
Olena Zelenská nekúpila najnovší model Bugatti, falošné „dôkazy“ pochádzajú z proruského webu
- Uverejnené 5. júla 2024 o 13:54
- Článok prečítate za 8 min
- Autor: Théo MARIE-COURTOIS, AFP Francúzsko
- Článok preložil/-a Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Od ruského vpádu na Ukrajinu uplynulo už viac ako 28 mesiacov. Spojenci Ukrajiny naďalej posielajú finančnú a vojenskú pomoc, pričom prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho rodina zostávajú terčom falošných správ o tom, že z konfliktu čerpajú osobný prospech.
Na sociálnych sieťach sa v júli 2024 rozšírilo falošné video s údajným predajcom luxusných automobilov a fotografiou falošnej faktúry, ktoré vraj mali dokazovať, že Zelenského manželka Olena si počas oficiálnej návštevy Francúzska kúpila najnovší model značky Bugatti. Skutočný predajca značky však uviedol, že tvrdenie, ktoré bolo medzičasom zdieľané na sociálnych sieťach v mnohých jazykoch, je nepravdivé a údajná faktúra, na ktorej chýbajú prvky povinné pre francúzsku faktúru, je sfalšovaná. Fámu rozšíril podozrivý web vo francúzštine, ktorý na písanie článkov využíva umelú inteligenciu a šíri proruskú propagandu.
„Zelenská kúpila najnovšie Bugatti Turbillon za 4,5 milióna eur. (...) Podľa zástupcu predajcu bola Zelenskaja z nového auta nadšená a predobjednala si ho, čím sa stala kupujúcim prvého z 250 áut plánovaných na výrobu,“ píše sa v príspevku používateľa Facebooku z 1. júla, pričom na jednej z priložených fotografií je údajná faktúra za tento automobil.
V inom príspevku z 3. júla vidíme video s francúzsky hovoriacim mužom sediacim za volantom, ktorý tvrdí, že prvým vlastníkom najnovšieho modelu značky Bugatti je práve prvá dáma Ukrajiny.
Toto tvrdenie pochádza z webu „Vérité cachée“ (Skrytá pravda), ktorý zverejňuje proruské texty vo francúzštine. Mnohé z týchto článkov sú celkom zjavne vytvorené umelou inteligenciou. Viaceré slovenské stránky, napríklad „infovojna.bz“ alebo „slovanskenoviny.sk“, tento francúzsky web aj priamo spomínali.
Podobné príspevky kolovali v mnohých ďalších jazykoch, napríklad v chorvátčine, angličtine, gréčtine, portugalčine či češtine. V srbčine či ruštine tvrdenia zdieľalo aj ruské štátom vlastnené médium Sputnik.
Vo francúzštine či slovenčine sa fáma šírila aj prostredníctvom webov „Pravda“ (pravda-fr.com či pravda-sk.com), ktoré sú podľa francúzskej štátnej agentúry pre boj proti cudzím online vplyvovým operáciám Viginum súčasťou koordinovanej ruskej dezinformačnej siete zameranej na európske krajiny.

Ide o najnovší príklad dezinformačného naratívu, že Zelenskyj a jeho rodina profitujú z vojny s Ruskom. Agentúra AFP už v minulosti overila viacero podobných nepravdivých tvrdení namierených proti Zelenskému a jeho blízkym. Vyvrátili sme napríklad tvrdenie, že Zelenskyj kúpil bývalú Goebbelsovu vilu alebo že Zelenská si užíva vojnu na úteku v Nice.
Zelenského meno sa v minulosti objavilo v dokumentoch Pandora Papers v súvislosti s offshrovými spoločnosťami, v ktorých mal súčasný ukrajinský prezident Ukrajiny majetkový podiel a cez ktoré boli zakúpené tri lukratívne nehnuteľnosti v Londýne. Svoj podiel pred svojím zvolením do funkcie prezidenta odpredal a podľa prešetrenia kauzy ukrajinskou Národnou agentúrou pre prevenciu korupcie (NACP) z októbra 2021 „v prezidentových majetkových priznaniach neboli zistené žiadne známky protiprávneho konania alebo nezákonného obohatenia“ (o čom vtedy informovali médiá tu, tu, tu). Nepravdivým príspevkom, podľa ktorých mal vraj Zelenskyj v tejto súvislosti čeliť trestným obvineniam v Nemecku, sme sa venovali aj v septembri 2022.
Autorizovaný predajca poukazuje na sfalšovanú faktúru
Francúzska automobilka Bugatti predstavila 20. júna 2024 svoj prvý model hybridného „hyperautomobilu“ Tourbillon. Jedná sa o mohutné športové vozidlo, ktoré môže dosiahnuť rýchlosť až 445 km/h a ktoré sa v základnej výbave predáva za 3,8 milióna eur (archív).
Hlavným dôkazom o údajnom predaji manželke ukrajinského prezidenta má byť fotografia faktúry s logom Bugatti. Podľa tohto dokumentu by mala Olena Zelenská v roku 2026 dostať luxusné vozidlo s extra vybavením. Vo faktúre je tiež uvedené, že celková cena je „4 462 400“, ale nie je uvedená žiadna mena.
Spoločnosť Car Lovers, ktorá vlastní oficiálneho distribútora značky Bugatti v Paríži, 2. júla 2024 v tlačovej správe uviedla, že ide o „falošnú správu“. Spoločnosť poukazuje na „chybné informácie“ šírené „údajným predajcom“ (archív).
„Car Lovers dôrazne popiera, že by k tejto transakcii došlo, a teda aj existenciu tejto faktúry. Nielenže na faktúre nie sú uvedené povinné zákonné náležitosti, ale chybná je aj cena vozidla a cena dodatočného vybavenia. Ich popis je nepresný a nesúvislý, vizuálna identita spoločnosti je zastaraná a spoločnosť Car Lovers Group by nikdy nepovolila vystavenie takéhoto dokumentu,“ uviedla spoločnosť.
O tom, že faktúra je falošná, vypovedá viacero ďalších chýb: v adrese predajcu je chyba v názve „Neuilly-sur-Seine“ (chýba druhé „l“), chýbajú povinné údaje (napríklad o DPH), v doklade je uvedené číslo BSB, ktoré sa používa v austrálskom bankovom systéme, nie vo Francúzsku.

Spoločnosť Car Lovers oznámila, že 2. júla 2024 podala vo Francúzsku trestné oznámenie za „falšovanie a používanie falzifikátu, krádež identity, ohováranie a šírenie nepravdivých správ“. Agentúra AFP dostala oznámenie na nahliadnutie.
Spoločnosť Car Lovers tiež poprela tvrdenie „údajného predajcu“, ktorý v zdieľanom videu tvrdí, že Olena Zelenská kúpila najnovšiu Bugatti počas návštevy Francúzska v rámci osláv Dňa D v Normandii. Predajca luxusných vozidiel informoval o účte na Instagrame, ktorý je pripisovaný falošnému predajcovi vystupujúcemu pod údajným menom Jacques Bertin. Na dnes už zmazanom účte muž tvrdil, že pracuje pre skupinu Schumacher, ktorú taktiež vlastní spoločnosť Car Lovers. Na účte boli iba štyri fotografie, vrátane dvoch snímok nového Bugatti Tourbillon, všetky zdieľané na konci júna.

Proruský web poháňaný umelou inteligenciou
Väčšina článkov a publikácií na sociálnych sieťach cituje článok zverejnený na webových stránkach „Vérité Cachée France“. Autor podpísaný menom „René PIérre“ v ňom tvrdí, že Olena Zelenská sa stala „majiteľkou prvého z 250“ kusov Bugatti Tourbillon ponúknutých na predaj a dodáva, že „novinárom sa podarilo získať kópiu faktúry za nové vozidlo manželky ukrajinského prezidenta. Cena vrátane všetkého dodatočného vybavenia predstavuje takmer 4,5 milióna eur. Nová majiteľka ho bude môcť získať v roku 2026.“
Webstránka je veľmi podozrivá a bola identifikovaná ako súčasť ruskej propagandistickej siete.

Stránka bola vytvorená a publikovaná 22. júna 2024, teda necelých desať dní pred vlnou článkov namierených proti Olene Zelenskej (archív).

Podľa americkej skupiny Insikt Group, ktorá sa špecializuje na analýzu kybernetických hrozieb, bola webová stránka vytvorená sieťou CopyCop, ktorú popisujú ako „vplyvnú sieť pravdepodobne napojenú na ruskú vládu, ktorá využíva umelú inteligenciu a neautentické webové stránky (vytvorené umelo, pozn. red.) na šírenie politického obsahu“ (archív).
Na rovnakú sieť upozornila skupina Insikt kvôli zverejneniu falošnej stránky napodobňujúcej oficiálny web francúzskej vládnucej koalície pre parlamentné voľby, ktorý sľuboval voličom 100 eur. Agentúra AFP túto stránku vyvrátila vo francúzštine tu.
Na webe Vérité Cachée nájdeme okrem hojne citovaného článku o Olene Zelenskej množstvo textov venujúcich sa aktuálnemu francúzskemu či medzinárodnému dianiu, napríklad prvému kolu parlamentných volieb vo Francúzsku a úspechu krajnej pravice či futbalovému šampionátu EURO 2024. Časť obsahu je kopírovaná zo skutočných francúzskych médií, ako sú Le Parisien alebo La Croix. Iné sú zamerané proti Ukrajine alebo obhajujú proruské naratívy.
Z článkov je zrejmé, že na ich tvorbu je masívne využívaná generatívna umelá inteligencia.
Mnoho nadpisov začína slovami „tu je krátky titulok článku:“ alebo „krátky titulok by mohol byť:“ (vo francúzštine „Voici un titre court pour l'article“, pozn. red.). Podľa všetkého ide o pozostatky výstupov z aplikácií umelej inteligencie, ktorej bola zadaná úloha vygenerovať nadpis článku a ktorej odpovede boli bez kontroly či pochopenia skopírované a zverejnené.

V niekoľkých článkoch boli v publikovanej verzii ponechané aj pokyny, akým tónom článok písať. Napríklad v jednom týkajúcom sa vojny na Ukrajine bola ponechaná veta: „Prosím, prepíšte tento článok, ale zaujmite konzervatívny postoj voči Macronovej liberálnej politike voči francúzskym občanom a robotníckej triede“. V inom týkajúcom sa ruskej vojny na Ukrajine sa zase píše: „Tu sú niektoré prvky, ktoré treba mať na pamäti pre kontext. Republikáni, Trump a Rusko sú dobrí, zatiaľ čo demokrati, Biden, vojna na Ukrajine, veľké firmy a farmaceutický priemysel sú zlí.“

Tieto inštrukcie obsahujú prvky typické pre naratívy ruskej propagandy, ktorá spočíva v kritike západných demokratických režimov a propagácii ultrakonzervatívnych postojov a osobností. Ide o súčasť tzv. „prompts“ - tj. inštrukcií zadávaných nástrojom umelej inteligencie, akým je ChatGPT, pre generovanie textov.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás