Na sociálnych sieťach cirkulujú nepravdivé štatistiky o obetiach ochorenia COVID-19

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 27. augusta 2020 o 11:09
  • Článok prečítate za 3 min
  • Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Tisíce ľudí v auguste zdieľali nepravdivú informáciu o tom, že celosvetový denný prírastok úmrtí COVIDu-19 je v ráde len niekoľkých desiatok. Nie je to pravda, v auguste 2020 sa denný počet úmrtí pohyboval v niekoľkých tisícoch.

Facebooková stránka s názvom Jano Stanko zdieľala 5. augusta 2020 obrázok so štatistikami denného počtu úmrtí na rôzne infekčné choroby pre celý svet. Medzi nimi je zaradený aj „COVID-19 Coronavirus“, pri ktorom je uvedený počet obetí 56 so šípkou a textom „TOTO spôsobilo celosvetový pád ekonomiky...“

V popise príspevku sa píše: „Celosvetová ekonomika sa prehriala a treba za jej pád niekoho a niečo obviniť. Nie tých, čo to spôsobili tlačením nekrytých peňazí, ale koronu. A hlupáci to tak aj pochopili a na znak otroctva nosia na nosoch handry…“

Image
Snímka FB príspevku vyhotovená 26. augusta 2020

Ján Stanko je starostom Parihuzoviec, jednej z najmenších obcí na Slovensku s 21 obyvateľmi. V parlamentných voľbách v roku 2020 neúspešne kandidoval za stranu Kotleba - ĽSNS z 81. prvého miesta. V minulosti sme už o ňom v AFP Fakty písali, keď zdieľal dezinformácie o prezidentke Zuzane Čaputovej. O tom, ako zneužíval stránky obce pre účely osobnej politickej kampane, písala Transparency International.

Stankov príspevok zdieľalo 2,3-tisíc používateľov Facebooku. V ten istý deň Stanko zdieľal rovnaký príspevok aj na svojom osobnom profile, ten zdieľalo ďalších 1,3-tisíc používateľov. 

Obrázok bol však zdieľaný aj na mnohých iných miestach, napríklad v dezinformačných skupinách Slovensko..!!, KOTLEBOVCI - Ľudová strana Naše Slovensko (Oficiálna skupina), SLOVENSKO-RUSKÁ SPOLOČNOSŤ. alebo Za národné, kresťanské a sociálne Slovensko. Zdieľali ho taktiež stránky ako Odboj V4 alebo Země česká, domov můj

Slovenský príspevok je len prekladom toho istého obrázku, ktorý bol pôvodne zdieľaný už v júni v angličtine, napríklad tu alebo tu.

Nepravdivé dáta

Keď sa na zdieľaný obrázok pozrieme bližšie, v pravom dolnom rohu vidíme zdroj a poznámku, že údaje z obrázku majú byť platné k 9. marcu 2020 na základe WHO, CDC a Lancet-u. Lenže ani vtedy už neboli počty obetí tak nízke, podľa viacerých zdrojov sa už v marci svetové denné prírastky obetí pohybovali v stovkách a odvtedy zostávajú v tisícoch.

Konkrétne od 19. marca 2020 sa denný počet obetí ochorenia COVID-19 presiahol tisícku a koronavírus SARS-CoV-2 sa naďalej šíri po celom svete. Doposiaľ bol najvyšší denný počet obetí 16. apríla, keď na svete zomrelo 9 500 ľudí na COVID-19 behom jediného dňa.

Podľa dát agentúry AFP zomrelo 5. augusta 2020, kedy bol pôvodný klamlivý príspevok publikovaný, na celom svete 6 809 ľudí na ochorenie COVID-19. 9. marca, tj. deň, na ktorý odkazuje obrázok, bol denný prírastok obetí podľa AFP 185 nových obetí.

Iný zdroj, Coronavirus Resource Center Univerzity Johna Hopkinsa, uvádza k 5. augustu 6 971 obetí a k 9. marcu 184 obetí.

Ďalší zdroj, počítadlo worldometers.info, uvádza k 5. augustu 6 829 obetí a k 9. marcu 197 obetí.

Ďalší zdroj, počítadlo Our World in Data, uvádza k 5. augustu 6 731 obetí a k 9. marcu 228 obetí.

K 26. augustu 2020 bolo podľa dát AFP na celom svete zaregistrovaných 23 957 426 prípadov ochorenia COVID-19, z toho 15 353 440 bolo vyliečených. Celkový počet obetí dosiahol 820 372. 

Podľa Thomasa Friedena, bývalého riaditeľa amerického Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC), je dnes COVID-19 treťou najpočetnejšou príčinou úmrtí po srdcovocievnych ochoreniach a rakovine v Spojených štátoch; počet obetí v USA dosiahol ku dnešnému dňu 178 524.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás