
15-ročný chlapec bol súčasťou protestu od samého začiatku, nebol zasiahnutý gumovým projektilom
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 20. novembra 2020 o 13:02
- Článok prečítate za 9 min
- Autor: Robert BARCA, AFP Slovakia
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Na Facebooku sa 17. novembra 2020 rozšíril tento príspevok. V texte v obrázku sa tvrdí: „Takto nejak vyzerala ochrana úradu vlády. 15 ročný chlapec, ktorý len prechádzal okolo.. Nebol žiadny účastník protestu ani nič podobné... Bol len na prechádzke a dostal gumový projektil priamo do hlavy od sk**veného prepnutého policajta, ktorý si potreboval niečo dokázať. Strieľať do náhodných okoloidúcich? A do hlavy? Choré toto. Polícia Slovenskej Republiky to čo ste dnes spravili je obrovská hanba!!!”

Pôvodný príspevok, ktorý obsahoval dva obrázky a nepravdivý text, bol medzičasom vymazaný - v čase zmazania mal viac ako 8-tisíc zdieľaní, čo dokladá vyššie uvedený screenshot. Okrem pôvodného príspevku bola však snímka príspevku zdieľaná na viacerých miestach, napríklad tu, tu, tu či tu. Príspevky, v ktorých bola len snímka pôvodného príspevku, tak mali v čase písania článku dohromady najmenej ďalších 5-tisíc zdieľaní.
Tvrdenia v príspevku sú nepravdivé. Na základe fotografií a videí na sociálnych sieťach vieme s určitosťou tvrdiť, že 15-ročný chlapec nebol len náhodný okoloidúci na prechádzke. Naopak, bol súčasťou zhromaždenia od samého začiatku protestu na Hlavnej stanici v Bratislave.
Polícia a minister vnútra taktiež vylúčili použitie gumových projektilov. Podľa polície malo byť použité značkovacie strelivo s farbou. Zbraňový expert posúdil, že gumový projektil nemohol spôsobiť tak ľahké zranenie po zásahu do hlavy z tak krátkej vzdialenosti.
Čo sa presne stalo?
Väčšina z tisícov demonštrantov, ktorí 17. novembra 2020 vyšli do ulíc a zhromaždili sa v Bratislave a ďalších slovenských mestách, aby protestovali proti pandemickým opatreniam vlády Igora Matoviča, tak robili pokojne a nenásilne. Napriek tomu, že protesty sa konali počas núdzového stavu a zákazu vychádzania kvôli prebiehajúcej pandémii COVID-19.
Pred Úradom vlády SR sa však zhromaždil dav protestujúcich, v ktorom sa nachádzali stovky agresívnych jedincov a futbalových fanúšikov ultras (hooligans), dokazujú to videá a fotografie zo zhromaždenia, aj svedectvá novinárov AFP, ktorí v tom čase boli v teréne. Výtržníci pred policajnými zábranami vulgárne nadávali, na ťažkoodencov pokrikovali a hádzali predmety, fľaše a delobuchy. Jedného policajta pritom zranili.
Polícia vo svojom stanovisku na sociálnej sieti píše: „Policajný zbor včas, verejne a opakovane varoval účastníkov plánovaného zhromaždenia. Keďže polícia disponovala informáciami o pripravovanej účasti agresívnych skupín a jednotlivcov, existoval reálny predpoklad, že ich útočné sklony voči prítomným policajtom sa budú opakovať.”
Tesne za agresívnou skupinou pri zábranách sa v momente zásahu polície nachádzal aj mladík, ktorý má podľa príspevkov na sociálnych sieťach aj polície 15 rokov.
Na tomto videu v čase okolo 28:22 možno vidieť, ako sa situácia vyvíjala. V jednom momente polícia začne strieľať značovacím strelivom - vtedy sa viacerí z demonštrantov rozutekajú, pričom obzerajúci sa mladík s fialovou kapucňou je zasiahnutý zozadu do hlavy.

Podľa novinára AFP, ktorý bol priamo na mieste, polícia v úvode protestu cez megafón viackrát upozorňovala, že v prípade pretrvávajúcej agresie môže pristúpiť k donucovacím prostriedkom. Vo svojom stanovisku, ktoré zverejnila FB stránka Polícia SR - Bratislavský kraj, polícia uvádza: „Počas opakovaného narušenia verejného poriadku na Námestí slobody použili policajti v súlade so zákonom č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore aj donucovacie prostriedky, a to slzotvorný plyn a kapsule s označovacím farbivom. Tie sú v zmysle zákona využívané v prípade narušenia verejného poriadku na označenie iniciátorov výtržností alebo iných protiprávnych konaní.”
Mladík bol len náhodný okoloidúci? NEPRAVDA
V predmetných FB príspevkoch sa tvrdí, že mladík len náhodou prechádzal okolo. To však nie je pravda.
Polícia na svojom Facebooku zverejnila fotografie, ktoré dokumentujú, že mladík bol súčasťou protestu už od bratislavskej Hlavnej stanice a pohyboval sa v blízkosti agresívnych skupín v predných častiach zhromaždenia. Rovnako tak aj tím AFP Fakty dohľadal ďalšie fotografie a zábery, ktoré dokladajú tú istú skutočnosť - mladík vo fialovej mikine a čiernej bunde nebol len náhodným okoloidúcim na prechádzke.
Video televízie Markíza (v poradí druhé video v článku) ukazuje mladíka pred Hlavnou stanicou v čase 0:34. Na zábere vidno, že skanduje spolu s davom a má zdvihnutú ruku.

Video uverejnené na YouTube ukazuje mladíka v čase 2:41 až 2:51, ako prechádza krížom cez Šancovú ulicu.

Mladíka vo fialovej mikine vidno aj na videu Denníka N tesne pred zásahom polície, a to v čase 1:24.

Použitá zbraň: Značkovacie kapsule namiesto gumových projektilov
Vo viacerých FB príspevkoch sa tvrdí, že mladík bol postrelený gumovým projektilom. Minister vnútra Roman Mikulec však v stredu na tlačovej konferencii vylúčil použitie policajných gumových projektilov, namiesto toho hovoril o značkovacom strelive.
„Neboli použité žiadne gumové policajné projektily, sú to hlúposti, ktoré šíria práve títo ľudia, ktorí tam páchali to, čo páchať nemali,” uviedol Mikulec. Zasiahnutého mladíka komentoval nasledovne: „To zranenie, pokiaľ mám informáciu, bolo možno spôsobené značkovacím strelivom, ktoré bolo použité.”
Obdobnú informáciu pre AFP potvrdil aj Michal Szeiff, hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave. Ten zároveň telefonicky 19. novembra takisto vylúčil, že by boli použité gumové projektily, iné strelné zbrane či iné donucovacie prostriedky okrem slzotvorného plynu.
Video zverejnené na YouTube zblízka ukazuje policajný zásah, ako aj zbraň, ktorá bola pri zásahu použitá:
Pri analýze viacerých videí tím AFP Fakty dohľadal, že použitá zbraň bola nesmrtiaca zbraň FN 303 ráže 18mm belgického výrobcu FN Herstal. Polícia taktiež potvrdila použitie tejto zbrane:

Podľa informácií dostupných na serveri Elektronického kontraktačného systému (EKS) objednávalo Generálne riaditeľstvo Zboru väzenskej a justičnej stráže tieto zbrane spolu s projektilmi a príslušenstvom v roku 2018, 2019 a 2020. Špecifikácie uvádzajú, že úsťová rýchlosť projektilu je 80 až 100 m/s a dopadová energia strely je 20 až 30 Joulov.

Na stránke belgického výrobcu možno dohľadať, že do tejto zbrane sa nepoužívajú gumové projektily ale viaceré druhy kapsúl či projektilov s rôznymi vlastnosťami. Jedny obsahujú žltú nezmývateľnú farbu, ďalšie červenú zmývateľnú farbu, iné napríklad iritačné „technické korenie”. Viac informácií o tejto zbrani a použitých projektiloch možno získať napríklad v tomto videu Arms Unlimited. V ňom sa nachádza aj porovnanie kinetickej energie, ktorú obshaujú jednotlivé nesmrtiace projektily. Gumový projektil nesie podľa neho takmer 10-krát viac energie než projektil z FN 303.

Projektily používané v nesmrtiacej zbrani FN 303, obrázok stiahnutý zo stránky en.topwar.ru 19. novembra 2020

Gumové či plastické projektily boli vyvinuté v 70. rokoch ako prostriedok na potláčanie nepokojov v Severnom Írsku. Napriek tomu, že sú menej smrtiace ako ostrá strelná munícia, dôsledkom ich používania pri demonštráciách je aj tak mnoho úmrtí a prípadov obetí s trvalými následkami. V posledných rokoch sa v Európe vedie debata o zákaze gumových projektilov ráže 40mm a vyšších.
Gumové či plastické projektily však podľa stanoviska polície na proteste pred Úradom vlády použité neboli. V emaili pre AFP z 19. novembra hovorca polície Szeiff potvrdil, že polícia naozaj použila nesmrtiace zbrane FN 303 a v nich 18mm projektily s červenou zmývateľnou farbou.
Hovorcu sme sa spýtali tiež na to, či polícia disponuje vizuálnymi zábermi iných účastníkov protestu, ktorí by boli taktiež označení červenou farbou. Túto informáciu odmietol podať, no v stanovisku uviedol: „V priebehu zhromaždení boli vyhotovované audiovizuálne záznamy, ktoré momentálne vyhodnocujeme za účelom zadokumentovania protiprávnych konaní.”
Agentúra AFP nenašla dôkaz o tom, že by polícia počas zhromaždenia pred Úradom vlády SR 17. novembra 2020 použila iné strelné zbrane či gumové projektily.
Paragraf 61a zákona č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore špecifikuje možnosti použitia špeciálneho streliva. Podľa neho je policajt oprávnený použiť gumové projektily len „v nutnej obrane alebo v krajnej núdzi, ak nie sú podmienky na použitie zbrane, na zaistenie bezpečnosti inej osoby alebo vlastnej osoby, ak vyzvaná osoba neupustí od útoku alebo ak nemožno inak prekonať odpor smerujúci k zmareniu služobného zákroku.” Podľa toho istého paragrafu môže policajt použiť „projektily naplnené značkovacím farbivom na označenie iniciátorov útoku alebo iného protiprávneho konania”.
Odborník na zbrane: Gumový projektil by mladíka omráčil
Na Facebooku sa šíri aj toto video, ktoré má už viac ako 6,5-tisíc zdieľaní.
Na tomto videu vidno zjavne dezorientovaného mladíka tesne po zásahu projektilom, ktorého filmujú zúčastnení demonštranti. Mladík sa pýta: „Čo tam mám?” V úvode videa možno počuť ženu, ktorá hovorí, že ide asi len o farbu. „Takže sa mi nič nestalo?” pýta sa mladík; vidno tiež, ako si ovonia prsty a povie: „Neni to krv”. Zúčastnená žena mu však kontruje, že to je krv, „lebo s tým robí”.
Agentúra AFP kontaktovala nezávislého odborníka na zbrane a predajcu v muničnom obchode Lukáša Hrnčiarika. Ten telefonicky 19. novembra potvrdil, že zranenie v tomto videu nemohol podľa neho spôsobiť gumový projektil na tak krátku vzdialenosť.
„Podľa mňa bol zasiahnutý farbou, a nie gumovým projektilom. Práve červenú farbu vidíme aj na hlave. Keby bol naozaj zasiahnutý gumovým projektilom, nemohol by byť v takom stave. Po zasiahnutí gumovým projektilom do hlavy by padol na zem a omráčilo by ho to,” uviedol pre AFP Hrnčiarik. „Projektil z neletálnej zbrane mu mohol trošičku rozseknúť kožu a spôsobiť povrchové zranenie na malom mieste. Tieto kapsule sú v tvrdšej želatínovej škrupine podobnej ako paintballové guličky. Prípadne ho mohol porezať kus tejto škrupiny.”
Na otázku o nebezpečenstve zasiahnutia očí odpovedal: „Samozrejme, ak sú zasiahnuté oči, môže to spôsobiť trvalé následky. Preto sa nikdy nemieri na oči, ale policajti sú trénovaní, aby mierili primárne na telo. Spredu by policajt nikdy úmyselne nestrieľal do tváre, práve preto, aby nezasiahol oči.”
Tímu AFP Fakty sa nepodarilo dohľadať identitu mladíka. Nevieme tak spoľahlivo overiť rozsah zranení mladíka, ani či a ako veľmi krvácal. Aj polícia vo svojom stanovisku však spomína v jeho prípade „tržné poranenie hlavy”.
Polícia na svojom Facebooku dodáva, že v prípade zraneného mladíka zahájila kontrolu správnosti postupov: „Keďže Policajný zbor si ctí zákony a Trestný poriadok, riaditeľ Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave inicioval kontrolu vo veci zranenia mladíka s cieľom jasného vysvetlenia o spôsobe a dôvodnosti reakcie prítomných policajtov voči agresívnemu davu.”
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás