veľkých profilov, ktoré od roku 2022 na Telegrame spoločne zdieľali viac ako 45-tisíc správ z ruskojazyčných kanálov (archív). Tento kanál čerpá svoj obsah predovšetkým z profilov ruského veľvyslanectva na Slovensku, ruskej štátnej spravodajskej agentúry RIA Novosti a ruského vojenského spravodajcu Rybar.
Krátke video pôsobí tak, že sa moderátori spravodajstva smejú po zobrazení záberov Ukrajincov na americkom veľvyslanectve vo Varšave. Rozosmiať ich má poznámka, že všetci „všetci muži sú mŕtvi“. Hoci video vzbudzuje dojem, že moderátori sa vysmievajú z rodovej nerovnosti v skupine ukrajinských žiadateľov o azyl, v skutočnosti ide o účelovú montáž dvoch nesúvisiacich segmentov zameraných na úplne odlišné témy.
Dve reportáže z rôznych televíznych staníc, ktoré spolu vôbec nesúvisia
Pomocou spätného vyhľadávania videí sme zistili, že výsledné video je v skutočnosti montážou dvoch rôznych segmentov z rôznych amerických televíznych staníc.
Prvým použitým záznamom je reportáž televízie MSNBC o ukrajinských utečencoch, ktorá bola odvysielaná 3. apríla 2022 a je k dispozícii na oficiálnej stránke stanice na YouTube (archív tu a tu). Podľa označenia na videu bola reportáž natočená v poľskej Varšave. Video trvá dve minúty a 33 sekúnd a obsahuje rozhovor s americkým veľvyslancom v Poľsku Markom Brzezinskim a ukrajinskými žiadateľmi o azyl v USA.
Na záberoch vidíme Ukrajincov, uchádzajúcich sa o jedno zo 100-tisíc azylov prisľúbených administratívou Joea Bidena krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine (archív).
Skúmaním kľúčových snímok (tzv. keyframes) získaných reverzným vyhľadávaním videí sme zvyšné zábery vtipkujúcich moderátorov z upraveného videa našli vo videu na YouTube, kombinujúcom vtipné momenty z vysielania (archív). Rovnakou metódou sme navyše zistili, že segment pochádza z vysielania televíznej stanice Local 12 WKRC-TV v Ohiu.
Celá sekvencia z televízneho štúdia pochádza z relácie Good Morning Cincinnati, ktorá sa vysielala na stanici Local 12 WKRC-TV koncom januára 2024 (archív). Podľa údajov zo segmentu o počasí išlo pravdepodobne o vysielanie z 25. alebo 26. januára 2024. Podľa zástupcu stanice, ktorý spravuje jej profil na Facebooku však televízia neprevádzkuje dlhodobý televízny archív a zábery zo spravodajských relácií uchováva len „niekoľko týždňov“.
Ďalším vyhľadávaním podľa kľúčových snímok z videa sme zistili, že segment vysielania použitý v montáži bol 31. januára 2024 zverejnený na verejnom facebookovom profile Sheily Grayovej, jednej z moderátoriek relácie Good Morning Cincinnati (archív).
V uverejnenej 36-sekundovej sekvencii sa nespomína Ukrajina, ukrajinská armáda ani žiadatelia o azyl. V krátkom klipe jeden z moderátorov, Bob Herzog, vtipkuje o neprítomných mužských senioroch vo videu tancujúcich obyvateľov domova dôchodcov Primrose Retirement Community v Kansase s prezývkou „Senior Swifties“ (archív). Hoci sa v segmente priamo nespomínajú, vidíme ich na samom začiatku úryvku. V januári 2024 o videu tancujúcich seniorov hojne informovali viaceré americké médiá (archív).
Dialóg s humornou situáciou, ktorá bola vytrhnutá z kontextu a dostala sa do manipulatívnej montáže, sa začína slovami Sheily Grayovej: „Sú tam vôbec nejakí muži? Myslím, že som videla len jedného muža a asi 25 žien. To je jeden šťastný chlap“. Jej kolega Bob Herzog pohotovo odpovedá: „Všetci sú mŕtvi. Takto to vychádza matematicky.“ Zámerne zostrihané video, ktoré bolo nedávno zdieľané na internete, sa končí presne v momente, keď z nadchádzajúcej poznámky tretej moderátorky Aleah Hordgesovej jasne vyplýva, že celý segment sa týka videa tancujúcich dôchodcov.
Zásadnou manipulačnou technikou bolo okrem zámerného skrátenia úryvku aj pridanie grafiky z reportáže o ukrajinských utečencoch, na ktorej vidíme okrem nadpisu "Ukrajinskí utečenci zúfalo túžia po vstupe do USA" aj logo stanice MSNBC a názov rubriky Reportáže.
Na šírenie zostrihaného videa reagovalo aj Ukrajinské centrum pre boj proti dezinformáciám (archív).
Migračné toky a úmrtia Ukrajincov
Podľa UNHCR, agentúry OSN pre utečencov, od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 bolo k novembru 2024 na celom svete zaznamenaných približne 6,8 milióna utečencov z Ukrajiny. Pokiaľ ide o tých, ktorí sa presídlili do Spojených štátov, do konca marca 2024 prišlo v rámci programu Uniting for Ukraine okolo 187 000 Ukrajincov (archív).
Odhadnúť celkový počet úmrtí na Ukrajine od začiatku konfliktu je vzhľadom na rôzne správy a dynamickú povahu situácie ťažké. K januáru 2025 OSN potvrdila viac ako 12 300 mŕtvych ukrajinských civilistov, hoci uznáva, že skutočné čísla sú pravdepodobne vyššie (archív).
Odhady vojenských obetí sa značne líšia. V decembri 2024 prezident Volodymyr Zelenskyj informoval o približne 43 000 zabitých a 370 000 zranených ukrajinských vojakoch, pričom uviedol, že približne polovica zranených sa vrátila do aktívnej služby (archív). V októbri 2024 hovorili odhady USA o viac ako 57 500 zabitých a približne 250 000 zranených príslušníkoch ukrajinskej armády (archív).
Vojna na Ukrajine je často predmetom dezinformácií. V nedávnej minulosti agentúra AFP na Slovensku vyvrátila tvrdenie o údajných mobilných márniciach sponzorovaných Coca-Colou, sfalšovanú fotografiu ruskej rakety či falošnú obálku Charlie Hebdo s ukrajinským prezidentom ako hrbáčom. Všetky factcheckingové články týkajúce sa konfliktu na Ukrajine nájdete tu.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás