Táto fotografia nezobrazuje mobilné márnice, ale mobilné vykurovacie zariadenia na Ukrajine
- Uverejnené 12. decembra 2024 o 11:43
- Aktualizované dňa 12. decembra 2024 o 13:22
- Článok prečítate za 6 min
- Autor: Maja CZARNECKA, AFP Poľsko
- Článok preložil/-a Sara CINCUROVA
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„V správach o situácii na frontoch sa uvádza, že v regióne Sumy boli spozorované mobilné márnice dodávané spoločnosťou Coca-Cola na Ukrajinu,“ píše sa v slovenských príspevkoch na Facebooku a Telegrame. Oba sú zo 17. novembra 2024. Na priloženej fotografii je vidieť niekoľko kontajnerov s červenými nápismi a tradičnými ukrajinskými vyšívankovými vzormi na dverách. Časť fotografie bola zväčšená, aby bolo vidieť anglické slová „mobile morgues“. V jednom z príspevkov sa spresňuje: „Z Kurskej oblasti je už taký prúd truhiel, že bežné márnice to už nezvládajú.“
Rovnaký vizuál s tým istým tvrdením koloval aj v angličtine, francúzštine, španielčine a bulharčine, ako aj v ruštine. „Coca-Cola sponzorovala chladničky pre zosnulých ukrajinských vojakov“ hovoria napríklad články na portáli Pravda.en.
Na fotografii však nie sú zobrazené mobilné márnice pre mŕtvych ukrajinských vojakov, ako sa nepravdivo tvrdí v príspevkoch na sociálnych sieťach. Agentúre AFP sa podarilo nájsť pôvodnú fotografiu, na ktorej sú zobrazené mobilné vykurovacie jednotky, ktoré ukrajinský Červený kríž spolu s Coca-Colou poskytol školám a nemocniciam ako ochranu pred zimou. Funkcia lupy, ktorá má ukazovať zväčšený nápis na dverách, bola na fotografiu pridaná digitálne.
Mobilné kontajnery sú v skutočnosti ohrievacie zariadenia
Pomocou techník reverzného vyhľadávania v prehliadačoch Google a Yandex a vyhľadávania kľúčových slov v ukrajinčine (мобільних котелень кока-кола) agentúra AFP zistila, že pôvodnú fotografiu zverejnil ukrajinský Červený kríž 30. októbra 2024 na svojom Facebooku (archív). Spoločnosť Coca-Cola Ukrajina ju zverejnila v ten istý deň rovnako na Facebooku (archív) a 4. novembra 2024 aj na svojom Instagrame.
Agentúra AFP našla v ukrajinskej verzii časopisu Forbes článok (archív), ktorý jasne vysvetľuje skutočnú funkciu kontajnerov: je ňou „zabezpečovanie vykurovania pre miestne komunity“. Články v iných ukrajinských médiách (tu, tu) informovali, že v rámci príprav na zimu spoločnosť Coca-Cola a ukrajinský Červený kríž dodajú tento rok 60 mobilných kotolní obciam po celej Ukrajine, pričom celková investícia presiahne päť miliónov eur. Podľa medializovaných informácií už bolo dodaných sedem takýchto kotolní, a v roku 2024 by mali obyvatelia Kyjevskej oblasti dostať 24 ďalších.
Podľa ukrajinského televízneho kanálu TPK MAPT (archív), sú tieto mobilné kontajnery potrebné predovšetkým v zničených regiónoch na východe krajiny.
„Jedna z týchto mobilných kotolní bola darovaná vzdelávacej inštitúcii v Baryšivskej hromade. Ide o 200 kW inštaláciu, ktorá bude plne vyhovovať potrebám vzdelávacej inštitúcie,“ uvádza sa na stránke Kyjevskej vojenskej správy (archív) a na jej účte na Telegrame z dňa 14. novembra 2024.
Agentúra AFP sa obrátila na ukrajinský Červený kríž so žiadosťou o potvrdenie: „Áno, ukrajinský Červený kríž spolu s naším dlhoročným partnerom, spoločnosťou Coca-Cola, v súčasnosti realizuje projekt, ktorého cieľom je poskytnúť komunitám modulárne kotolne,“ napísala agentúre AFP hovorkyňa Lesia Oliinyk v emaile z dňa 27. novembra 2024. „Fotografia bola vyhotovená v Kyjeve,“ uviedla, ale z bezpečnostných dôvodov odmietla špcifikovať bližšie detaily.
Mykolajivská oblastná štátna správa na juhu Ukrajiny dňa 13. novembra 2024 oznámila, že takéto vykurovacie zariadenie bolo nainštalované aj v nemocnici v Pervomajsku. „Jeho hlavnou výhodou je univerzálnosť, keďže môže pracovať na plyn aj naftu. To zabezpečuje flexibilitu a stabilitu dodávok tepla aj v náročných podmienkach,“ uviedla.
Spoločnosť Červeného kríža v roku 2024 vyrobila a dodala 60 takýchto modulárnych kotolní rôznym ukrajinským obciam, z ktorých 12 bolo dodaných do Mykolajivskej oblasti. Sú inštalované najmä vo vzdelávacích a zdravotníckych zariadeniach.
Koncom roka 2023 boli „dva takéto moduly“ odovzdané do Umanu (archív) „na zabezpečenie tepla pre obytné budovy v meste v prípade núdzového odstavenia“, uviedol Červený kríž.
Nápis „mobilné márnice“ bol pridaný digitálne
Na pôvodnej fotografii je na dverách kontajnerov nápis v ukrajinčine: „мобільних котелень“ (mobilných kotolní). Na nepravdivých príspevkoch je nápis v angličtine „mobile morgues“. V porovnaní fotografií nižšie sme zeleným rámčekom označili časť obrázka, kde bol nápis pridaný digitálne.
Pôvodný nápis, мобільних котелень, je lepšie viditeľný na iných fotografiách (tu a tu) tých istých kontajnerov s vykurovacími jednotkami, ktoré sa nachádzajú na internete. Nižšie sme zelenou farbou označili nápis, ktorý jasne hovorí, že ide o mobilné kotolne a nie o „mobilné márnice“, ako sa tvrdí v nepravdivých publikáciách.
Rusko ani Ukrajina oficiálne neposkytujú údaje o reálnych počtoch svojich vojenských obetí. Podľa posledných správ v médiách bolo od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu zabitých približne 70 000 ruských vojakov. Britský časopis The Economist odhaduje, že v konflikte prišlo o život 60 000 až 100 000 ukrajinských vojakov (archív), pričom tento údaj prevzali aj ukrajinské médiá (archív).
Vo februári 2024 prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že vo vojne zahynulo približne 31 000 ukrajinských vojakov, hoci analytici tvrdia, že skutočný počet je podľa nich omnoho vyšší (archív tu a tu).
Ruská propaganda sa zameriava na ukrajinské straty, ale svoje vlastné obete nespomína. Šíri tiež príbehy o zlom zaobchádzaní Ukrajiny s telami svojich mŕtvych vojakov. Agentúra AFP už v minulosti vyvrátila podobné nepravdivé tvrdenia, ako napríklad v tomto článku o vymyslenom projekte na premenu tiel mŕtvych ukrajinských vojakov na hnojivo.
Ruská propaganda sa zameriava na ukrajinské straty, ale svoje vlastné obete nespomína. Šíri tiež príbehy o zlom zaobchádzaní Ukrajiny s telami svojich mŕtvych vojakov. Agentúra AFP už v minulosti vyvrátila viacero tvrdení súvisiacich s vojnou na Ukrajine, ako napríklad v tomto poľskom článku o vymyslenom projekte na premenu tiel mŕtvych ukrajinských vojakov na hnojivo.
Doplnenie odkazov na fact-checkingové články AFP v poslednom odseku12. decembra 2024 Doplnenie odkazov na fact-checkingové články AFP v poslednom odseku
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás