
Na fotografiách vytrhnutých z kontextu nevyplácajú bieloruským demonštrantom peniaze, aby protestovali
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 28. mája 2021 o 14:43
- Článok prečítate za 3 min
- Autor: Ladka MORTKOWITZ, AFP Česká republika
- Článok preložil/-a Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Tento príspevok, ktorý bol uverejnený na facebookovej stránke Sila pravdy 26. augusta, obsahuje fotografie ľudí na demonštrácii s rukami plnými bankoviek. V popise fotografií sa tvrdí: „Takto sa robia majdany podporované západom. Vyplácanie financií demonštrantom priamo na námestí Nezávislosti v Minsku 23.8.2020.“

Protesty v Bielorusku vypukli po prezidentských voľbách 9. augusta 2020, po ktorých úradujúci prezident Lukašenko vyhlásil, že získal viac ako 80 percent hlasov. Európska únia vyhlásila, že neuzná výsledok volieb a hrozí Lukašenkovi uvalením sankcií.
Vlna protestov sa zintenzívnila potom, čo bola opozičná kandidátka nútená Svetlana Cichanovská utiecť do susednej Litvy. Demonštrácie pokračovali napriek hromadnému zatýkaniu a mučeniu ľudí vo väzbe. Len v samotnom Minsku vyšli podľa správy AFP do ulíc 23. augusta desiatky tisíc ľudí.
Tímu AFP Fakty sa pomocou reverzného vyhľadávania podarilo zistiť, že predmetné fotografie nepochádzajú z Minsku, ale z mesta Grodno na západe Bieloruska. Rovnako oblečení ľudia ako v klamlivom FB príspevku sa nachádzajú aj na snímkach v reportáži bieloruskej mutácie Rádia Slobodná Európa (RFE/RL). Na oboch fotografiách je vidno ženu s červenou kabelkou a mladšieho muža v bielom tričku so šiltovkou a slnečnými okuliarmi.

Nie je tiež pravda, že demonštranti dostávajú zaplatené. Naopak, peniaze zbierali organizátori protestov od ľudí, a to na nákup zvukovej aparatúry za účelom lepšej organizácie budúcich zhromaždení. Je to zrejmé aj z krátkeho videa, ktoré RFE/RL zverejnilo na Facebooku.
Video ukazuje, ako na pódiu zbiera peniaze do plastového vrecka, zatiaľ čo dav skanduje: „Veríme! Môžeme! Prekonáme!“ Muž potom zdvihne hrsť bankoviek, ukáže ich fandiacemu publiku a do ampliónu zvolá: „Chcem vám ukázať, koľko peňazí nám už ľudia prispeli. Pozrite, mám tie peniaze v ruke. Vidíte?“ Ľudia v dave následne začnú tlieskať a nadšene výskať.

Reportér RFE/RL Matthew Luxmoore na Twitteri uviedol, že na fotografiách sú „demonštranti počítajúci peniaze vybrané na vybavenie pre novinárov.“ Tieto fotografie boli podľa neho vytrhnuté z kontextu a zdieľané boli na pro-štátnych kanáloch na sociálnej sieti Telegram, kde boli použité k podpore Lukašenkových tvrdení o financovaní protestov „Západom“.
Pro-state Telegram channels in Belarus are sharing images of protesters counting money to push Lukashenko’s claim that they’re being paid by “the West”.
— Matthew Luxmoore (@mjluxmoore) August 23, 2020
The protesters are actually fundraising to buy equipment for journalists, @svoboda reports. https://t.co/lXIDcblrsi pic.twitter.com/yJ1AoRHtAS
Na slovenskom Facebooku šíril túto dezinformáciu aj profil Ma Lian, ktorý patrí Mariánovi Farkašovi, slovenskému členovi Nočných vlkov - nacionalistického motorskárskeho klubu podporujúceho ruského prezidenta Putina. Upozornili na to používatelia Facebooku, ale aj novinár Vladimír Šnídl alebo známa satirická stránka Zomri. Farkašov príspevok, ktorý medzičasom zdieľali stovky ľudí, bol následne vymazaný.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás