Fotografie, ktoré majú ukazovať milióny protestujúcich proti korona-opatreniam v Berlíne, sú v skutočnosti z festivalov Love Parade

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 31. augusta 2020 o 18:22
  • Aktualizované dňa 31. augusta 2020 o 18:26
  • Článok prečítate za 4 min
  • Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Na sociálnych sieťach sa objavili ďalšie fotografie z Berlína, ktoré vraj mali ukazovať milióny protestujúcich proti pandemickým opatreniam v sobotu 29. augusta. Letecké fotografie sú však vytrhnuté z kontextu a pochádzajú z 90. rokov zo známych festivalov elektronickej hudby Love Parade. 

Používateľ Milo Sloven nahral 30. augusta 2020 na Facebook fotografiu, na ktorej vidno dav ľudí na berlínskej ulici Strasse des 17. Juni. Popisok fotografie znie: „V Berlíne milióni proti eurofašistom“. 

Image
Snímka obrazovky FB príspevku z 31. augusta 2020

Príspevok odkazuje na protest proti povinnému noseniu rúšok a ďalším pandemickým opatreniam, ktorý sa v Berlíne konal v sobotu 29. augusta a na ktorom sa podľa agentúry AFP zúčastnilo medzi 35 a 38-tisíc ľudí.

Príspevok zdieľalo viac ako 1100 používateľov Facebooku a zdieľaný bol v skupinách ako KOTLEBOVCI - Ľudová strana Naše Slovensko (Oficiálna skupina), Zastavme teroristov z Bruselu! alebo Srdeční lidé a vlastenci.

Tú istú fotografiu zdieľal spomínaný profil Mila Slovena ešte raz, zdieľaná bola aj stránkou Spravodajstvo INE.

Obsah facebookového profilu Milo Sloven naznačuje, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou nejedná o autentický osobný profil. Namiesto profilovej fotografie má tento profil obrázok slovenského spisovateľa a kodifikátora prvej spisovnej slovenčiny Antona Bernoláka. Profil však tiež denne zdieľa desiatky protieurópskych, protizápadných a pro-putinovských príspevkov a obrázkov, pričom neobsahuje žiadne osobné fotografie či príspevky. Môžeme tiež nájsť početné dezinformácie o ochorení COVID-19 alebo tvrdenia, že celá pandémia je podvod.

Image
Snímky príspevkov profilu Milo Sloven súvisiacich so sobotňajším protestom v Berlíne vyhotovené 31. augusta 2020

Zatiaľ čo dva spomínané príspevky, ktoré obsahujú letecké fotografie zo Strasse des 17. Juni plnej ľudí, explicitne nespomínajú, že sa má konkrétne jednať o sobotňajší protest proti korona-opatreniam, profil zdieľa početné príspevky o tomto berlínskom proteste už od 28. augusta a z kontextu je zrejmé, že aj spomínané dva sa viažu k tejto udalosti. Celkovo profil zverejnil v čase písania článku 9 príspevkov súvisiacich so sobotňajším protestom v Berlíne.

V skutočnosti bola však letecká fotografia z klamlivých príspevkov vyhotovená počas festivalu elektronickej hudby Love Parade 12. júla 1997 fotografom Robertom Grahnom. K dispozícii na predaj je na portáli euroluftbild.de. Nemecká Wikipedia uvádza, že v roku 1997 prišlo na Love Parade v Berlíne okolo 1 milióna návštevníkov.

Image
Snímka stránky euroluftbild.de, ktorá uvádza zdroj fotografie a dátum jej vyhotovenia

Na Facebooku sa vyskytli aj ďalšie podobné, avšak menej virálne, príspevky, ktoré hovoria o niekoľko miliónovej účasti na protestoch proti korona opatreniam 29. augusta 2020 a ktoré obsahujú iné fotografie vytrhnuté z kontextu.

Tento príspevok obviňuje médiá z toho, že klamú a neinformujú o proteste, na ktorom boli vraj „4 miliony demonštrantov !!!“. Na ilustráciu používa fotografiu z Love Parade 10. júla 1999, ktorá je k dispozícii vo fotobanke imago-images.

Image
Fotografia z klamlivého FB príspevku (vľavo) a rovnaká fotografia z Love Parade z roku 1999 z fotobanky (vpravo)

Už na začiatku augusta sme v AFP Fakty vyvrátili podobné tvrdenia o prvom berlínskom proteste proti koronakrízovým opatreniam, ktorý sa konal 1. augusta 2020. Dezinformačné stránky a profily vtedy taktiež použili fotografie vytrhnuté z kontextu - vo väčšine z júnových protestov Black Lives Matter, ale aj z tzv. Streetparade v Zürichu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás