Taliansky prezident Sergio Mattarella v prezidentskom paláci Quirinale v Ríme po stretnutí s predstaviteľmi talianskych strán 29. januára 2021 ((AFP / Alessandra Tarantino))

Taliansky prezident nebol zatknutý, na 10 rokov starej fotografii je americký analytik

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Začiatkom marca 2021 šírili slovenskí používatelia Facebooku príspevky, podľa ktorých bezpečnostné zložky zatkli talianskeho prezidenta Sergia Mattarellu kvôli údajnej spoluúčasti na „zasahovaní“ do prezidentských voľbách v Spojených štátoch. Tvrdenia sú nepravdivé, na zdieľanej fotografii je bývalý americký vojenský analytik, ktorého zatýkajú počas protestu v štáte Virginia v roku 2011. K 11. marcu 2021 nie sú žiadne dôveryhodné správy o tom, že by bol Mattarella zatknutý.

„BREAKING NEWS: Vyzerá to, že sa to začína. Taliansky prezident zatknutý za väzby na zasahovanie do prezidentských volieb v USA do roku 2020,“ píše sa v príspevku používateľky sociálnej siete uverejnenom 4. marca 2021.

Snímka FB príspevku vyhotovená 10. marca 2021

Spomínaný facebookový príspevok obsahuje snímku príspevku na ruskej sieti V Kontakte na stránke QANON CZ/SK.

Tvrdenie o zatknutí talianskeho prezidenta je však nepravdivé. Mužom na fotografii je bývalý americký vojenský analytik a whistleblower Daniel Ellsberg, a nie Sergio Mattarella, ktorý sa stal talianskym prezidentom v januári 2015.

Pomocou reverzného vyhľadávania obrázkov na stránkach Google sme zistili, že fotografia bola pôvodne zverejnená 20. marca 2011 tlačovou agentúrou Associated Press (AP).

V popise fotografie sa píše: „Daniel Ellsberg, vľavo, bývalý vojenský analytik, ktorý v roku 1971 zverejnil dokumenty Pentagónu, je zatýkaný policajnými príslušníkmi štátu Virginia po proteste neďaleko hlavnej brány Marine Corps Base Quantico, Va. v nedeľu popoludní 20. marca 2011.“

Nižšie je porovnanie snímky zo zavádzajúceho príspevku (vľavo) a fotografie agentúry AP (vpravo).

Ellsberg sa stal známym, keď pred polstoročím zverejnil tisíce dokumentov, ktoré odhaľovali, že americké vlády klamali verejnosti ohľadne vietnamskej vojny.

Podľa správy portálu Politico zverejnenej 21. marca 2011 bol Ellsberg jedným z viac ako 30 ľudí zadržaných počas protestu proti vojne v Iraku.

K 11. marcu 2021 sme nenašli žiadne kredibilné správy alebo zdroje indikujúce, že by bol zatknutý taliansky prezident Sergio Mattarella.

Jedna z posledných správ na oficiálnej stránke talianskeho prezidenta sa týka jeho očkovania vakcínou proti Covid-19, ktoré prebehlo 9. marca v Ríme.

Podobné tvrdenia pochádzajúce z januára 2021 vyvrátili aj naši kolegovia z AFP Fact-check Hongkong.

Článok preložil/-a
US politics AMERICKÉ VOĽBY