
Toto video zachytáva festival v Piemonte, nie protestujúcich farmárov
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 15. augusta 2022 o 14:18
- Článok prečítate za 6 min
- Autor: Emilie BERAUD, Eva WACKENREUTHER, AFP Francúzsko, AFP Nemecko
- Článok preložil/-a Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„TOTO VÁM MÉDIA NEUKÁŽU!!! (...) Talianski farmári z regiónu Piemont protestujú proti inflácii, vysokým cenám palív, hnojív a vysokým životným nákladom,“ píše sa pri videu z 30. júla 2022 na FB stránke Vaše Správy - Online Spravodajstvo Bez Cenzúry.

Príspevky taktiež nepriamo vyzývajú k protestom na Slovensku, keď sa v nich ironicky píše: „Len Slovensko spokojne spí, lebo jeho sa asi žiadna inflácia netýka, ani vysoké ceny potravín a pohonných hmôt. Slovensko je rajom na zemi pri tejto vláde, keď ďalej ticho mlčí.“
Rovnaký obsah bol šírený aj na iných miestach na Facebooku (tu) či na Telegrame (tu, tu).
Podobné príspevky boli hojne zdieľané aj v ďalších jazykoch, napríklad vo francúzštine či rumunčine . Francúzska redakcia AFP ich vyvrátila tu.
Príspevky o protestoch poľnohospodárov proti rastúcim cenám sa šíria v kontexte rekordnej inflácie, ktorá v rámci Európskej únie dosiahla v júni medziročne 9,6%. Slovensko zaznamenalo v júli medziročný nárast spotrebiteľských cien o 13,6%.
Čo sa týka Talianska, ani to nebolo ušetrené od prudkého nárastu životných nákladov. Miestna vláda preto 4. augusta prijala nový balíček opatrení v hodnote 17 miliárd eur s cieľom zmiernenia dopadu rastu cien energií pre domácnosti aj priemyselných výrobcov.
Udalosť zachytená na zdieľanom videu sa skutočne uskutočnila v Taliansku. V šiestej sekunde videa je dokonca jasne vidieť talianska vlajka.
Podľa zistení agentúry AFP sa však poľnohospodárske vozidlá zhromaždili na „festivale piva a traktorov“ organizovanom v malom meste na severozápade Talianska , ktorý nemal nič spoločné s protestmi proti inflácii.
Zhromaždenie traktorov na pivnom festivale
Pri vyhľadávaní pomocou kľúčových slov sa nám nepodarilo nájsť akúkoľvek zmienku o protestoch farmárov v talianskej tlači.
AFP však narazila na článok na spravodajskom portáli Torino Oggi z 20. júla 2022 s titulkom „Villafranca Piemonte Punta in Alto Conil Suo Tractor Beer Fest“ (Villafranca Piemonte so svojím festivalom piva a traktorov mieri vysoko). Podľa textu bolo cieľom tohto historicky prvého „festivalu piva a traktorov“ usporiadať „najväčšie zhromaždenie, aké bolo kedy v Piemonte zorganizované“ s cieľom „poukázať na dôležitú úlohu poľnohospodárstva“ v regióne na severozápade Talianska.
Mnoho účastníkov festivalu prišlo so svojimi traktormi v sobotu 23. júla 2022 do mestečka Villafranca Piemonte, ktoré na svojej webovej stránke o tomto festivale informovalo a pozývalo naň verejnosť. Na stránke sa tiež uvádza, že festival usporiadala miestna organizácia na podporu turistického ruchu Pro Loco.
Po podujatí zverejnila organizácia Pro Loco 25. júla video obsahujúce rovnaké zábery ako tie v nepravdivých príspevkoch. Toto video je bez titulkov, ale začína detailným záberom na tričko účastníka s nápisom „Tractor Beer Fest“.
Predsedníčka tohto turistického združenia Franca Alciato agentúre AFP 12. augusta 2022 povedala, že „video zachytáva festival piva a traktorov, inak nič iné“.
Tieto zábery sme porovnali s videom zdieľaným na Facebooku a zhodné prvky označili žltou farbou. Niet pochýb, že sa jedná o tie isté zábery. Pôvodné video bolo teda účelovo vytrhnuté z kontextu.


Od šiestej sekundy už nie sú zábery z nepravdivých videí na sociálnych sieťach natáčané zo vzduchu, ale zo zeme. Tieto zábery nie sú prítomné na videu organizácie Pro Loco. Agentúra AFP však dohľadala, že aj tieto boli vyhotovené 23. júla 2022 počas slávnosti „Tractor Beer Fest“.
Spomínané zábery sa nám podarilo nájsť na Twitteri, a to dokonca v lepšej kvalite. Objavili sa vo videu z 29. júla 2022, ktoré na Twitteri zdieľalo viac ako 3 000 používateľov.
Na týchto záberoch sa v 16. sekunde na pozadí objaví svetlá obdĺžniková budova. Z oficiálneho plagátu festivalu zverejneného na webovej stránke mesta Villafranca Piemonte vyplýva, že sa stretnutie konalo v budove Prezzo Il Palazzetto Polivalente.
Pomocou Google Maps sme zistili, že obdĺžniková svetlá budova zo spomínaného videa je práve táto viacúčelová hala.
Na Google Street View je možné vidieť tvar budovy, jej fasádu aj strešné podpery:
Je teda zrejmé, že zábery z videa zdieľaného na Facebooku, ktoré boli natočené zo zeme, boli natočené na parkovisku pri budove Prezzo Il Palazzetto Polivalente.

V desiatej sekunde kvalitnejšieho videa na Twitteri sú medzi dvoma stĺpmi verejného osvetlenia vidieť tri traktory: zelený, červený a modrý.

Na videu zverejnenom združením Pro Loco sme v čase 2:14 identifikovali tie isté prvky. Spomínané tri traktory sú zakrúžkované zelenou, stĺp verejného osvetlenia viditeľný na videu z Twitteru je označený modrou, a plocha, kde boli traktory zaparkované, je označená červenou:

Miestna tlač a náhodní okoloidúci (napr. tu) taktiež zverejnili fotografie z festivalu, ktoré sa zhodujú so snímkami organizácie Pro Loco.
Protesty farmárov v Európe
V poslednom období farmári v rôznych európskych krajinách naozaj protestovali, či už z dôvodu rastúcich nákladov alebo kvôli opatreniam vlády. Napríklad v Taliansku 21. júla 2022 podľa miestnych médií vyše 300 traktorov zablokovalo príjazdovú cestu do juhozápadného regiónu Kalábria, kde protestovalo proti rastúcim cenám surovín približne 600 farmárov.
V ten istý deň podľa miestnych médií farmári z okolia juhotalianskeho mesta Caserta vošli s traktormi do Neapola na protest proti plánu regiónu Kampánia vybiť hospodárske zvieratá nakazené brucelózou a tuberkulózou hovädzieho dobytka. Počas tohto protestu vyliali farmári pred úrad regiónu Kampánia desiatky litrov byvolieho mlieka.
O niečo skôr, 6. júla, prebehol protest v juhotalianskom mestečku Lamezia Terme, kde farmári s pomocou traktorov upozorňovali na problémy, s ktorými sa stretávajú.
Farmári taktiež už niekoľko týždňov protestujú v Holandsku, kde plánuje vláda obmedziť chov dobytka za účelom redukcie emisií dusíka o 50% do roku 2030. Miestni farmári tam blokujú diaľnice, sypú a odpad na cestné komunikácie, zapaľujú balíky slamy a zhromažďujú sa pred domami niektorých politikov. Aj v súvislosti s týmito protestmi sa však šírilo viacero nepravdivých tvrdení, ktoré sme vyvrátili tu, tu či tu.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás