Virálne obrázky nápisu Hollywood v plameňoch sú falošné
- Uverejnené 14. januára 2025 o 17:02
- Aktualizované dňa 15. januára 2025 o 16:46
- Článok prečítate za 7 min
- Autor: Bill MCCARTHY, AFP USA
- Článok preložil/-a Eduard STARKBAUER , AFP Slovensko
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Obrázky a videá, na ktorých je údajne vidieť ikonický nápis Hollywood zachvátený plameňmi, sa šírili na Facebooku a ďalších sociálnych sieťach po tom, ako v Los Angeles v Kalifornii vypukli a zúria lesné požiare. Tieto zábery sú však bez výnimky podvrh a niektoré boli pravdepodobne vytvorené umelou inteligenciou; oficiálne mapy ukazujú, že ku 14. januáru boli požiare od nápisu Hollywood ďaleko.
„Zhorel aj Hollywood: Požiar v Kalifornii dosiahol znak, ktorý sa stal charakteristickým znakom celého amerického filmového priemyslu,“ píše sa v slovenskom facebookovom príspevku z 9. januára 2025, ktorý sa dočkal desiatok zdieľaní.
Podobné obrázky a videá, ktoré údajne ukazujú požiare obklopujúce alebo priamo zachytávajúce slávny monument, ktorý sa nachádza na vrchu Mount Lee v losangeleskom Griffith Parku, sa v slovenčine šírili aj na Telegrame alebo Instagrame, kde jeden z príspevkov obsahujúcich nepravdivú snímku videlo vyše 600-tisíc používateľov.
Rôzne verzie nepravdivých príspevkov sa začali objavovať v čase, keď sa americkým Los Angeles začali preháňať rýchlo sa šíriace požiare, ktoré si k 14. januáru vyžiadali minimálne 24 obetí, spôsobili rozsiahle materiálne škody a prinútili desaťtisíce ľudí opustiť svoje domovy. Rozsiahla hasičská operácia pokračovala aj 14. januára, pričom úrady varovali, že najväčšie požiare sa im nepodarilo dostať pod kontrolu (archív).
Požiare už 9. januára čiastočne zasiahli aj niektoré časti oblasti Hollywood Hills, kde bol vydaný príkaz na evakuáciu niekoľkých ulíc (archív). Na fotografii agentúry AFP vidíme nápis z 9. januára 2025 zachytený z križovatky ulíc Gower Street a Temple Hill Drive. Na snímke nevidíme v okolí žiadne plamene. Aj 13. januára potvrdili novinári agentúry AFP priamo na mieste, že historický nápis Hollywood nezhorel.
Miestny hasičský zbor pravidelne aktualizuje mapu požiarov, na ktorej vyznačuje oblasti, v ktorých je povinná alebo odporúčaná evakuácia. K 14. januáru nebola na mape vyznačená oblasť nápisu Hollywood a takisto neexistovali žiadne spoľahlivé správy o tom, že by ju požiare ohrozovali (archív). Ani na mape požiarov Google Maps sa neuvádza, že by požiare k 14. januáru dosiahli túto oblasť (archív).
Na mape požiarnej pohotovosti štátu Kalifornia je najbližšia dotknutá oblasť označená ako „nedávny perimeter“ (oranžová oblasť) vzdialená vyše 10 kilometrov od miesta, kde sa nachádza nápis Hollywood, označený zelenou šípkou (archív).
Predseda združenia „Hollywood Sign Trust“ Jeff Zarrinnam pre agentúru AFP v e-maile z 9. januára povedal, že hoci bol Griffith Park z bezpečnostných dôvodov dočasne uzavretý, hollywoodsky nápis „nebol dotknutý a je v bezpečí“. Organizácia, ktorá sa stará o znak a prevádzkuje jeho webové kamery, na Instagrame zverejnila, že zábery pamiatky v plameňoch boli falošné (archív).
Fakt, že šíriace sa zábery horiaceho nápisu zo sociálnych sietí sú falošné, potvrdil aj publicista Hollywood Walk of Fame.
Spoločnosť špecializovaná na detekciu deepfake materiálov GetReal Labs sa na niektoré virálne zábery horiaceho nápisu pozrela bližšie. V e-maile pre AFP z 9. januára píše, že pôsobia ako umelo vytvorené a v niektorých prípadoch bola zjavne použitá technológia umelej inteligencie. Jej odborníci uviedli, že tieto vizuály nesú jasné znaky neautentickosti.
„Dôkladná vizuálna kontrola odhalila zjavné štrukturálne nezrovnalosti s ikonickým hollywoodskym nápisom vrátane rozdielov v tvare písmen a okolitých štruktúr,“ uviedol vo svojom vyhlásení Hany Farid, odborník na mediálnu forenznú analýzu na Kalifornskej univerzite v Berkeley a spoluzakladateľ spoločnosti GetReal Labs (archív).
Siwei Lyu, riaditeľ Forenzného laboratória médií na univerzite v Buffale, pre agentúru AFP uviedol, že na jednej zo snímok sú konštrukčné podpery za písmenami nápisu nesprávne zarovnané a v porovnaní s autentickými fotografiami pamiatky aj deformované (archív).
Podľa Lyua algoritmy na detekciu falošných obrázkov určili, že vizuály boli pravdepodobne vytvorené pomocou AI generátorov obrázkov ako Midjourney, Runway alebo Grok. Na podobné nezrovnalosti poukázal aj v prípade videa na X. Upozornil tiež, že v klipe chýbajú veže za nápisom.
Na inom nepravdivom obrázku je zreteľne viditeľné logo chatbota Grok, využívajúceho umelú inteligenciu a patriaceho spoločnosti X. Používateľ, ktorý ho zrejme zverejnil ako prvý, v následných príspevkoch jasne uviedol, že obrázok bol vytvorený pomocou umelej inteligencie.
Ďalší podvrh, ktorý sa šíri vo forme videa či snímky ako prvý zverejnil používateľ aplikácie TikTok, ktorý v popise profilu uvádza, že je umelec vytvárajúci „grafiky“ a „video scény“. K nemu pridružený účet Paypal uvádza: „Vytvárame originálnu hudbu, grafiku a videoscény“ (archív). Tento používateľ svoj pôvodný príspevok na TikToku, v ktorom zdieľal video, vymazal krátko po tom, ako ho agentúra AFP požiadala o komentár.
Umelo vytvorený obrázok použil na svojej webovej stránke aj na účte na Facebooku i slovenský blog, ktorý bol po vypuknutí vojny na Ukrajine z dôvodu šírenia dezimformácií zablokovaný slovenským Národným bezpečnostným úradom (archív). Na obrázku v článku z 9. januára je jednoznačne vidieť neprirodzenú podobu písmen „L“, „Y“ a „W“ ako aj deformovanú podobu veže.
Okrem falošných snímok agentúra AFP informovala v angličtine aj o iných nepravdivých informáciách o požiari.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás