Virálne video „pokojného Kyjeva“ je vytrhnuté z kontextu

Počas ruskej vojny na Ukrajine boli zničené viaceré mestá a obce. Na jar 2024 sa zintenzívnili ruské letecké útoky, pričom začiatkom mája ruské jednotky započali pozemnú ofenzívu v severovýchodnej Charkovskej oblasti. Hlavné mesto Kyjev sa taktiež stalo terčom opakovaných raketových či dronových útokov, Rusko cieli aj na jeho energetickú infraštruktúru. Napriek tomu zdieľali tisíce používateľov Facebooku video, ktoré zachytáva nepoškodenú a luxusnú časť Kyjeva spoločne s tvrdeniami spochybňujúcimi realitu vojny trvajúcej viac ako dva roky.

Facebookové video zverejnené slovenskou používateľkou 21. apríla 2024 zachytáva vysoké obytné domy a upravený park spoločne s popisom v češtine: „Kyjev 21.4.2024 Vážně si myslíte, že je tu válka?“ Trinásťsekundové reels video malo viac ako 2 600 zdieľaní a 250 000 pozretí. 

Image
Snímka FB príspevku vyhotovená 29. apríla 2024

Video tiež obsahuje TikTok vodoznak s používateľským menom „@kratdom“. Vďaka tomu sme našli rovnaké video uverejnené český používateľom na TikToku. Popis jeho príspevku obsahoval hashtag „#nowarinukraine“.

Vo videu taktiež vidíme označenú lokalitu „Новопечерські Липки“, ktorá odkazuje na luxusné sídlisko „Novopečerski Lypky“ nachádzajúce sa v kyjevskej štvrti Pečersk. Na základe týchto informácií sme geolokalizovali presné miesto, kde bolo video nakrútené, aby sme tak potvrdili, že bolo vyhotovené v tejto časti Kyjeva.

Image
Snímka z Google Maps, červené čiary označujú približný záber virálneho videa

Spochybňovanie toho, že na Ukrajine či v Kyjeve prebieha vojna, zobrazením vybranej luxusnej časti hlavného mesta vzdialeného stovky kilometrov od frontovej línie, je však zavádzajúce.

Ťažké škody na východe

Väčšina horúcich bojov prebieha pozdĺž frontovej línie na východnom a južnom okraji Ruskom okupovaného ukrajinského územia. Ukrajina sa dlhodobo potýka s nedostatkom jednotiek a živej sily, pričom v období posledných týždňov a mesiacov stráca na fronte pozície. Rusko zvyšuje svoj tlak tým, že cieli svoje rakety a drony na ukrajinskú energetickú infraštruktúru a rozvodnú sieť.

Image
Mapa ukrajinských oblastí kontrolovaných ukrajinskými a ruskými silami k 13. máju o 19:00 GMT (AFP / Valentin RAKOVSKY, Sophie RAMIS, Cléa PECULIER)

Agentúra AFP a ďalšie medzinárodné médiá informovali o ruských útokoch v mnohých oblastiach Ukrajiny aj v apríli (tu, tu) alebo v máji (tu). Jednotlivé miesta, kde došlo k útokom, ako aj všetky hlásenia, si môžete pozrieť aj na interaktívnej mape LiveUAmap.

Podobné útoky s cieľom poškodiť ruskú infraštruktúru boli hlásené aj z Ruska - odpálené Ukrajinou.

Image
Záchranár pred obytnou budovou poškodenou v dôsledku ruských útokov v Charkove 27. marca 2024. (AFP / SERGEY BOBOK)

Najnovšie, 10. mája, Rusko začalo cezhraničnú pozemnú ofenzívu v ukrajinskej Charkovskej oblasti - tzn. v časti, odkiaľ boli ruské jednotky v roku 2022 vytlačené - v dôsledku čoho museli byť evakuované tisíce obyvateľov. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že prebiehajú „prudké boje“, a guvernér Oleg Synegubov povedal, že „všetky oblasti“ hranice oblasti s Ruskom sú teraz „takmer nepretržite pod nepriateľskou paľbou“. Rusko 13. mája uviedlo, že v oblasti dobylo ďalšie štyri dediny.

Image
Mapa severovýchodnej Ukrajiny zobrazujúca frontovú líniu v Charkovskej oblasti a ruský postup od 10. do 13. mája 2024 (AFP / Hervé BOUILLY, Sylvie HUSSON)

Pod paľbou je aj Kyjev

Hoci neutrpel tak rozsiahle škody ako napríklad Charkov alebo Cherson, Kyjev a jeho okolie sú tiež opakovaným terčom útokov.

Ukrajinské médiá informovali, že Brovary - predmestie Kyjeva z východnej strany - boli 8. mája zasiahnuté raketou, ktorá bola podľa úradov súčasťou rozsiahleho útoku s cieľom vyradiť energetickú infraštruktúru.

Ukrajinské aj medzinárodné médiá (tu, tu) 11. apríla informovali, že masívne nočné útoky zničili najväčšiu ukrajinskú tepelnú elektráreň, hlavného dodávateľa elektrickej energie pre Kyjevskú, Čerkaskú a Žitomírsku oblasť, ktorá sa nachádzala len 50 km od hlavného mesta.

V ten istý deň ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že letecké útoky na ukrajinskú energetickú sieť, ktoré spôsobili obrovské výpadky elektriny, sú súčasťou „demilitarizácie“ Ukrajiny zo strany Kremľa.

Image
Pracovníci ukrajinských komunálnych služieb skúmajú a opravujú škody po ruskom raketovom útoku v Kyjeve 21. marca 2024. (AFP / Sergei CHUZAVKOV)

Dňa 21. marca bolo pri raketovom útoku v hlavnom meste zranených 13 ľudí. Nasledujúci deň zasiahla ukrajinské ciele ďalšia vlna masívnych útokov.

Image
Ukrajinský záchranár na mieste ruského raketového útoku v Kyjeve 25. marca 2024 (AFP / Sergei SUPINSKY)

Ďalšie útoky na Kyjev nasledovali v pondelok 25. marca - zranených bolo desať ľudí vrátane násťročného dievčaťa. Ukrajinské aj zahraničné médiá (tu, tu) informovali o tom, že medzi najviac zasiahnuté patrila Pečerská štvrť, kde sa nachádza aj obytný komplex z virálneho slovenského FB videa.

Fico čelí kritike

Slovenský premiér Robert Fico vyvolal kontroverzie v januári 2024, keď spochybnil, že by v Kyjeve prebiehala vojna. Na tlačovej konferencii dostal otázku, či sa chce ísť osobne pozrieť na vojnu do Kyjeva. „A to vy si fakt myslíte, že v Kyjeve je vojna? To žartujete. To nemyslíte vážne, dúfam,“ odpovedal reportérovi, pričom dodal, že v Kyjeve je podľa neho „úplne normálny život“.

Ficove vyhlásenia prišli v ten istý deň, keď Rusko zaútočilo na krajinu 41 raketami, pri ktorých v Kyjeve a Charkove zahynulo niekoľko ľudí a desiatky zranilo. Poškodená bola aj infraštruktúra.

Ukrajinský poslanec Oleksij Gončarenko reagoval na Ficove tvrdenia na soc. sieti X (archív): „Dovoľte mi, aby som vám povedal o jednom dni v Kyjeve. Dnes sa všetci zobudili o 5:43 ráno, pretože sa spustil letecký poplach. A o hodinu neskôr už boli prvé výbuchy. Nad hlavami ľudí preleteli ruské rakety namierené na civilné objekty... Ako sa začal deň v Bratislave? Asi nie zvukom ruských rakiet. Zatiaľ.“

Zoznam všetkých našich článkov týkajúcich sa nepravdivých tvrdení súvisiacich s ruskou vojnou na Ukrajine nájdete v slovenčine tu a v angličtine tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás