Fotografia, na ktorej sú traja najvyšší ústavní činitelia pod americkými vlajkami, je zmanipulovaná

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Na Facebooku sa šíri fotografia Zuzany Čaputovej, Borisa Kollára a Igora Matoviča z podpisu deklarácie o zahranično-politickom smerovaní SR, na ktorej sú v pozadí zdanlivo americké vlajky. V skutočnosti je fotografia manipulovaná, na originále sú samozrejme vlajky slovenské.

Na sociálnej sieti sa 13. mája objavil obrázok, ktorý vytvára dojem, že prezidentka Zuzana Čaputová, predseda NR SR Boris Kollár a predseda vlády Igor Matovič sa fotili po podpise spoločnej Deklarácie o zahranično-politickom smerovaní SR pred americkými a európskymi vlajkami, kým tie slovenské chýbali.

Snímka FB príspevku z 13. mája 2020

Nie je to pravda, fotografia bola v skutočnosti zmanipulovaná a následne interpretovaná tak, že ide o „ďalší dôkaz o podriadenosti Slovenska Spojeným štátom či Európskej únii“, čo je častý naratív dezinformačnej scény.

Fotografia je taktiež sprevádzaná nepravdivým tvrdením: „Čaputovej najnovší super hit : Rusko vraj nieje víťazná veľmoc.“ Toto tvrdenie sme už v minulosti vyvrátili tu.

Slávnostné podpísanie Deklarácie o zahranično-politickom smerovaní SR najvyššími ústavnými činiteľmi SR 9. mája 2020 (Michal Svítok / TASR)

Podpis deklarácie o zahranično-politickej orientácii Slovenskej republiky prebehol v Oranžérii Bratislavského hradu 9. mája 2020. Jej podpisom sa traja najvyšší ústavní činitelia zaviazali k spolupráci a dodržiavaniu hodnotového konsenzu v oblasti zahraničnej a európskej politiky a k rozvíjaniu nášho členstva v NATO a Európskej únii. Po podpise bol krátky tlačový brífing.

Pôvodnú fotografiu, ktorú niekto upravil a vymenil na nej slovenské vlajky za americké, vyhotovil fotograf a vedúci obrazovej redakcie TASR Michal Svítok. Pre AFP zneužitie svojej fotografie komentoval takto: „Mrzí ma, že si niekto v dnešnej dobe dá tú námahu a takto hlboko zneužije moju prácu a rovnako prácu agentúry. Videl som už veľa dezinterpretácií, ale toto presiahlo asi všetky medze. Zároveň sa teším z projektov, ktoré bojujú s nepravdou a s takýmito dezinformáciami v dobe, v ktorej veľa ľudí berie publikované správy na internete ako samozrejmosť a pravdu.“

Na ďalšej fotografii z TASR je zachytený aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok. 9. máj 2020 (Michal Svítok / TASR)

Po podpise deklarácie nasledovalo spoločné fotografovanie, ktorého sa zúčastnil aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Ďalšie fotografie z tejto udalosti môžete vidieť aj na oficiálnej stránke NR SR spolu s tlačovou správou.

Snímka FB príspevku v kotlebovskej skupine vyhotovená 18. mája 2020

Fotografická manipulácia sa dostala do širšieho povedomia 18. mája, kedy aj viaceré iné stránky poukázali na to, že manipulácia sa šíri v kotlebovských skupinách. Pred publikáciou tohto článku bol príspevok na kotlebovskej skupine vymazaný, v tom čase mal viac ako 170 zdieľaní.

Aj keď neexistuje protokolárny dôvod, prečo by mali byť pri podpise takejto deklarácie prítomné iné vlajky ako slovenské či európske, mnohí komentujúci už facebookovej manipulácii tak či tak uverili. Ústavným činiteľom niektorí z nich taktiež priali „trest smrti za velezradu“, iné komentáre zneli „k múru a zastreliť“.

Ukážka FB komentárov v kotlebovskej FB skupine, dátum vyhotovenia 18. máj 2020

Aj po upozornení jedného z komentujúcich, že ide skutočne o upravenú fotografiu, zostal klamlivý obrázok ďalej na skupine zavesený až do večera 18. mája.

Tá istá fotomanipulácia sa objavila aj na iných miestach na Facebooku, napríklad v skupine Chemtrails Slovensko, zdieľaná bola aj vo viacerých národniarskych skupinách.

Obrázok zdieľala na svojej verejnej stránke napríklad tiež Slavěna Vorobelová, ktorá je predsedníčkou strany Národná koalícia. V minulosti neúspešne kandidovala za primátorku Humenného a vo februári 2020 aj do parlamentu zo 16. miesta kandidátky Kotleba - ĽSNS, mandát však nezískala. V dlhom popise obrázku píše okrem iného o tom, že „Slovenská republika je vazalom NATO a kolóniou Európskej únie“ a označuje troch ústavných činiteľov za „agentov“, ktorí plnia príkazy z Bruselu a Washingtonu.

Manipulovaná fotografia bola zdieľaná aj profilom s menom Jaroslava Jarka Konvalinka v skupinách ako Za národné, kresťanské a sociálne Slovensko alebo Chceme mier, chceme slobodu, chceme priateľstvo medzi národmi!​. V týchto príspevkoch sama kladie otázku, či ide o fotomontáž. Zároveň však hneď aj odpovedá, že aj keby to fotomontáž bola, „JE TO PRAVDA - KRUTÁ PRAVDA ZRADY !