Video zobrazuje sanitky smerujúce na Ukrajinu, nie konvoj so zranenými ukrajinskými vojakmi prevážanými do Európy
- Uverejnené 21. januára 2025 o 16:45
- Článok prečítate za 7 min
- Autor: Maja CZARNECKA, AFP Poľsko
- Článok preložil/-a Eduard STARKBAUER , AFP Slovensko
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Poliak zverejnil video, ako cez hraničný priechod prevážajú zranený ukrajinský vojenský personál na ošetrenie do Európy,“ čítame v slovenskom príspevku na Facebooku. Obsahuje video s poľským popisom „hraničný prechod v Medyke!“. Od 8. januára si ho na Facebooku pozrelo okolo tisíc ľudí. Vyše 15-tisíc ho videlo na slovenských účtoch na platforme Telegram (tu alebo tu).
Príspevky s podobným tvrdením boli zdieľané aj v angličtine, francúzštine, španielčine , no predovšetkým v poľštine.
Video bolo zverejnené aj v článku z 8. januára v ruskom médiu, ktorý uvádza, že sanitky prevážajú do Európy „veľký počet zranených vysokopostavených ukrajinských dôstojníkov a popredných vojenských dôstojníkov“.
Hraničný priechod na juhovýchode Poľska medzi Medyke-Šeginie je jednou z hlavných ciest pre prepravu ľudí, obchodného tovaru a vojenskej techniky z Poľska na Ukrajinu a opačným smerom.
Na predmetnom videu však nie je vidieť konvoj sanitiek so zranenými ukrajinskými vojakmi, ktorý vchádza do Poľska na lekárske ošetrenie v tejto či iných krajinách EÚ. V skutočnosti ide o darované vozidlá odovzdané Ukrajine v rámci poľskej humanitárnej pomoci, ktorú Dolnosliezske vojvodstvo doručilo do Dnepropetrovskej a Kirovohradskej oblasti v decembri 2024.
Video z hraničného prechodu Medyka ukazuje vstup smerom na Ukrajinu
Aby sme sa o videu dozvedeli viac, začali sme s analýzou jeho detailov a spolu so žiadosťou o vyjadrenie sme ho odoslali poľskej pohraničnej stráži aj colnému úradu.
„Video ukazuje infraštruktúru hraničného priechodu v Medyke smerom von z Poľska,“ uviedol v e-maile agentúre AFP z 9. januára Piotr Zakielarz, hovorca veliteľa jednotky pohraničnej stráže Bieszczady.
„Zábery ukazujú hraničný priechod Medyka v smere výjazdu z Poľska, nie naopak,“ napísala 10. januára aj Edyta Chabowska, hovorkyňa poľského colného úradu v Rzeszowe.
V 7-sekundovom videu vidíme na streche objektu logo „TAX-FREE“ (zvýraznené zeleným rámikom). „Logo ,TAX-FREE' sa vyskytuje iba pri výjazde z Poľska pre cestujúcich, ktorí opúšťajú EÚ a ktorí majú nárok na vrátenie DPH,“ povedal pre Zakielarz (archív). Znamená to, že rovnaké označenie nie je vidieť pri vjazde z Ukrajiny do Poľska. Na fotografii nižšie vľavo sú červenými krúžkami označené dve kupolové okná z plexiskla na streche ako aj okraj tej istej strechy. Rovnaké polkruhové prvky z plexiskla ako aj okraj bočnej strechy vpravo vidíme zvýraznené červenými kruhmi aj na snímke obrazovky z videa zo sociálnych sietí.
Pri porovnaní si môžeme takisto všimnúť, že na záberoch vo videu chýba veľký nápis „Rzeczpospolita Polska“ („Poľská republika“), ktorý je viditeľný len na strieške pri vstupe do Poľska. Ako upresnil hovorca veliteľa jednotky miestnej pohraničnej stráže, na leteckej snímke nižšie je vidieť súčasne vstup do Poľska s nápisom „Rzeczpospolita Polska“ (v červenom rámčeku) a výjazd z Poľska smerom na Ukrajinu, kde nápis chýba (fialový rámček) a kde bolo predmetné video natočené (archív).
Nápis je vidieť na fotografiách hraničného priechodu Medyka na stránke poľského daňového úradu (archív), ako aj na profile poľského ministerstva vnútra na sieti X, kde fotografie z februára 2022 zobrazujú príchod ukrajinských utečencov po začiatku ruskej invázie. Rovnaký nápis vidíme aj na videu poľských pohraničníkov z toho istého obdobia.
Autor videa potvrdzuje: ambulancie smerovali na Ukrajinu
Pomocou reverzného vyhľadávania obrázkov službou InVid-WeVerify sme zistili, že rovnaké video kolovalo na sociálnych sieťach pred 8. januárom 2025 s opačným tvrdením, že sanitky smerujú naopak na Ukrajinu. V Poľsku sa objavilo na TikToku, YouTube alebo Instagrame.
Vďaka ďalšiemu vyhľadávaniu sme našli aj pôvodné video, ktoré bolo 28. decembra 2024 uverejnené na platforme TikToK, tentoraz bez piesne, ktorú počujeme v nami analyzovanom videu. „Ide o pomoc, Poľsko ich daruje“, napísal používateľ, ktorý video zverejnil, v upresňujúcom komentári o sanitkách.
Agentúra AFP kontaktovala používateľa TikToku 10. januára: „Áno, toto je moje video. Urobil som ho, keď som išiel na Ukrajinu a videl som sanitky pred sebou v rade. Natočil som krátke video, aby som ukázal poľskú pomoc Ukrajine,“ povedal muž z Jaroslawa, poľského mesta vzdialeného 50 km od hraníc, ktorý si neželá byť citovaný občianskym menom. „Videl som ešte ďalšiu sanitku alebo dve. Tieto sanitky určite nevchádzajú do Poľska, ako teraz niektorí užívatelia stále tvrdia,“ dodal.
Agentúre AFP poslal aj pôvodné video, aby sme ho mali v lepšej kvalite. Na základe neho je vidieť, že označenia sanitiek sa začínajú označením „D01“, pričom evidenčné čísla vozidiel sa začínajú písmenami „DW“, a teda pochádzajú z Dolnosliezskeho vojvodstva.
Dar z Dolného Sliezska na Ukrajinu
Výrobcovia a vodiči sanitiek, ktorých kontaktovala agentúra AFP, pomohli identifikovať model sanitiek na videu ako Mercedes Benz Sprinter 316 alebo 319.
Kontaktovali sme aj predstaviteľov Dolnosliezskeho vojvodstva. „Päť sanitiek bolo 12. decembra 2024 prevezených na Ukrajinu cez priechod v Medyke,“ uviedol 13. januára v e-mailovej správe AFP jeho hovorca Tomasz Jankowski. „Ambulancie sú darom pre Kirovogradskú oblasť a subjekt Dnepropetrovskej oblasti na Ukrajine,“ dodal. O novej časti humanitárnej pomoci rozhodla rada vojvodstva 25. novembra (archív).
V textovom komuniké o presune tejto „humanitárnej pomoci na Ukrajinu“ (nižšie) je uvedená pätica sanitiek modelov Mercedes Benz Sprinter 316 a 319, teda rovnakých, ako je možné identifikovať na videu. Aj ich poznávacie čísla začínajúce sa „DW“ sa zhodujú s číslami viditeľnými na videu.
Nešlo o prvýkrát, čo mesto Vroclav a jeho región previezli na Ukrajinu sanitky a zorganizovali humanitárnu pomoc pre utečencov (tu a tu). Krátko po začiatku invázie prijalo mesto 16 zranených vojakov z Ukrajiny na ošetrenie a rehabilitáciu.
O najnovšie údaje o zranených ukrajinských vojakoch, ktorí boli prevezení na ošetrenie do Poľska, sme požiadali aj poľské ministerstvo zdravotníctva, ale do termínu uverejnenia článku sme nedostali odpoveď.
Podľa európskej komisárky pre rovnosť, pripravenosť a krízový manažment Hadji Lahbibovej bolo od roku 2022 do 22 členských štátov EÚ evakuovaných štyritisíc Ukrajincov vrátane zranených vojakov a civilistov, ako aj pacientov s rakovinou.
Používateľa TikToku sme sa opäť opýtali na presný dátum natočenia predmetného videa. V správe z 13. januára 2025 agentúre AFP potvrdil, že scénu nahral 12. decembra 2024 a zverejnil 28. decembra. Ako dôkaz poslal fotografiu pečiatky vo svojom pase s dátumom 12. decembra, potvrdzujúcu prekročenie poľsko-ukrajinských hraníc.
V prípade Slovenska prišlo k oficiálnemu darovaniu sanitiek Ukrajine naposledy 24. októbra 2024, keď zástupcovia rezortov zdravotníctva, zahraničných vecí a vnútra veľvyslancovi Ukrajiny na Slovensku Myroslavovi Kastranovi odovzdali 18 vozidiel záchrannej zdravotnej služby (archív). Rezort zdravotníctva od decembra 2023 na Ukrajinu poslal ešte ďalších 24 sanitiek. Všetky články v slovenčine o prebiehajúcej vojne na Ukrajine nájdete tu.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás