Česká televízia omylom použila fotografiu škôd po tornáde na Morave pri reportáži o vojne na Ukrajine

Stovky užívateľov Facebooku zdieľali zábery z vysielania Českej televízie, ktorá počas reportáže o ukrajinských utečencoch použila fotografiu z tornádom zničeného moravského mesta Mikulčice. Podľa viacerých používateľov bola táto fotografia dôkazom toho, že verejnoprávne médiá zámerne zavádzajú verejnosť o vojne na Ukrajine. Do spravodajstva sa však záber dostal kvôli technickej chybe. Hoci ČT skutočne odvysielala fotografiu z Mikulčíc ako ilustráciu v rámci reportáže o Ukrajine, za chybu sa ospravedlnila. Hovorkyňa Českej televízie pre agentúru AFP uviedla, že došlo k chybe v réžii; fotografia bola pripravená pre inú reportáž o podvodnej zbierke pre obete minuloročného tornáda.

"ČT24 česká televize vedome použila foto z tornáda 2021 na Morave na ilustráciu konfliktu v Kyjeve," píše sa pri videu z tohto FB príspevku z 29. apríla 2022, ktorý zdieľali stovky používateľov.

Podobné príspevky boli zdieľané napríklad aj tu, tu alebo tu.

Image
Snímka zavádzajúceho príspevku na Facebooku z 30. apríla 2022

Podobné príspevky sa šírili aj v Česku, kde jeden z nich zdieľalo viac ako 27 000 užívateľov.

Česká televízia priznala "chybu v réžii"

Česká televízia skutočne 28. apríla o 12:47 vo vysielaní použila snímku z Mikulčíc ako ilustračnú fotografiu počas toho, ako moderátorka uvádzala tému rokovania o evakuácii civilistov z oblasti bojov na Ukrajine (tu v čase od 15:19).

Autorom snímky z Mikulčíc je fotograf Jan Handrejch z českého denníka Právo. Vrak auta so zničenými budovami vinárstva Dvořáček v pozadí sa objavil i na fotografiách ďalších médií, napríklad tu.

Túto chybu si okamžite všimlo viacero ľudí, ktorí incident komentovali na internete. O ich rozhorčení následne informovali i médiá.

Česká televízia sa nasledujúci deň ospravedlnila na Twitteri. Uviedla, že išlo o chybu v odbavení, nie o úmysel.

Agentúre AFP to potvrdila aj hovorkyňa ČT Karolína Blinková, ktorá nám 2. mája 2022 v e-maile napísala, že "pri tornáde išlo o ilustračný obrázok k prípadu falošnej zbierky, za ktorý bol v ten deň vydaný rozsudok".

Podľa Blinkovej odvysielala ČT na tému podvodov pri zbierkach kvôli tomuto rozsudku viacero príspevkov. "Preto k nim boli obrazovým editorom dopredu pripravené ilustračné snímky," dodala hovorkyňa.

Dňa 28. apríla bol skutočne vynesený rozsudok nad mužom, ktorý minulý rok počas humanitárnej zbierky pre obete tornáda sfalšoval QR kód tak, aby obsahoval číslo jeho súkromného bankového účtu. Za to mu bol uložený podmienečný trest.

"Takáto chyba je samozrejme veľmi nepríjemná pre akékoľvek médium, chytia sa jej kritici aj dezinformátori," povedala pre AFP vedúca Katedry žurnalistiky na Fakulte sociálnych vied Karlovej Univerzity v Prahe Alice Němcová Tejkalová v e-maile zo 4. mája 2022.

Aj napriek veľkému počtu príspevkov o chybnej fotografii by podľa Tejkalovej toto pochybenie nemalo mať dlhodobý dopad na dôveryhodnosť ČT.

"V médiách pracujú tiež len ľudia," povedala. "Robiť chyby je ľudské a v dobrých médiách ich musí byť minimum, ale nedá sa im úplne vyhnúť."

Od začiatku vojny na Ukrajine agentúra AFP už vyvrátila viacero tvrdení, ktoré obviňujú médiá z nepravdivého informovania o tomto konflikte, napríklad tu, tu a tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás