Tibor strávil v nemocnici týždeň. Video, ktoré ho zachytáva usmievať sa na ulici, natočili 4 dni po prepustení

Copyright AFP 2017-2022. Všetky práva vyhradené.

Viac ako 8500 používateľov Facebooku zdieľalo tvrdenia, podľa ktorých mal byť 29-ročný muž, ktorý bol hospitalizovaný s Covidom a vo videu z nemocničného lôžka vyzýval ľudí, aby sa išli zaočkovať, platený herec, pretože ho o niekoľko dní neskôr natočili kráčať a usmievať sa na ulici. Tvrdenie je nepodložené a vyfabulované. Hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava, kde bol 7 dní hospitalizovaný, označila tvrdenia za „klamstvo a nezmysel“. AFP sa spojila s Tiborom, ktorý uviedol, že ide o „neuveriteľnú hlúposť“; priatelia ho zachytili vo videu na ulici až na štvrtý deň po prepustení z nemocnice.

„Možno si spomínate na Tibora, o ktorom písali všetky média 10.8.2021 ako je na kyslíku a ľutuje, že nie je zaočkovaný. (...) Je samozrejme, že za 7 dni sa Tibor nemohol dostať do stavu, že je vysmiatý ako slniečko, plný energie,“ píše sa v príspevku dezinformačnej FB stránky Inenoviny z 18. augusta 2021.

V príspevku sa ďalej píše: „Na západe prepukli nejaké škandály, kde sa zistilo, že lekári a pacienti v médiach boli herci...je aj Tibor herec?“

Snímka FB príspevku vyhotovená 18. augusta 2021

Rovnaké tvrdenie je zopakované aj v priloženom obrázku, na ktorom vidno v ľavej časti muža ležiaceho na nemocničnej posteli a v pravej usmievajúceho sa na ulici: „Je aj Tibor herec? Vyzerá to tak.“

O niekoľko hodín neskôr po tom, ako bol príspevok uverejnený na FB stránke Inenoviny, sa objavil konšpiračný článok s titulkom „Internetom sa šíri správa, že Tibor na kyslíku je herec“ aj na web stránke tohto dezinformačného portálu.

Obdobný obsah sa šíril aj inde na Facebooku (tu alebo tu) a na dezinformačnej stránke hlavnydennik.sk.

V čase písania článku zdieľalo nepodložené špekulácie o tom, že muž na videu mal byť platený herec, viac ako 8500 používateľov Facebooku. Dôkazom, že stovky používateľom konšpirácii uverilo, sú aj komentáre pod jedným z príspevkov:

Snímka FB komentárov pod príspevkom vyhotovená 18. augusta 2021

Ide však o výmysel, pre AFP to potvrdila hovorkyňa nemocnice aj Tibor Mészáros, ktorého sme kontaktovali.

Tibor: V nemocnici som bol 7 dní

V ľavej časti zavádzajúceho obrázka, ktorý sa šíri internetom, sa nachádza záber z videa, ktoré zverejnila Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) 9. augusta 2021 na svojej FB stránke. Vo videu leží na nemocničnej posteli na Covid oddelení pacient, ktorý je predstavený ako Tibor a ktorý vyzýva ľudí k očkovaniu.

„Beriem to ako obrovskú a zásadnú chybu, že som nebol zaočkovaný, nakoľko som teraz v nemocnici a potrebujem kyslík.“ hovorí Tibor na videu, pričom má problémy s dychom. „Nie som žiadny antivaxer, ale nebral som to tak vážne, lebo som necestoval a mal som veľa roboty. Ale zrovna v jeden pracovný deň sme to všetci dostali a už bolo neskoro.“

V rovnakom čase dané video zdieľala aj FB stránka ministerstva zdravotníctva, o Tiborovi písali aj viaceré slovenské médiá.

V pravej časti virálneho obrázka je pre porovnanie záber z videa, ktoré zverejnila vo svojom „videopríbehu“ (tzv. instastory) používateľka Victoria Jamrich (@vjamrich) na Instagrame 17. augusta (Jamrich sme kontaktovali a potvrdila, že jej video bolo vyhotovené 17. augusta). Na videu vidno muža podobajúceho sa na Tibora z videa UNB, ktorý sa zdraví s priateľmi na bratislavskej ulici Záhradnícka.

Snímka instastory používateľky @vjamrich vyhotovená 18. augusta 2021

Tím AFP Fakty dohľadal, že v oboch videách ide naozaj o toho istého človeka.

Vo videopríbehu je napísané “jeeeeej aha koho to vítame!! @daj_si”. Instagramový profil s menom @daj_si patrí bratislavskému občerstveniu na Záhradníckej ulici, ktoré podľa článkov Refreshera či StartitUp prevádzkuje 29-ročný Tibor Mészáros.

Na základe týchto informácií sme Tibora Mészárosa kontaktovali. Telefonicky 18. augusta pre AFP potvrdil, že bol skutočne hospitalizovaný s ochorením Covid-19 v UNB a bol to on, kto vyzval ľudí k očkovaniu prostredníctvom videa. Nikto mu za to však nezaplatil.

„Je neuveriteľné, čo za hlúposti ľudia na internete šíria“

„To je neuveriteľné, čo za hlúposti ľudia na internete šíria,“ uviedol. „Od 28. júla som bol doma v karanténe, pretože som mal pozitívny výsledok antigénového aj PCR testu. O pár dní sa mi priťažilo a, ako hovorím aj vo videu, kontroloval som si úroveň kyslíka v krvi, ktorá bola nebezpečne nízko. Musel som si zavolať sanitku a následne som bol hospitalizovaný.”

„Niekoľko dní som strávil na kyslíku. Z nemocnice ma prepustili v piatok 13. augusta,“ hovorí.

Pre AFP opisuje aj to, že video z nemocnice s ním vyhotovila primárka Kliniky infektológie a geografickej medicíny Alena Koščálová. „Pani primárka Koščálová, ktorá je jedna skvelá doktorka, za mnou prišla s tým, či sa o svoju skúsenosť nechcem aj podeliť s verejnosťou a ja som súhlasil. Bola to ona, kto ma natočila,“ povedal Mészáros.

Ako hovorí, po návrate z nemocnice vyšiel prvýkrát z domácej izolácie až 15. augusta. Na otázku, či pociťuje nejaké pretrvávajúce príznaky ochorenia, odpovedal, že pociťuje celkovú slabosť organizmu, vraj je „slabý ako babka“. Keďže však má mnoho povinností každý deň, „nemôže už len tak sedieť doma“.

Nezávisle od Mészárosa sme informácie overili aj s UNB. Eva Kliská, hovorkyňa nemocnice pre AFP 18. augusta potvrdila, že video natočila primárka Koščálová a dodala, že sa tak stalo v rovnaký deň, ako bolo video uverejnené na sociálnej sieti, tj. 9. augusta.

„Je nám nesmierne ľúto všetkých klamstiev a nezmyslov, ktoré okolo videa s pacientom, ktorý bol v našej nemocnici hospitalizovaný s ochorením COVID-19 začali šíriť rôzni konšpirátori a popierači pandémie,“ píše v stanovisku Kliská.

„Spomínaný pacient Tibor súhlasil s natočením videa, pretože chcel hovoriť o svojej skúsenosti s ochorením a tiež chcel poukázať na to, že bolo chybou neočkovať sa, a ak by bolo možné vrátiť čas a s očkovaním by už neváhal ani sekundu. Do nemocnice prichádzal s tým, že sám už nedokázal dýchať, jeho stav sa zhoršoval a hrozilo mu udusenie.“

Kliská pre AFP potvrdila, že pacient bol hospitalizovaný od 6. do 13. augusta, pričom podľa pokynov lekára mal zostať ešte do 15. augusta v domácej izolácii.

Podľa nemocnice nič nezvyčajné

„Po nasadení kyslíkovej terapie v kombinácii s liečbou sa pacientovi stav začal zlepšovať. Na siedmy deň bol pacient prepustený v stabilizovanom stave, bez potreby kyslíka a zvládol aj ľahkú námahu. Obzvlášť u mladších pacientov, ktorí včas dostanú adekvátnu liečbu v nemocnici, sa stav môže rýchlejšie zlepšiť. To, že sa Tibor včera objavil vonku a dokonca sa usmieval, nie je nič nezvyčajné. Tibor si prešiel náročným obdobím a s pomocou našich lekárov a sestričiek toto ochorenie zvládol. Ako však sám hovorí, mohol byť aj bez tejto skúsenosti, ak by sa bol dal zaočkovať,“ uzatvára stanovisko nemocnice Kliská.

Na skutočnosť, že v tomto prípade ide o špekulatívnu dezinformáciu, upozornil na Facebooku aj slovenský infektológ Peter Sabaka. „Pán Tibor mal toľkú odvahu, že na kameru vyhlasil, že ľutuje že sa nedal zaočkovať. (...) Urobil tak z číreho altruizmu a jeho čin si zaslúži hlboké uznanie,“ napísal Sabaka.

Snímka príspevku Petra Sabaku vyhotovená 18. augusta 2021

„Čoraz viac sa zdá, že poctivých a zodpovedných ľudí, ktorí sa snažia pravdivo informovať o tom, čo sa v tejto pandémii naozaj deje, prekričia klamári vytvárajúci alternatívnu realitu, kde nás chcú elity spolu s farmafirmami zmrzačiť v mene zisku a zdravotníci sú ich skazení kolaboranti,“ píše Sabaka, pričom dodáva, že skutočnosť je krajšia, pretože väčšina ľudí sa napriek tomu snaží „dostať naše životy zasa do normálu“.

Podľa našich zistení nič nenasvedčuje tomu, že by video, na ktorom sa Mészáros zdraví 17. augusta s priateľmi na ulici, malo dokazovať, že 9. augusta svoje ochorenie a pobyt v nemocnici nafingoval za odplatu, ako sa píše vo virálnych príspevkoch na Facebooku.

Tím AFP Fakty v minulosti už vyvrátil podobné nepravdivé informácie o tom, že pandémia mala byť fingovaná na základe zmanipulovaných záberov z Brazílie, či videí vytrhnutých z kontextu natočených v Izraeli či Rusku.

COVID-19