Tieto zábery sú z benefičnej akcie hasičov v Poľsku a nesúvisia s protestmi holandských farmárov

Video z TikToku, ktoré zachytáva poľských hasičov počas benefičnej akcie pre päťročné dievčatko, sa v júli 2022 šírilo okrem slovenčiny aj v mnohých ďalších jazykoch spoločne s nepravdivým tvrdením, že na záberoch majú vraj byť hasiči v Holandsku protestujúci na podporu holandských farmárov. Na základe iných fotografií z charitatívneho podujatia, spojenia sa s jeho organizátormi a rozhovoru s autorom videa, jedným z poľských hasičov, sa agentúre AFP podarilo potvrdiť, že video naozaj zachytáva zbierku finančných prostriedkov v južnom Poľsku určených na liečbu dievčatka. Zábery nemajú nič spoločné s prebiehajúcimi protestmi farmárov v Holandsku.

„Hasiči v Holandsku prejavili solidaritu s farmármi.... Obrázky, ktoré sa zo zjavných strategických dôvodov v hlavnom prúde neukazujú,“ píše sa v príspevku na Facebooku z 11. júla 2022, ktorého súčasťou je video s množstvom hasičských áut a ľudí v požiarnickych uniformách.

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 14. júla 2022

V texte príspevku sa nepravdivo tvrdí, že zábery ukazujú demonštráciu hasičov na podporu farmárov v Holandsku, ktorí protestujú proti vládnemu plánu na zníženie emisií dusíka.

Len tento príspevok získal na Facebooku takmer 800 zdieľaní, rovnaké video s obdobným popisom sa však objavilo aj na Telegrame (tu či tu).

Video však s protestmi holandských poľnohospodárov nemá nič spoločné. Natočené bolo v Poľsku počas charitatívneho podujatia, čo potvrdila agentúra AFP preskúmaním obrazových dôkazov či rozhovorom s organizátormi podujatia a s autorom videa.

Video v nepravdivom kontexte kolovalo aj v mnohých ďalších jazykoch, napríklad v chorvátčine, poľštine, angličtine, francúzštine, nemčine a maďarčine.

Charitatívne podujatie v Poľsku

Pri bližšom pohľade na video si môžeme všimnúť, že hasiči majú na chrbte nápis „straz“, čo je v poľštine označenie hasičského zboru.

Video, ktoré sa vo falošnom kontexte šírilo na sociálnych sieťach, obsahuje aj názov účtu na platforme TikTok používateľa „daniel998dxdx“, ktorý skutočne 22. mája 2022 zverejnil identické video s poľským popisom „Nočná záchranná jazda pre Mai“, spolu s rôznymi označeniami v poľštine, ako napríklad „hasič“ a „Krosno“.

Zatiaľ čo iné videá tohto používateľa majú len pár tisíc videní, toto konkrétne má viac ako 1,5 milióna videní a stovky komentárov v angličtine, nemčine a francúzštine, ktoré hovoria o skorumpovaných politikoch a protestoch farmárov. Len menšia časť komentárov upozorňuje, že video bolo v skutočnosti natočené v Poľsku.

Pri vyhľadávaní kľúčových slov z tiktokového príspevku prostredníctvom Googlu sme našli spravodajské články (ako napríklad tento a tento), podľa ktorých členovia miestnych záchranných zložiek z oblasti juhopoľského mesta Krosno zorganizovali 21. mája 2022 charitatívnu akciu s cieľom získať finančné prostriedky na liečbu chorého päťročného dievčatka Maja, ktoré žije v neďalekej obci Potok. Dievčatko trpí detskou mozgovou obrnou a potrebuje rehabilitáciu, informovali miestne médiá.

„Nočná jazda záchranárov je mimoriadna charitatívna akcia organizovaná OSP Dobieszyn a Krosno112.pl, na ktorej sa zúčastňuje približne sto vozidiel záchranných zložiek,“ informovali jedny z miestnych novín.

OSP je poľská skratka pre „Dobrovoľný hasičský zbor“, Dobieszyn je obec susediaca s Potokom a Krosno112 je miestna spravodajská stránka „poskytujúca informácie o problémoch na cestách a záchranných operáciách“.

V popise stránky sa taktiež uvádza, že „portál Krosno112.pl je známy aj organizovaním charitatívnych akcií 'Nočná jazda záchranárov' pre ľudí v núdzi a propagáciou ďalších charitatívnych akcií“. Takáto akcia sa spomína aj v popise videa na TikToku.

Krosno112 zverejnil fotogalériu z charitatívnej akcie pre päťročnú Maju. Pri porovnaní týchto fotografií s videom na TikToku možno nájsť mnoho indícií, ktoré ukazujú, že tieto fotografie a video na TikTok boli vyhotovené na tom istom mieste a v tom istom čase.

Napríklad na predmetnom videu aj na obrázkoch z Krosna112 je vidno rovnako vyzerajúce hasičské vozidlá s rovnakým identifikačným číslom a v rovnakom rozostavení:

Image
Porovnanie fotografií z portálu Krosno112 (hore) a záberu z videa TikTok (dole). Farebné označenie pridané agentúrou AFP. Koláž vyhotovená 12. júla 2022 ( Krosno112/TikTok / )

Na obrázkoch a videu možno medzi hasičmi spozorovať tie isté osoby v civilnom oblečení - napríklad ženu nižšie  označenú zelenou farbou, ktorá na oboch obrázkoch stojí na hasičskom aute označeným číslom „347R24“ a pozerá sa smerom k autorovi tiktokového videa. Na základe zorného poľa (označeného žltým kužeľom) musí autor videa stáť na hasičskom aute s označením „347R64“:

Image
Porovnanie fotografie z portálu Krosno112 (vľavo) a videa na TikToku (vpravo). Žltý kužeľ označuje viditeľné časti vo videu z TikToku. Označenie pridané agentúrou AFP, koláž vyhotovená 12. júla 2022 ( Krosno112/TikTok / )

Hasičské auto s číslom „347R64“ sa objavuje aj v ďalších videách TikTok používateľa daniel998dxdx a je na ňom tiež napísané „Jedlicze“, mesto v poľskom okrese Krosno.

Agentúra AFP kontaktovala miestny hasičský zbor Jedlicze, ktorý 12. júla 2022 identifikoval používateľa ako miestneho hasiča Daniela Zająca.

Podarilo sa nám spojiť priamo so Zającom, ktorý pre AFP vysvetlil: „Áno, video som natočil, keď som stál na našom vozidle z hasičskej jednotky Jedlicze. Nie je to samozrejme v Holandsku. Bolo to počas finančnej zbierky pre Maju.“

Agentúra AFP sa na nahrávku obrátila aj na Mestské veliteľstvo štátneho hasičského zboru v Krosne. „Video, ktoré ste nám poslali, bolo natočené počas charitatívnej akcie Nočná jazda záchranárov. Naši hasiči nikdy neorganizovali žiadne protestné akcie na podporu poľnohospodárov v Holandsku,“ odpovedali 12. júla.

Pri pohľade na detaily videa, ako je dom a pole v pozadí, sme zistili, že bolo natočené na parkovisku Orlen v Jedliczi, teda na rovnakom mieste, ktoré je uvedené na stránke finančnej zbierky na Facebooku.

Portál Krosno112 tiež potvrdil, že tiktokové video šírené na sociálnych sieťach s nepravdivým tvrdením bolo v skutočnosti vyhotovené počas ich charitatívneho podujatia v Poľsku. „Video bolo určite natočené počas akcie 'Nocna Jazda Ratowników'. Ide o každoročné charitatívne podujatie, ktoré náš portál pripravuje spoločne s dobiešinskými hasičmi," uviedli 12. júla 2022 a potvrdili, že video „nezobrazuje protesty“.

Zhrnuté dôkazy ukazujú, že video bolo natočené v južnom Poľsku počas miestneho charitatívneho podujatia s názvom „Nocna Jazda Ratowników“ (Nočná jazda záchranárov), ktoré organizujú miestni dobrovoľní hasiči z tejto oblasti a miestna spravodajská stránka Krosno112.

Protesty farmárov v Holandsku

Opakované protesty poľnohospodárov v Holandsku sa začali v roku 2019, keď vláda prvýkrát začala hovoriť o plánoch na obmedzenie poľnohospodárstva a chovu dobytka s cieľom znížienia emisií dusíka.

Na protest proti takýmto opatreniam používajú holandskí poľnohospodári svoje traktory na obmedzenie premávky na diaľniciach a najmenej pri jednej príležitosti zorganizovali solidárny protest za svojich holandských kolegov aj nemeckí poľnohospodári. Agentúra AFP nenašla žiadnu stopu po proteste holandských hasičov na znak solidarity s farmármi.

Jeden z posledných masových protestov sa konal 22. júna 2022 za účasti tisícov poľnohospodárov na traktoroch, ktorí demonštrovali v strednom Holandsku proti plánom vlády, ktoré by mohli viesť až k 30-percentnému zníženiu stavov hospodárskych zvierat.

Holandsko, druhý najväčší vývozca poľnohospodárskych produktov na svete, je jedným z najväčších producentov skleníkových plynov v Európe - najmä dusíka - za čo z veľkej časti môže hnojivo a hnojivá produkované dobytkom. Poľnohospodári však tvrdia, že sú nespravodlivo postihovaní na rozdiel od veľkých podnikov a priemyslu, a mnohí z nich sľubujú, že sa budú brániť akýmkoľvek plánom na obmedzenie alebo zatvorenie fariem.

Fotografie protestov holandských farmárov sú na sociálnych sieťach opakovane vytrhnuté z kontextu. Príkladom je napríklad táto fotografia z roku 2019, ktorá sa šírila s nepravdivým tvrdením, že zobrazuje protest proti pandemickým obmedzeniam v roku 2021.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás