Nie, toto video nezachytáva pozostatky „ekologického festivalu“ na pláži v španielskej Malage

Po exteriérových festivaloch, slávnostiach či koncertoch často zostáva veľké množstvo odpadu, s ktorým ich organizátori následne  môžu mať problémy. Koncom júna sa na sociálnych sieťach v rôznych jazykoch rozšírilo video španielskej pláže s odpadkami, pričom online používatelia ho zdieľali spoločne s tvrdením, že neporiadok mali spôsobiť návštevníci festivalu venovaného ekologickým otázkam a ochrane prírody. V skutočnosti video ukazuje následky osláv svätojánskej noci v Malage (v španielčine noci San Juan), tradičnej slávnosti príchodu leta, ktorá nemá s ochranou životného prostredia nič spoločné.

„Situácia deň po festivale venovanom problémom ekológie a ochrany prírody, na pláži Malagueta v španielskej Malage,“ píše sa v popise videa uverejneného na Facebooku 25. júna. Priložené video zachytáva pieskovú pláž pokrytú rôznymi odpadkami vrátane prázdnych plastových tašiek či fliaš.

Image
Snímka nepravdivého príspevku vyhotovená 27. júna 2024

Video s podobným popisom bolo zdieľané aj v ďalších jazykoch vrátane francúzštinyportugalčinyruštinymaďarčiny či češtiny.

23 ton odpadu

Video zachytáva obrátené písmená tvoriace slovo Malagueta. Vyhľadanie na Google Maps potvrdilo, že zábery boli natočené na pláži Malagueta v prímorskom meste Malaga na juhu Španielska (archív).

Zábery však neboli natočené po festivale venovanom ekológii či environmentalistike, ako sa tvrdí v nepravdivých príspevkoch.

Reverzným vyhľadávaním videí sme pôvodné video našli v príspevku na Instagrame (archív), ktorý bol 24. júna 2024 publikovaný na profile „AndaLimpia“. Združenie podľa svojho IG profilu usiluje o „životné prostredie bez odpadkov“.

Image
Snímka príspevku instagramového profilu AndaLimpia vyhotovená 27. júna 2024

Na svojich webových stránkach sa AndaLimpia označuje za „neziskové združenie založené skupinou dobrovoľníkov, ktorí sa venujú životnému prostrediu a jeho ochrane“ v Malage a okolí (archív).

Veľká časť činnosti združenia spočíva v organizovaní zberu odpadkov na verejných miestach, akými sú pláže (archív).

Od 24. júna zdieľalo združenie na svojich sociálnych sieťach početné snímky pláže La Malagueta, na ktorých vyjadruje poľutovanie nad množstvom odpadkov pohodených na zemi.

Image
Snímka fotografií na instagramovom profile AndaLimpia vyhotovená 27. júna 2024

Združenie AndaLimpia pre AFP potvrdilo, že virálne video skutočne natočilo v pondelok 24. júna, tzn. deň nasledujúci po svätojánskej noci (v španielčine Noche de San Juan, pozn. red.).

Ako vysvetľuje Visit Malaga, webová stránka zriadená mestským úradom, počas svätojánskej noci 23. júna „Malaga víta leto“. „Počas tohto sviatku je tradíciou zapaľovať ohne na pláži a užívať si rôzne tradície,“ píše sa na stránke mesta (archív).

Na ďalších stránkach miestnej samosprávy o cestovnom ruchu sa píše: „Noche de San Juan je v Malage jedným z najkúzelnejších období v roku. Tisíce ľudí sa zhromažďujú na mestských plážach s uterákmi a chladiacimi boxmi, aby oslávili príchod leta“ (archív).

Vyhľadávanie pomocou rôznych kombinácií kľúčových slov k ekológii, životnému prostrediu a názvu festivalu v španielčine neprinieslo žiadne výsledky, ktoré by naznačovali, že malo ísť o „ekologický festival“.

V Malage sa slávnosti konali na mestských plážach a vyvrcholili tradičným polnočným kúpaním v mori, informovalo španielske internetové médium El Confidencial.

Ako každý rok prilákali svätojánske slávnosti tisíce zvedavých divákov a s nimi aj množstvo odpadkov. Podľa mestského úradu Malagy odviezli upratovacie služby 23 ton odpadkov, čo je o 38 percent menej ako v roku 2023 (archív). Mestský úrad uviedol, že sa do akcie zapojilo 227 pracovníkov. Škody na plážovom vybavení boli vyčíslené na 14 000 eur.

Agentúra AFP v minulosti opakovane vyvrátila veľmi podobné príspevky so zábermi odpadkov na zemi doplnené tvrdeniami, že neporiadok mali zanechať klíma aktivisti. V roku 2023 sme takto spracovali z kontextu vytrhnuté fotografie po hudobnom festivale v anglickom Readingu. V júli 2022 sa šírili z kontextu vytrhnuté fotografie v súvislosti s vystúpením aktivistky Grety Thunberg na Glastonbury. V júni 2022 sa šírili fotografie vyhotovené tesne pred koncertom Billie Eilish v Rotterdame s nepravdivými tvrdeniami, že malo ísť o neporiadok „po pochode aktivistov za zastavenie klimatických zmien“.

Všetky naše články týkajúce sa zmeny klímy sú k dispozícii v slovenčine tu a v angličtine tu.

Upravená veta o instagramovom príspevku združenia AndaLimpia
15. júla 2024 Upravená veta o instagramovom príspevku združenia AndaLimpia

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás