Táto fotografia je zmanipulovaná a nezobrazuje popísanú ruskú balistickú raketu z roku 2024
- Uverejnené 5. decembra 2024 o 17:24
- Aktualizované dňa 5. decembra 2024 o 17:53
- Článok prečítate za 5 min
- Autor: Magdalini GKOGKOU, Rossen BOSSEV, AFP Grécko
- Článok preložil/-a Sara CINCUROVA
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Vojna na Ukrajine sa tento rok výrazne zintenzívnila a krajina zaznamenala niekoľko rozsiahlych útokov. Dňa 30. novembra 2024 ruský raketový útok na ukrajinskú Dnipropetrovskú oblasť zabil štyroch a zranil najmenej 21 ľudí (archív tu). Bolo to len dva dni po masívnom ruskom útoku na ukrajinský energetický sektor, ktorý sa odohral 28. novembra 2024 a mal za následok núdzové prerušenie dodávok elektrickej energie v dobe keď teploty v celej krajine klesli na bod mrazu (archív tu).
21. novembra 2024 Rusko prvýkrát použilo balistickú raketu stredného doletu (IRBM) s názvom „Orešnik“ pri útoku na ukrajinské mesto Dnipro (archív tu).
Podľa slov Vladimíra Putina z 28. novembra 2024 mala raketa „desiatky bojových, samonavádzacích hlavíc“, ale nemohla spôsobiť masové ničenie, pretože „nemá jadrovú hlavicu, a to znamená, že po jej použití nedôjde k jadrovému zamoreniu“. Putin ďalej povedal, že zbraň má ničivú silu podobnú meteoritu (archív tu).
Vojenskí experti si však všimli, že hoci bol útok v Dnipre spáchaný konvenčnou hlavicou, systém Orešnik je schopný niesť aj jadrové hlavice.
Balistická raketa stredného doletu má dolet 1000 až 5500 kilometrov, čo je menej ako medzikontinentálne balistické rakety.
Ministerstvo obrany USA opísalo strelu Orešnik ako „experimentálnu“ raketu ponášajúcu sa na ruskú medzikontinentálnu balistickú raketu RS-26 Rubež. O Rubeži, ktorá je modifikáciou rakety Topol, sa vie len málo.
Na druhý deň po útoku začali používatelia Facebooku v rôznych krajinách zdieľať nepravdivé tvrdenie, že Rusko umiestnilo na Červenom námestí balistickú raketu RS-26 Rubež s nápisom „Po mne ticho“ ako varovanie pre západné krajiny.
Napríklad v Grécku sa 22. novembra na Facebooku objavil tento príspevok: „NOVÝ ODKAZ RUSKA ZÁPADU. NA ČERVENOM NÁMESTÍ BOLA VZTÝČENÁ BALISTICKÁ RAKETA „RS-26 RUBEŽ“ S NÁPISOM.... „PO MNE TICHO“.
Falošnú fotografiu možno nájsť aj na ruských sociálnych sieťach, napríklad na Facebookovej stránke pod názvom „Strategické raketové sily“ tu. V ruštine bola fotografia zdieľaná aj na sieti X.
Rovnakú fotografiu v ten istý deň zverejnili aj niektorí slovenskí používatelia Facebooku. „Toto je z ruských sociálnych médií. Nápis znie 'Po mne, len ticho',“ uvádza sa v tomto slovenskom príspevku z 22. novembra. Príspevok obsahuje aj fotografiu rakety Topol-M. Na fotografii je na boku rakety vidieť vetu napísanú bielymi písmenami v ruštine: „после меня только тишина“, čo znamená ‚po mne je len ticho‘.
Podobné tvrdenia s rovnakou fotografiou zdieľali aj ďalší slovenskí používatelia Facebooku, napríklad tu.
Fotografia však bola digitálne upravená tak, aby obsahovala biely nápis. Agentúra AFP našla pôvodnú neupravenú fotografiu z roku 2013, na ktorej neboli žiadne písmená. Pôvodná fotografia bola zhotovená počas generálnej skúšky na vojenskú prehliadku Dňa víťazstva nad fašizmom v roku 2013 na Červenom námestí v Moskve.
Originálna snímka bola zverejnená v roku 2013
Reverzné vyhľadávanie obrázkov nás priviedlo k viacerým zahraničným publikáciám s rovnakou fotografiou (bez nápisu) z rôznych časových období. Napríklad tu z marca 2022, tu z januára 2022 a tu z roku 2017.
V archíve obrázkov agentúry Associated Press sme našli veľmi podobnú fotografiu z roku 2013, ktorá zrejme pochádza z rovnakej udalosti -- z nácviku vojenskej prehliadky na Deň víťazstva v Moskve v Rusku 7. mája 2013.
Fotografia má nasledujúci popis: „Ruská raketa Topol-M si razí cestu cez Červené námestie počas nácviku vojenskej prehliadky na Deň víťazstva nad fašizmom v Moskve, v Rusku, v utorok 7. mája 2013. Rusko si 9. mája pripomína 68. výročie porážky nacistického Nemecka v roku 1945“.
Na základe informácií z popisu fotografie agentúry AP sme vykonali vyhľadávanie obrázkov v ruštine s nasledujúcimi kľúčovými slovami: „Тополь-М, Красная площадь, Парад Победы 2013“ (Topol-M, Červené námestie, Prehliadka na Deň víťazstva 2013).
Našli sme tak verziu fotografie s vyšším rozlíšením, ktorá bola nahraná do ruskej databázy tapiet na obrazovku, ale nebol na nej uvedený autor.
S fotografiou vo vyššom rozlíšení sme vykonali reverzné vyhľadávanie obrázkov na TinEye a zistili sme, že fotografia bola indexovaná v článku Vice z júna 2014. Fotografia sa v článku nenachádza, ale na úplnom konci textu je ako autor uvedený istý Vitalij Kuzmin.
Pomocou kľúčových slov „Vitaly Kuzmin fotograf“ sme našli webovú stránku fotografa s týmto menom, na ktorej bola nahraná aj fotografia z prehliadky v Moskve v roku 2013.
Okrem toho pri podrobnejšom skúmaní fotografie vidno nezrovnalosti v tom, ako sú biele písmená na rakete napísané. Prvé tri písmená vety vyzerajú, akoby boli napísané na rovnom povrchu a nezodpovedajú tvaru a štruktúre rakety.
Na snímke obrazovky nižšie sú tieto nezrovnalosti zvýraznené.
Snímka bola vyhotovená 27 novembra 2024
21. novembra Putin povedal, že konflikt na Ukrajine nesie znaky „globálnej“ vojny a nevylúčil ani útoky na západné krajiny (archív tu).
„Považujeme sa za oprávnených použiť naše zbrane proti vojenským zariadeniam tých krajín, ktoré umožňujú použitie svojich zbraní proti našim zariadeniam,“ vyhlásil.
Agentúra AFP už overila mnohé zavádzajúce alebo nepravdivé tvrdenia týkajúce sa vojny na Ukrajine tu (v slovenčine) a tu (v angličtine).
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás