Jemen nevyhlásil vojnu Izraelu

Na weboch a sociálnych sieťach sa šíri zavádzajúce tvrdenie, podľa ktorého Jemen „vyhlásil vojnu“ Izraelu. Povstalecká skupina húsíovcov, ktorá ovláda niektoré časti Jemenu, tvrdí, že 31. októbra zaútočila dronmi a raketami na Izrael. Uviedla, že išlo o reakciu na útoky Izraela proti palestínskemu islamistickému hnutiu Hamas. Húsíovci však nie sú medzinárodne uznanou vládou Jemenu a oni, ani oficiálna vláda nevyhlásili žiadnu vojnu.

Izrael začal intenzívnu vojenskú kampaň proti Hamasu v Pásme Gazy po nečakanom útoku bojovníkov islamistického hnutia zo 7. októbra, pri ktorom podľa izraelských predstaviteľov zahynulo 1 200 ľudí. Počas tohto útoku ozbrojenci Hamasu zajali viac ako 200 rukojemníkov.

Ministerstvo zdravotníctva Pásma Gazy, ktoré spravuje Hamas, 13. novembra uviedlo, že odvtedy bolo v oblasti zabitých viac ako 11 180 ľudí, pričom podľa tohto zdroja bolo medzi nimi 4 609 detí.

Húsíovskí povstalci z Jemenu, kde prebieha občianska vojna, 31. októbra vyhlásili, že zaútočili na Izrael bezpilotnými lietadlami a raketami.

Húsíovci sú Iránom podporovaná ozbrojená skupina, ktorá v roku 2014 obsadila hlavné mesto Jemenu Saná a kontroluje veľkú časť severozápadu krajiny. Sú súčasťou toho, čo Teherán nazýva „osou odporu“, čím označuje Iránsku islamskú republiku a jej spojenecké sily na celom Blízkom východe vrátane libanonského Hizballáhu a šiitských síl v Iraku a v Sýrii. Do tejto osi býva zaraďovaný aj Hamas.

Hovorca síl húsíovcov Jahja Sárí 31. októbra vo videu uviedol, že útok bol „odpoveďou na vojnu tejto krajiny proti palestínskemu Hamasu“. O vyhlásení vtedy informovala agentúra AFP aj ďalšie medzinárodné médiá.

Po jeho vyhlásení sa na sociálnych sieťach a v článkoch v rôznych jazykoch vrátane slovenčiny objavilo tvrdenie, že Jemen „vyhlásil vojnu“ Izraelu.

„Jemen vyhlásil vojnu Izraelu. Vypálili rakety a drony,“ píše sa v tomto príspevku z 31. októbra 2023. Podobné príspevky mali dokopy stovky zdieľaní.

„Nenechajte sa zviesť: Jemen vyhlásil vojnu Izraelu, ale to nič neznamená,“ píše sa zas v titulku tohto článku, kde autor vysvetľuje, že vyhlásenie nebude mať veľký vplyv, keďže Jemen je od Izraelu príliš ďaleko.

Tvrdenie sa objavilo tiež v gréčtine, angličtine alebo francúzštine.

Image
Snímka zavádzajúceho príspevku na Facebooku vyhotovená AFP 10. novembra 2023

Húsíovskí ozbrojenci však nie sú považovaní za oficiálnu jemenskú vládu. Medzinárodne uznaná jemenská vláda podporovaná Saudskou Arábiou nevyhlásila Izraelu vojnu. Hoci sa húsíovci prihlásili k viacerým útokom, nevyhlásili, že krajina je vo vojne.

Politická situácia v Jemene

V e-maile zo 7. novembra 2023 Jean-Loup Samaan, vedúci výskumný pracovník Inštitútu pre Blízky východ Singapurskej národnej univerzity, vysvetlil, že hoci sú húsíovci v súčasnosti najväčšou ozbrojenou skupinou v Jemene, „nepredstavujú medzinárodne uznanú jemenskú vládu“.

„OSN sa zúčastňuje na rokovaniach, ktoré musia v konečnom dôsledku určiť, kto bude tvoriť túto vládu, ale v žiadnom prípade nemožno z vyhlásenia húsíovcov vyvodiť, že by právne alebo politicky zaväzovalo jemenskú vládu,“ napísal.

Zatiaľ čo väčšinu severozápadnej časti krajiny kontrolujú povstalci z hnutia húsíovcov, Aden a okolie kontroluje Južná prechodná rada (STC), separatistická organizácia z južného Jemenu, ktorá nie je medzinárodne uznaná a ktorú podporujú Spojené arabské emiráty.

Medzinárodne uznaná vláda podporovaná Saudskou Arábiou - Prezidentská vodcovská rada na čele s Rašadom Muhammadom al-Alimím - sídli od roku 2018 v Rijáde. Ovláda síce východ Jemenu, no má problémy upevniť si pozíciu v regióne.

Húsíovci majú pod kontrolou približne tretinu územia krajiny, na ktorom žije 70 až 80 percent obyvateľstva. Územia kontrolované konkurenčnými silami v Jemene sú znázornené na nasledujúcej grafike agentúry AFP.

Image
Mapa území a miest, ktoré ovládajú húsíovci (zelená), medzinárodne uznaná vláda (oranžová) a Južná prechodná rada (žltá). Pásikmi sú vyznačené územie, kde si zachováva vplyv organizácia al-Káida na Arabskom polostrove.

Fatiha Dazi-Héni, odborníčka na bezpečnostné a politické otázky v Perzskom zálive z Inštitútu pre strategické štúdia IRSEM, 7. novembra 2023 v telefonickom rozhovore s agentúrou AFP uviedla, že hoci húsíovci ovládajú veľkú časť Jemenu, „nie sú oficiálnou vládou“ a nemožno hovoriť o „oficiálnom vyhlásení vojny zo strany Jemenu“.

„Húsíovci sa vo svojich vyhláseniach prezentujú ako legitímna autorita v Jemene. Urobili tak aj vtedy, keď sa prihlásili k zodpovednosti za útok na Izrael,“ vysvetľuje.

Tvrdenia, ktoré Sárího vyjadrenie vykresľujú ako vyhlásenie vojny Jemenu, sú teda zavádzajúce, pretože jednotky húsíovcov nemajú pod kontrolou celú krajinu a nie sú medzinárodne uznanou vládou.

Ako húsíovci zaútočili na Izrael?

Ako informovala agentúra AFP, Sárí vo vyhlásení z 31. októbra uviedol, že Jemen útočil balistickými raketami a bezpilotnými lietadlami pri troch samostatných operáciách, pričom prisľúbil ďalšie útoky.

„Jemenské ozbrojené sily... potvrdzujú, že budú pokračovať v presne mierených úderoch raketami a bezpilotnými lietadlami, kým sa izraelská agresia nezastaví,“ uviedol Sárí vo vyhlásení, ktoré odvysielala povstalecká televízia Al-Masíra a ktoré bolo zverejnené na sieti X predtým známej ako Twitter. Vo svojom vyhlásení výslovne nespomína vyhlásenie vojny.

Spravodajská stanica France 24 1. novembra zverejnila do angličtiny nadabovaná verziu časti videozáznamu (archívny odkaz).

Image
Snímka videa na webe France 24 vyhotovená AFP 3. novembra 2023

Agentúra AFP nemohla nezávisle overiť pravdivosť tvrdení o útokoch z 31. októbra. Izraelská armáda informovala o „vpáde nepriateľského lietadla“, ktoré spustilo varovné sirény v oblasti Ejlatu, letoviska pri Červenom mori.

Abdalláz bin Habtúr, predseda húsíovskej vlády, povedal (archívny odkaz), že povstalci sú „súčasťou osi odporu“ proti Izraelu, ktorá zahŕňa skupiny podporované Teheránom v Libanone, Sýrii a Iraku, pričom tieto bojujú „slovami aj bezpilotnými lietadlami“.

Blízkovýchodný analytik Mohammed Al Basha z americkej výskumnej skupiny Navanti uviedol, že napriek týmto vyhláseniam a prihláseniu sa k zodpovednosti húsíovskí povstalci „formálne nevyhlásili vojnu“.

Al Basha poukázal na to, že medzinárodne uznaná vláda tiež nič také nevyhlásila. „Medzinárodne uznaná vláda kritizovala izraelské vojenské operácie v Gaze, ale ani ona nevyhlásila vojnu,“ povedal 2. novembra pre agentúru AFP.

Medzinárodne uznaná jemenská vláda odsúdila izraelské bombardovanie vo vyhlásení v arabčine a vyzvala na okamžité zastavenie paľby, aby sa do Pásma Gazy mohla dostať humanitárna pomoc. Nesľúbila však žiadnu intervenciu, ani nepohrozila vykonaním útokov.

Izrael naďalej ostreľujú rôzne blízkovýchodné milície vrátane jemenských húsíovcov, ktorí sa 6. novembra prihlásili k ďalšiemu útoku dronom, či libanonského Hizballáhu.

AFP sa venovala nepravdivým tvrdeniam v súvislosti s konfliktom Izraela a Hamasu tu, tu, alebo tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás