Počet nových prípadov COVID-19 v Rusku neklesá, ale naopak rapídne stúpa

Copyright AFP 2017-2022. Všetky práva vyhradené.

Na slovenskom Facebooku sa koncom októbra rozšírilo tvrdenie, podľa ktorého vraj v Rusku klesá počet nových prípadov ochorenia COVID-19. Nie je to pravda. Od druhej polovice septembra Rusko zaznamenáva druhú vlnu ochorenia a nárast denných prírastkov nových prípadov ako aj počtov úmrtí na COVID-19. Putin zatiaľ celoplošný lockdown odmieta, rúška sú však povinné.

Viac ako 3,7-tisíc ľudí zdieľalo príspevok publikovaný 26. októbra 2020, podľa ktorého je situácia v Rusku plne pod kontrolou prezidenta Vladimíra Putina, ktorý mal oznámiť, že v Rusku počet nových prípadov nerastie, ale naopak klesá.

Snímka FB príspevku vyhotovená 4. novembra 2020

„V RUSKU RAPÍDNE KLESÁ POČET PRÍPADOV COVID19 , PUTIN OZNÁMIL..,“ píše sa v prvej vete príspevku. Tvrdenie pokračuje nižšie: „Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin oznámil, že Rusko zvládlo nákazu COVID19 profesionálne a jednoznačne... Masovo nepribudaju chorí alebo pribúdajú iba minimálne.“

Avšak tím AFP Fakty nenašiel žiadne Putinovo verejné vyhlásenie o tom, že by počet nových prípadov rapídne klesal. Na overenie sme použili online vyhľadávanie jeho verejných vyhlásení a tiež sme hľadali v jeho verejných vystúpeniach za mesiac október a prepisoch z rokovaní s vládnymi predstaviteľmi, ktoré sú dostupné na stránke Kremľa.

Naopak, oficiálne dáta ukazujú, že nové prípady v Rusku prudko stúpajú. Na základe dát AFP z oficiálnych zdrojov, 26 októbra,  tj. v deň, kedy bol predmetný príspevok publikovaný, Rusko zaznamenalo 17 347 nových prípadov a 219 obetí ochorenia COVID-19.

Situácia v Rusku

Podľa Johns Hopkins University Coronavirus Resource Center Rusko od začiatku pandémie zaznamenalo viac ako 1,7 milióna prípadov ochorenia COVID-19 a viac ako 29-tisíc úmrtí. Po tvrdých jarných opatreniach a zavretí ekonomiky sa situácia v lete upokojila. Interaktívny graf z dielne portálu Moscow Times ukazuje, že počty nových prípadov klesli na úroveň okolo 5 000 denne. Od polovice septembra však nové prípady začali znovu pribúdať so zrýchľujúcou sa tendenciou - podobne ako v iných krajinách v Európe a po celom svete.

Snímka grafu nových prípadov a súčtu všetkých prípadov zo stránky WHO vyhotovená 5. novembra 2020
Snímka grafu nových denných prírastkov zo stránky Worldometers vyhotovená 5. novembra 2020

Od 30. októbra pribúda každý deň viac ako 18-tisíc nových prípadov. Vychádzajúc z dát WHO, v stredu 4. novembra pribudlo vôbec najviac prípadov od začiatku pandémie, konkrétne 19 768 nových prípadov, čo je viac ako o 1 000 viac než predchádzajúci rekord.

Napriek tomu, že v ruských regiónoch mimo veľkomiest ako Moskva a Petrohrad sa plnia nemocnice a pribúdajú obete, prezident Putin zatiaľ odmieta zavedenie celoplošného lockdownu.

 

„Jasne rozumieme tomu, ako by sme mali postupovať, a preto neplánujeme zaviesť celoplošné reštriktívne opatrenia ani spustiť celonárodný lockdown, pri ktorom by sa ekonomika a všetky obchodné operácie prakticky zastavili,“ povedal Putin na plenárnej schôdzi investičného fóra VTB Capital Putin 29. októbra. Podľa neho by sa prípadné reštrikcie mali týkať iba tých regiónov, ktoré sú nákazou najviac postihnuté: „Ak vyvstane objektívna potreba, vedúce orgány urobia príslušné rozhodnutia s ohľadom na odporúčania lekárov v špecifických regiónoch, mestách a okresoch.“

COVID-19