Video, ktoré zdieľal Elon Musk, nedokazuje, že vakcíny proti covidu boli neúčinné
- Uverejnené 17. októbra 2023 o 14:41
- Aktualizované dňa 17. októbra 2023 o 15:52
- Článok prečítate za 11 min
- Autor: Julie PACOREL, Juliette MANSOUR, AFP Francúzsko
- Článok preložil/-a Matus KRCMARIK
Copyright © AFP 2017-2024. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Už ste počuli dezinformáciu?“ napísal miliardár a majiteľ spoločností X a Tesla v príspevku na sociálnej sieti X 26. septembra 2023. Použil slovnú hračku s americkou anglickou výslovnosťou slov „this information“ a „disinformation“.
Správa je sprevádzaná videom dlhým jednu minútu a 33 sekúnd, ktoré obsahuje rýchly sled titulkov z novín, vedeckých časopisov a webových stránok súvisiacich s vakcínami proti covidu. Titulky správ majú dokazovať, že sa zvyšujú pochybnosti o ich účinnosti a bezpečnosti.
Video, ktoré Musk zdieľaním spopularizoval bolo zdieľané v rôznych jazykoch vrátane angličtiny, francúzštiny a nemčiny.
Všimli si ho aj slovenskí užívatelia sociálnych sietí, napríklad na Facebooku či na Telegrame, kde príspevok videlo takmer 12-tisíc ľudí.
Musk nie je autorom videa, to sa na sociálnych sieťach šírilo už v novembri 2022. Odkedy ho však zdieľal, stalo sa virálnym a k 13. októbru 2023 mal jeho príspevok viac ako 76 miliónov videní.
V nasledujúcom vlákne Musk vysvetlil (archívny odkaz), že je znepokojený „nehoráznou požiadavkou, že ľudia ‚musia‘ podstúpiť očkovanie vakcínou a niekoľkými posilňovacími dávkami, aby mohli vôbec niečo robiť“.
Tretia dávka vakcíny ho podľa jeho slov „takmer dostala do nemocnice“.
„Koľko ďalších ľudí má príznaky, ktoré sú v skutočnosti spôsobené vakcínou alebo liečbou covidu, a nie samotným covidom?“ napísal Musk. „Nie je to tak, že by som neveril vo vakcíny - verím. Avšak liek nemôže byť potenciálne horší ako choroba.“
Hoci takéto vyhlásenia sú len osobnou skúsenosťou jednotlivca a jeho názorom, spolu s videom posilňujú pochybnosti o účinnosti a bezpečnosti vakcín proti covidu.
Skreslená chronológia
Analýza agentúry AFP ukázala, že video je vo viacerých ohľadoch zavádzajúce.
Po prvé, naznačuje, že 111 snímok alebo citácií - okrem jedného článku z roku 2011 boli všetky vyhotovené medzi septembrom 2020 a októbrom 2021 - nasleduje chronologicky jedna za druhou. Titulky však boli usporiadané tak, aby video vyvolávalo dojem, že vnímanie účinnosti vakcín sa postupne znižovalo - počnúc stopercentnou účinnosťou v prvom titulku, cez 85 percent, potom 50 percent a končiac titulkami, ktoré majú diváka presvedčiť, že vakcína je v skutočnosti neúčinná.
Pri bližšom pohľade na titulky z videa na koláži vyššie však vidno, že ich poradie nie je chronologické.
Prvý titulok „Vakcína AstraZeneca COVID-19 je na sto percent účinná pri prevencii úmrtí a hospitalizácií“ odkazuje na túto štúdiu (archívny odkaz) z marca 2021.
Nasledujúci titulok „Vakcína Pfizer COVID-19 je účinná na 85 percent po podaní jednej dávky, zistili izraelskí vedci“ bol uverejnený na webe (archívny odkaz) americkej stanice Fox News vo februári 2021.
Ďalší článok s titulkom „Vakcína proti Covidu-19 môže byť účinná len na 50 percent“ je z článku zo septembra 2020 (archívny odkaz), teda z obdobia pred tým, ako boli k dispozícii prvé vakcíny.
Nasledujúca správa (archívny odkaz) s titulkom „Vakcína spoločnosti Pfizer je len na 39 percent účinná proti variantu delta v Izraeli“ pochádza z júla 2021.
A posledný titulok (archívny odkaz) „Minulé katastrofy s vakcínami ukazujú, prečo by bolo urýchlené zavedenie vakcíny proti koronavírusu kolosálne hlúpe“ patrí článku (archívny odkaz) zo septembra 2020.
Takže články, ktoré uvádzajú najnižšiu účinnosť, boli v skutočnosti medzi prvými uverejnenými článkami o vakcínach proti covidu - niekedy ešte v čase pred ich vyvinutím - a nie tými najnovšími, ako by sa diváci z videa mohli domnievať.
Údaje nie sú porovnateľné
Po druhé, video porovnáva údaje, ktoré v skutočnosti nie sú porovnateľné - od rôznych vakcín samotných cez rôzne varianty Covidu-19 až po rôzne cieľové demografické skupiny.
„Argument, že účelnosť alebo účinnosť vakcín sa na základe dostupných údajov znížila, je absolútne nepravdivý,“ povedal Jeffrey Cirillo, profesor imunológie na Texaskej univerzite, pre agentúru AFP 3. októbra 2023. „Každá vakcína, o ktorej sa vo videu hovorí, je odlišná.“
Cirillo povedal, že „vakcína proti jednému vírusu (variantu) poskytuje rôzne úrovne ochrany proti inému vírusu (variantu)“.
Vírus „sa časom mení a jeho dominantný variant sa líši od variantu, ktorý bol dominantný v čase vydania vakcín“, pokračoval.
„V súčasnosti sú k dispozícii nové verzie vakcín a tieto chránia pred variantmi vírusu, proti ktorým boli vyvinuté, s účinnosťou viac ako 95 percent,“ uviedol odborník.
V zavádzajúcom videu sa tiež zamieňajú zistenia z klinických štúdií s výsledkami štúdií skutočného používania. Napríklad prvá štúdia, ktorá zistila, že vakcína spoločnosti AstraZeneca je stopercentne účinná proti úmrtiam a riziku hospitalizácie, bola štúdia v tretej fáze, teda v záverečnej fáze klinického skúšania pred komerčnou výrobou.
Naopak, tento článok (archívny odkaz) z mája 2021 spomína štúdiu amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v skutočnom používaní.
Ide o štúdie, ktoré sa vykonávajú na základe údajov zozbieraných počas očkovacích kampaní na neselektovanej populácii. Zahŕňajú napríklad starších ľudí a ľudí so zhoršeným zdravotným stavom, čo nevyhnutne ovplyvní výsledky.
Vakcíny proti Covidu-19 sa podávali a podávajú aj v čase, keď sa vírus naďalej šíri. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) bolo doposiaľ na celom svete podaných viac ako trinásť miliárd dávok vakcíny. Od začiatku pandémie do 12. októbra 2023 zaznamenala WHO viac ako 770 miliónov prípadov Covidu na celom svete a takmer sedem miliónov úmrtí na toto ochorenie.
To znamená, že medzi nakazenými je vysoký podiel očkovaných osôb. „Vírus sa nezameriava na ľudí, ktorí boli zaočkovaní, ale keďže ich je v populácii najviac, sú aj v absolútnych číslach početnejší,“ povedal virológ Vincent Maréchal agentúre AFP v januári 2022.
Christian Bogdan, profesor infekčnej imunológie na Erlangensko-norimberskej univerzite Friedricha Alexandra a člen Stáleho výboru pre očkovanie (STIKO) pri nemeckom Inštitúte Roberta Kocha, tiež upozorňuje, že referenčné skupiny sa v priebehu pandémie zmenili.
„V počiatočnej fáze pandémie a očkovacej kampane bolo možné porovnať neočkované osoby, ktoré ešte neboli nakazené vírusom SARS-CoV-2, s očkovanými osobami, ktoré tiež ešte neboli nakazené,“ napísal 7. októbra 2023 v e-maile agentúre AFP.
„Medzitým sa veľká väčšina ľudí vírusom SARS-CoV-2 nakazila. V tejto súvislosti sa, samozrejme, nedá očakávať, že účinok očkovania proti Covidu-19 zostane na rovnako vysokej úrovni ako na začiatku, pretože ľudia si vytvorili základnú imunitu v dôsledku prekonania infekcie SARS-CoV-2 bez ohľadu na prípadné očkovanie proti SARS-CoV-2,“ napísal.
Rôzne úrovne účinnosti
Yves Buisson, epidemiológ a člen Francúzskej národnej akadémie medicíny, pre agentúru AFP 3. októbra 2023 uviedol, že „epidemiológovia rozlišujú niekoľko úrovní účinnosti“.
Prvou, ktorá sa zisťuje v klinických skúškach, je „schopnosť vakcíny vyvolať imunitnú odpoveď, známu ako imunogénnosť“, ktorá sa často meria hladinou protilátok v krvi, vysvetlil.
Druhá úroveň klinickej účinnosti spočíva v tom, ako reaguje telo očkovaného na prítomnosť pôvodcu infekcie. Dá sa merať, nakoľko zabráni vakcína prenosu infekcie, vypuknutiu choroby alebo smrti, vysvetlil Buisson.
Cirillo z Texaskej univerzity povedal, že video „zamieňa účinnosť a účelnosť, ktoré sú rozdielne v závislosti od toho, podľa čoho sa merajú. Vo väčšine prípadov sa zameriavame na zníženie úmrtnosti a miera úmrtnosti u očkovaných osôb bola a je nižšia ako 0,1 percenta, čo je oveľa lepšie ako u neočkovanej populácie, ktorá vykazuje približne trojpercentnú úmrtnosť na infekciu SARS-CoV-2.“
Účinnosť (efficacy) sa zisťuje u osôb (archívny odkaz) v klinickom prostredí, kde pacienti konajú podľa pokynov lekára a sú vybraní podľa potrieb vzorky. Účelnosť (effectiveness) sa hodnotí u ľudí, ktorí sa podrobili liečbe, alebo v tomto prípade očkovaniu, bez ohľadu na to, či spolupracovali a dodržiavali všetky pokyny. Ide teda o reálny obraz používania lieku alebo vakcíny. Ak nie je očkovanie účelné, neznamená to, že je automaticky neúčinné. Môže nastať napríklad situácia, že je nedostupné pre pacientov, alebo sú pokyny príliš obmedzujúce. V praxi sa však slovo účinnosť v slovenčine často používa v oboch významoch.
Christian Bogdan uviedol, že účelnosť všetkých vakcín Covid-19 používaných v Nemecku vrátane vektorových vakcín, ktoré sa v súčasnosti už nepodávajú, je nesporná: „Dokazujú to nielen schvaľovacie štúdie, ale aj početné postmarketingové štúdie. Vakcíny Covid-19 však chránia predovšetkým pred závažnejším priebehom ochorenia (napríklad pred zápalom pľúc) a nie pred ľahšími problémami napríklad s infekciou horných dýchacích ciest.“
Buisson s ním súhlasil. Vakcíny proti Covidu-19, „podobne ako vakcíny proti chrípke, majú veľmi dobrý účinok na úmrtnosť najviac ohrozených osôb, starších ľudí a osôb so sprievodnými ochoreniami“, povedal.
Posilňovacie dávky
Jeden z článkov vo videu - z britského bulvárneho denníka Daily Mail - vyjadruje obavy z oslabenia imunity niekoľko mesiacov po očkovaní.
„Účinnosť vakcíny Covid od spoločnosti Pfizer proti infekciám klesla po šiestich mesiacoch len na 20 percent,“ znel titulok zo 7. októbra 2021. Hoci sa v ňom pripúšťa, že „ochrana proti závažným ochoreniam klesá len minimálne“, pozornosť čitateľa sa upriamuje na údaj „20 %“ vyznačený červenou farbou.
„Niektoré vakcíny poskytujú celoživotnú ochranu, ako napríklad vakcíny proti hepatitíde B a osýpkam,“ povedal Buisson. „Iné však poskytujú menej trvalú imunitu, ako napríklad vakcíny proti záškrtu a tetanu, ktoré sa musia opakovať každých desať rokov, a to doživotne.“
„Nie všetky vakcíny fungujú rovnako, pretože sa nimi neaktivujú rovnaké časti nášho imunitného systému,“ uviedol odborník.
Rôzne vakcíny vyvinuté na boj proti chorobám môžu poskytovať dva typy imunity. Pri takzvanej „sterilizačnej“ imunite imunitná odpoveď vytvorená vakcínou úplne blokuje vírus. To je prípad vakcíny proti pravým kiahňam, ktorá v roku 1980 toto ochorenie zlikvidovala.
Na druhej strane „účinná“ imunita nezabráni tomu, aby sa telo nakazilo vírusom, či jeho množeniu, ale zabráni rozvoju hlavných príznakov ochorenia. Doteraz vyvinuté vakcíny proti Covid-19 poskytujú účinnú, nesterilizujúcu imunitu.
S tým súhlasí aj Hartmut Hengel, vedúci Inštitútu virológie Univerzitnej nemocnice vo Freiburgu v Nemecku.
„mRNA vakcíny sú účelné, hoci mutácie SARS-CoV2 znižujú ich účinnosť a imunologická pamäť vytvorená mRNA vakcínami sa znižuje, čo je, mimochodom, aj prípad iných imunitných reakcií,“ povedal.
Imunologická pamäť chráni pred chorobami a zachraňuje životy, ale nie je dokonalá, povedal Hengel.
„Ani kognitívna pamäť nie je dokonalá a predsa je pre naše prežitie kľúčová. To však neznamená, že vakcíny sú neúčinné. Existuje množstvo vedeckých štúdií, ktoré jasne dokazujú ich účinnosť. Bolo by veľmi dobré, keby si pán Musk dal tú námahu, aby si tieto práce prečítal a pochopil.“
Aj keď imunita, ktorú poskytujú vakcíny Covid-19, postupne slabne, podľa Buissona sa „vytvára hybridná imunita, ktorá vzniká z prirodzených infekcií a imunity vyvolanej očkovaním“.
Nežiaduce účinky
Video tiež vyvoláva dojem, že sa pomer medzi prínosom a rizikom vakcín Covid-19 postupne otočil a že závažné vedľajšie účinky teraz prevažujú nad ich ochranou pred nebezpečenstvom vírusu.
Christian Bogdan to však popiera. „Neviem o žiadnej štúdii, ktorá by čo i len vzdialene prinášala takéto závery,“ povedal.
Ako pri každej vakcíne, aj tu sa môžu vyskytnúť veľmi zriedkavé závažné vedľajšie účinky. „Ich frekvenciu však treba dať do súvislosti s celkovým počtom podaných očkovaní a rizikom ochorenia Covid-19.“
Európska agentúra pre lieky (EMA) pri schvaľovaní vakcín proti Covid-19 vždy zvažuje „prínos (očkovania) v porovnaní s rizikami vedľajších účinkov“.
Bezpečnosť vakcín naďalej pozorne sledujú EMA, WHO a zdravotnícke orgány členských štátov.
Počas zavádzania očkovacích kampaní do praxe viaceré zdravotnícke orgány zistili možné riziká trombózy pri očkovacej látke od spoločnosti AstraZeneca a srdcové problémy, ako je perikarditída alebo myokarditída, pri mRNA vakcínach.
To viedlo k tomu, že viaceré európske krajiny preventívne zastavili používanie vakcíny spoločnosti AstraZeneca.
Na Slovensku sa touto vakcínou začalo očkovať vo februári 2021, v polovici mája ju ministerstvo zdravotníctva pre prvoočkovancov zastavilo. Vysvetľovalo to hlavne tým, že dávky vakcín nechodili pravidelne, ale súvisel s tým aj výskyt vedľajších účinkov po očkovaní. Poslednú dávku na Slovensku podali v októbri 2021 (archívny odkaz).
Jeden z článkov vo videu je obzvlášť zavádzajúci, keďže jeho titulok - z amerického NBC News (archívny odkaz) - znie: „Japonsko po smrti štyroch detí zastavuje očkovanie“.
Článok však pochádza z roku 2011, teda dávno pred výskytom Covidu-19, a týka sa vakcín proti zápalu pľúc, čo už na orezanej snímky webu nie je zobrazené.
Rozšírené dezinformácie
Dezinformácie o Covide-19 a súvisiacich vakcínach sú na sociálnych sieťach veľmi rozšírené a objavujú sa opakovane. Agentúra AFP uverejnila na túto tému množstvo článkov.
Častým tvrdením je, že vakcíny viedli k zvýšenej úmrtnosti.
Americká štúdia uverejnená v januári 2023 v časopise Vaccine dospela k záveru, že u osôb očkovaných proti Covidu-19 sa v porovnaní s neočkovanými nezvýšilo riziko úmrtnosti na iné ochorenia. A to bez ohľadu na to, aká vakcína bola použitá. Štúdia sa uskutočnila vo väčšom rozsahu ako predchádzajúce výskumy na túto tému a zahŕňala niekoľko miliónov osôb - tri percentá populácie USA - počas niekoľkých mesiacov, od decembra 2020 do augusta 2021.
Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) s odvolaním sa na štúdiu pre agentúru AFP uviedlo, že „v jednej z najväčších štúdií svojho druhu, aká sa doteraz uskutočnila, CDC nezistilo žiadne zvýšené riziko úmrtia u ľudí, ktorí dostali vakcíny Covid-19 od spoločností Pfizer-BioNTech, Moderna alebo Johnson & Johnson. Úmrtnosť medzi ľuďmi očkovanými proti Covidu-19 bola nižšia ako medzi ľuďmi, ktorí očkovaní neboli“.
„Tieto výsledky popierajú nepodložené tvrdenia, že vakcíny Covid spôsobili mnoho úmrtí,“ uviedlo CDC.
Slovenské ministerstvo zdravotníctva naďalej odporúča očkovanie proti Covidu-19.„Covid-19 stále môže spôsobiť dlhotrvajúce následky na zdraví. Najlepším spôsobom prevencie pred týmto rizikom je očkovanie,“ píše rezort na svojom webe (archívny odkaz) s informáciami o miestach, kde sa dá očkovať.
17. októbra 2023 Opravený preklep v titulku
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás