Video nesúvisí s nedávnymi protestmi holandských farmárov; ide o protest v Bruseli v roku 2015
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 17. augusta 2022 o 17:31
- Aktualizované dňa 22. augusta 2022 o 13:11
- Článok prečítate za 7 min
- Autor: Théophile BLOUDANIS, AFP Grécko
- Článok preložil/-a Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2024. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„V Holandsku už druhý mesiac neutíchajú protesty farmárov, ktorých sa zúčastňuje viac ako 40-tisíc ľudí. (...) Farmári zasa postrekujú policajtov maštaľným hnojom a senom na protest proti vládnemu plánu znížiť do roku 2030 emisie oxidov dusíka na polovicu,“ píše sa v príspevku FB stránkyBlog investigatívnej žurnalistiky zo 14. augusta
Súčasťou príspevku je 53-sekundové video, na ktorom dav počas demonštrácie sype pomocou poľnohospodárskeho stroja slamu na policajtov uprostred mesta. Následne protestujúci pred policajtmi kopu sena aj podpália.
Príspevok spomínanej stránky (ktorú sme v minulosti opakovane hodnotili napríklad tu či tu) zdieľalo viac ako 400 používateľov. Rovnakú alebo kratšiu verziu videa s obdobným popisom šíril v slovenčine aj slovenský spisovateľ Gustáv Murín, no takýto obsah sa objavil aj na mnohých ďalších miestach na Facebooku, Telegrame či (tu, tu) či na ruskej sociálnej sieti VKontakte.
Verziu tvrdenia zdieľala na Facebooku aj česká poslankyňa za hnutie SPD Karla Maříková. Jej verzia obsahuje rovnaký text a vodoznak, aký sa objavil na ruskom telegramovom kanáli Signal alebo na slovenskom telegramovom kanáli zdieľajúcom dezinformácie ZEM&VEK. Jej príspevok zdieľalo ďalej viac ako 1300 používateľov.
Video sa šírilo aj v iných jazykoch, napríklad v angličtine či gréčtine.
Tvrdenie je však nepravdivé. Na videu nie je zachytená jedna z nedávnych demonštrácií holandských farmárov (tu, tu), ale demonštrácia farmárov z celej Európy v septembri 2015 v Belgicku. Tisíce farmárov sa 7. septembra 2015 zhromaždili pred budovami európskych inštitúcii v Bruseli, aby protestovali proti prepadu cien živočíšnych výrobkov.
Demonštrácia v centre Bruselu
Zamerali sme sa na detaily a prvky prítomné vo videu, aby sme tak lokalizovali miesto, kde bolo nasnímané, a konkrétne budovy viditeľné na záberoch.
V 36. sekunde videa je možné vidieť veľkú budovu s transparentom s európskou vlajkou, ako je vidno na snímke nižšie:
Pomocou spätného vyhľadávania obrázkov sme budovu identifikovali ako sídlo Európskej komisie v centre Bruselu:
Video bolo natočené v bruselskej európskej štvrti, presnejšie na kruhovom objazde Schuman, ktorý sa nachádza pred budovou Európskej komisie, ako ukazujú služby Google Maps či Google Street view.
Za policajtmi vľavo (napríklad v čase 0:14) je vo videu viditeľná aj budova s menom „Justius Lipsius“.
Vo videu je teda zachytená demonštrácia, ktorá sa konala v hlavnom meste Belgicka, a nie v Holandsku, ako sa uvádza v príspevkoch na Facebooku.
Demonštrácia európskych farmárov v roku 2015 - medzi nimi aj holandských
Pri prvotných pokusoch o reverzné vyhľadávanie videa v rôznych vyhľadávačoch sa nám nepodarilo nájsť pôvodné video použité v príspevkoch na sociálnych sieťach. Niekoľko prvkov z videa nám však potvrdilo, že ide o demonštráciu, ktorá sa konala v hlavnom meste Belgicka 7. septembra 2015.
Prvým detailom je traktor s oranžovým prívesom, ktorý v čase 0:04 videa chrlí seno na skupinu policajtov. Rovnaký traktor a príves vyfotografoval na mieste fotograf agentúry AFP, ako vidíme na porovnaní nižšie:
Oranžový príves je dobre viditeľný na pravej snímke z agentúry AFP. Na video samotnom je možné vidieť len otvor, z ktorého je vypúšťaná slama. Na oboch snímkach je vidieť aj šoféra v bielom tričku v kabíne (vyznačený červenou farbou). Popis fotografie AFP znie: „Farmári chrlia slamu na policajné sily z kombajnu počas demonštrácie pred budovou Európskej komisie 7. septembra 2015 v Bruseli (...).“
V čase 0:28 videa farmári podpália balíky sena, ktoré tlačia proti polícii. V pozadí je vidieť aj niekoľko žltých vlajok. Tieto dva prvky sme taktiež identifikovali na fotografii agentúry AFP s popisom „Európski farmári zapálili počas protestu balíky slamy, ktorými blokujú prístup do európskych inštitúcií v Bruseli, 7. september 2015“, ktorá vznikla priamo na mieste:
Na fotografii agentúry AFP vpravo je tiež jasne vidieť budovu Európskej komisie. Pri použití rovnakých geolokačných techník vidíme, že video z príspevkov na sociálnych sieťach a fotografia AFP boli vyhotovené na rovnakom kruhovom objazde.
Tento konkrétny incident z demonštrácie je tiež jasne viditeľný aj v reportáži Euronews zo 7. septembra 2015 medzi 0:06 a 0:07, kde demonštranti so žltými vlajkami tlačia horiace balíky sena proti polícii.
Európski farmári (najmä z Francúzska, Nemecka a Belgicka) sa 7. septembra 2015 zišli v Bruseli, aby demonštrovali proti klesajúcim cenám živočíšnych produktov. Podľa denníka Guardian či televízie BBC sa v ten deň nachádzalo v Bruseli 4000 až 4800 farmárov. Podľa spravodajského portálu Euronews sa na demonštrácii zúčastnilo mnoho výrobcov mlieka a chovateľov ošípaných.
O udalosti informovala aj agentúra AFP vo videu. Informovali o nej v tom čase aj slovenské či české médiá.
Po tom, ako sme preukázali, že zábery z FB videa boli vyhotovené počas tejto udalosti, sme skúsili dohľadať konkrétne pôvodné video v príspevkoch na Facebooku pomocou niektorých relevantných kľúčových slov a časového filtra, aby sa zobrazili iba príspevky z roku 2015.
Jedným z výsledkov, ktoré vidíme, je fotografia talianskej tlačovej agentúry Ansa s názvom: „Belgio, scontri fra agricoltori e polizia per politiche Ue“ („Belgicko, konflikty medzi farmármi a políciou pre politiku EÚ“. Pri vyhľadávaní rovnakého názvu v Googli sme dohľadali originálne video talianskeho portálu eunews.it zverejnené na YouTube, v ktorom môžeme od času 2:10 pozorovať rovnaké zábery ako v príspevkoch na Facebooku:
Tejto demonštrácie sa podľa zdrojov z tej doby zúčastnili aj holandskí farmári. Ich prítomnosť dokladá rozhovor Euronews s Ingrid Janssen, predsedníčkou holandského združenia chovateľov ošípaných.
Súčasné holandské protesty
Opakované protesty farmárov v Holandsku sa začali ešte v roku 2019, keď vláda prvýkrát začala hovoriť o obmedzeniach poľnohospodárstva a chovu dobytka s cieľom znížienia emisií dusíka.
Súčasná vlna protestov vypukla v reakcii na predstavenie vládneho plánu, ktorý počíta so znížením počtov hospodárskych zvierat a zatvorenia niektorých fariem za účelom celkového zníženia emisií dusíka. Primárnym cieľom holanskej vlády je celkové zníženie emisií dusíka v krajine do roku 2030 o 50 percent. V niektorých oblastiach krajiny má podľa navrhovaných vládnych opatrení dôjsť k zníženiu emisií dusíka až o 70 percent.
Holandsko, druhý najväčší vývozca poľnohospodárskych produktov na svete, je jedným z najväčších producentov skleníkových plynov v Európe - najmä dusíka - za čo z veľkej časti môže hnojivo a hnojivá produkované dobytkom. Farmári však tvrdia, že sú nespravodlivo postihovaní na rozdiel od veľkých podnikov a priemyslu, a mnohí z nich sľubujú, že sa budú brániť akýmkoľvek plánom na obmedzenie alebo zatvorenie fariem.
Protesty holandských farmárov v nedávnej minulosti však boli namierené proti holandskej vláde a politikom, nie proti EÚ.
V súvislosti s týmito protestmi sa v posledných týždňoch šírilo množstvo nepravdivých správ, ktoré sme v rámci AFP Fakty vyvrátili tu, tu alebo tu.
22. augusta 2022 Článok doplnený o pôvodné video z eunews.it.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás