Tieto obrnené vozidlá sú súčasťou bezpečnostného cvičenia a neboli použité proti protestom farmárov v Holandsku

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Stovky používateľov zdieľali začiatkom júla 2022 na sociálnych sieťach video, na ktorom sú zachytené obrnené vozidlá idúce po diaľnici. V popise pri videu sa tvrdí, že holandská vláda teraz „povoláva tanky“ na „násilné potlačenie“ farmárskych protestov. Video však v skutočnosti zachytáva obrnené vozidlá na ceste počas pravidelného bezpečnostného cvičenia. Príslušná holandské bezpečnostné orgány pre agentúru AFP popreli, že by modré obrnené vozidlá boli niekedy použité pri protestoch farmárov.

Stovky slovenských používateľov zdieľali začiatkom júla 2022 video so spomínaným tvrdením na Facebooku (tu, tu). Rovnaký obsah sa šíril aj prostredníctvom kanálov na Telegrame (tu, tu) s tisíckami zobrazení. 

V popise príspevkov sa píše: „Režim Holandska teraz povoláva tanky. Vládcom v Holandsku sa zrejme pomaly zvierajú zadok. Protesty farmárov sa stále stupňujú av niektorých prípadoch je situácia v Holandsku podobná občianskej vojne. Občania sa púšťajú do pouličných bitiek s políciou. Teraz majú byť tanky použité na násilné potlačenie protestov. Bude to vzrušujúce.“

Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 1. augusta 2022

Protesty holandských farmárov, ktoré trvajú od roku 2019, sú opakovane predmetom nepravdivých tvrdení na sociálnych sieťach. Napríklad už začiatkom júna 2022 sa šírili tvrdenia o tom, že holandskí farmári na svoj protest mali sami použiť a priviezť tank. V júli sa zasa ako údajne aktuálne šírili staré zábery traktora z roku 2015, ktorý sa pokúša preraziť policajnú bariéru v Bruseli.

Farmári v krajine protestujú proti vládnym opatreniam, ktoré si kladú za cieľ výrazne znížiť emisie oxidov dusíka do roku 2030. Agentúra AFP už v minulosti informovala, že Holandsko plánuje znížiť emisie dusíka v 131 regiónoch až o 70 percent, aby splnilo klimatické ciele krajiny do roku 2030. V rámci protestov demonštranti blokovali pomocou traktorov supermarkety či iné miesta. Koncom júna 2022 tiež prerazili policajnú barikádu pred domom holandskej ministerky životného prostredia Christianne van der Wal-Zeggelink. Pri niektorých z výtržností došlo aj k násiliu . Pri jednom z incidentov začiatkom júla 2022 policajti z dôvodu ohrozenia vystrelili varovné výstrely.

Video zachytáva obrnené vozidlá neďaleko Haagu

Na videu zdieľanom na sociálnych sieťach je vidieť modré obrnené vozidlá na diaľnici v Holandsku. Nápisy na vozidlách nie sú čitateľné kvôli zlej kvalite.

Pomocou snímok z videa agentúra AFP reverzne dohľadala alternatívne verzie videa, napríklad v tweete z 21. júna 2022. Tento tweet obsahuje video v lepšej kvalite, pričom na videu vidíme diaľnicu č. 13 v smere na holandské mesto Haag.

 

Agentúra AFP geolokalizovala presné miesto na videu pomocou vizuálnych indícií a prvkov. Na videu je vidieť čerpaciu stanicu Esso na trojprúdovej diaľnici s krajnicou vedľa poľa. Vyniká aj čierno-červená tabuľa s nápisom „Otvorené“ a čierna vývesná tabuľa (označené červenou):

Snímka z twitterového videa vyhotovená 21. júla 2022. Červené označenie od AFP

Agentúra AFP vyhľadávala v službe Google Street View zodpovedajúce čerpacie stanice Esso na diaľnici A13 v Holandsku a našla jednu na diaľnici medzi letiskom v Rotterdame a Delftom, juhozápadne od Haagu.

Video bolo natočené medzi decembrom 2021 a júnom 2022

Na základe porovnania záberov so snímkami z Google agentúra AFP tiež dokázala identifikovať časové rozpätie, v ktorom bolo video natočené.

Pomohol nám k tomu nápis „Open“, ktorý možno vidieť na billboarde s reklamou pre reštauráciu KFC pri čerpacej stanici Esso vo videu. V archívnych záberoch služby Google Street View z decembra 2021 vidíme, že sa na billboarde nachádzala iná reklama. Predmetnú reklamu pre KFC vidíme na snímkach z mája 2022, video s obrnenými vozidlami teda s najväčšou pravdepodobnosťou vzniklo po decembri 2021.

Obrnené vozidlá YPR neboli proti protestom farmárov použité

Na kvalitnejšom videu z Twitteru vidíme na modrých obrnených vozidlách čitateľné slová „Koninklijke Marechaussee“ a holandský kód krajiny „NL“.

Koninklijke Marechaussee (Kráľovské žandárstvo, pozn. red.) je súčasť holandských bezpečnostných zložiek. Dohliada na bezpečnosť štátu, ale nasadené je aj na zabezpečenie v zahraničí.

Agentúra AFP pátrala po správach o použití vozidiel z videa v čase od decembra 2021 v regióne okolo Haagu. Na Twitteri 21. júna 2022 samotná Koninklijke Marechaussee zverejnila video, na ktorom sú zobrazené rovnaké modré obrnené vozidlá. Tieto obrnené bojové vozidlá pechoty sa v Holandsku nazývajú ako vozidlá YPR. Môžu byť vybavené aj bojovými zbraňami či iným vybavením. Vo všeobecnosti sa podľa webovej stránky bezpečnostných zložiek takéto pásové vozidlá používajú aj počas masových protestov.

Hovorca Koninklijke Marechaussee Mike Hofman na otázku agentúry AFP odpovedal: „Počas protestov farmárov neboli nikdy vozidlá YPR použité.“

Holandská ministerka obrany Kajsa Ollongren 1. júna 2022 pre denník Algemeen Dagblad oznámila, že v súvislosti s protestmi chce poslať obrnené vozidlá Koninklijke Marechaussee pre prípad núdze na amsterdamské letisko Schiphol. Tieto mali udržiavať cesty na letisko voľné a priechodné. Na otázku agentúry AFP Hofman vysvetlil, že v tomto prípade išlo o lopatové nakladače.

Zo správ holandského spravodajského portálu NH Nieuws o situácii na letisku Schiphol zo 4. júla vyplýva, že sa tam nachádzali aj modré lopatové nakladače a iné vozidlá, ale žiadne vozidlá YPR, aké sú vidieť vo videu na Facebooku. Nakoniec sa protestu neďaleko letiska zúčastnila len hŕstka farmárov.

Modré vozidlá YPR boli súčasťou ohláseného cvičenia

Bezpečnostné zložky Koninklijke Marechaussee uverejnili 21. júna na Twitteri príspevok v znení: „Obrnené vozidlá YPR Marechaussee budú dnes jazdiť medzi Haagom a Rotterdam po verejných komunikáciách. Ide o cvičenie.“ Súčasťou príspevku je aj približná trasa obsahujúca aj úsek medzi Haagom a Rotterdamom, pričom na uvedenej trase sa nachádza aj čerpacia stanica Esso viditeľná na videu zdieľanom na Facebooku.

O cvičení informovala 21. júna aj spravodajská stránka denníka Algemeen Dagblad. Podľa ďalšej správy z portálu Omroep West z toho istého dňa sa takéto cvičenia konajú niekoľkokrát do roka. To potvrdil aj Hofman, ktorý pre AFP uviedol, že podobné jednodňové cvičenia sa zvyknú konať štyrikrát ročne na udržiavanie vodičských zručností príslušníkov Marechaussee. Uviedol tiež, že okrem týchto cvičení boli vozidlá YPR nasadené naposledy na samite o jadrovej bezpečnosti v roku 2014.

Hofman tiež pre agentúru AFP uviedol: „Išlo o súčasť cvičenia oznámeného na našom Twitteri. Na verejných komunikáciách sa tieto vozidlá vyskytujú len zriedkavo. Nechceli sme, aby bola verejnosť znepokojená.“ Takéto cvičenia sa údajne konajú niekoľkokrát ročne, avšak ako povedal Hofman o predmetnom videu: „Podľa nášho názoru bolo toto video vyhotovené 21. júna 2022.“

Agentúra AFP tiež dohľadala, že podobné cvičenie s modrými vozidlami sa v tom istom regióne uskutočnilo pred viac ako rokom. Na cvičenie opäť upozornila na Twitteri spoločnosť Koninklijke Marechaussee a v ten istý deň, 10. marca 2021, o ňom informoval holandský "Algemeen Dagblad".

Agentúra AFP nenašla žiadne dôkazy o tom, že by modré obrnené vozidlá z videa boli použité počas „násilného potlačenia“ farmárskych protestov. Nenašli sme ani žiadne správy o nepokojoch z 21. júna 2022. Ako sme však uviedli, dohľadali sme zmienky o použití iných obrnených vozidiel v súvislosti s protestmi farmárov na iných miestach.

Článok preložil/-a