Lekárka podáva prvú vakcínu Janssen od výrobcu Johnson & Johnson zamstnankyni Rijksmuseum Boerhaave v Leidene 21. apríla 2021 (AFP / Marco De Swart)

Holanďania nezrušili nosenie rúšok ani očkovanie, naopak schválili ďalšiu vakcínu

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Na sociálnych sieťach sa v apríli 2021 šírilo ničím nepodložené tvrdenie o tom, že v Holandsku bola zrušená povinnosť nosiť rúška a že bolo pozastavené očkovanie „pre nepreukázateľnosť účinkov“. Nie je to pravda. Zakrytie horných dýchacích ciest vo vnútorných verejných priestoroch je povinné a v krajine prebieha rovnako ako v zvyšku Európy čulá očkovacia kampaň. Holandsko navyše nedávno začalo používať aj vakcínu Janssen od firmy Johnson & Johnson.

„Posledné správy z Holandska - zrušili nosenie rúšok, politici zrušili očkovanie pre nepreukázateľnosť účinkov ... Čo vy na to, spoluobčania?!“, píše sa po česky v obrázku, ktorý je súčasťou príspevku z 21. apríla 2021, ktorý na Facebooku ďalej zdieľalo takmer 350 používateľov. Rovnaký text sa objavil napríklad tu alebo tu.

Snímka FB príspevku vyhotovená 23. apríla 2021

Aké opatrenia platia v Holandsku?

V Holandsku platí povinné nosenie rúšok od 1. decembra 2020, v dopravných prostriedkoch dokonca už od 1. júna 2020. Hoci bolo Holandsko jednou z posledných európskych krajín, ktoré toto opatrenie prijali, od tejto doby musia Holanďania nosiť rúška vo všetkých verejne prístupných interiéroch vrátane škôl, verejných dopravných prostriedkov, obchodov, úradov či staníc. Zároveň by ľudia mali vo verejných priestoroch udržiavať rozostupy najmenej 1,5 metra.

Je pravda, že holandské opatrenia sú o niečo voľnejšie ako tie slovenské. Povinnosť nosiť rúško v interiéri sa napríklad vzťahuje len na osoby staršie ako 13 rokov a akceptovateľné je akékoľvek rúško, a nie iba respirátor typu FFP2 tak ako u nás. Stále však platí povinnosť si zakrývať ústa a nos vo verejne prístupných vnútorných priestoroch.

Holandská vláda tento týždeň oznámila, že od 28. apríla 2021 začne niektoré opatrenia proti šíreniu koronavírusu postupne uvoľnovať. K tomuto dátumu okrem iného zruší nočný zákaz vychádzania a povolí reštauráciám otvoriť vonkajšie terasy. V žiadnom prípade však neplánuje zrušiť povinnosť zakrývať si na verejnosti horné dýchacie cesty.

Holandská očkovacia kampaň

Rovnako ako v ostatných štátoch Európskej únii prebieha v Holandsku očkovacia kampaň proti ochoreniu Covid-19. V krajine sa očkuje vakcínami od výrobcov Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a najnovšie tiež vakcínou od Johnson & Johnson.

Jediným obmedzením je dočasné pozastavenie očkovania vakcínou AstraZeneca pre ľudí mladších ako 60 rokov, a to z dôvodu obáv z tvorby krvných zrazenín, ku ktorým po podaní tejto vakcíny v ojedinelých prípadoch došlo. Holandsko sa tak pridalo k niektorým ďalším európskych krajín vrátane Nemecka, ktoré použitie tejto vakcíny pre ľudí mladších ako 60 rokov dočasne pozastavili. Dánsko oznámilo 15. apríla, že vakcínu prestáva používať úplne.

Očkovanie ostatnými vakcínami však naďalej prebieha a v krajine so 17,3 miliónmi obyvateľov bolo podaných okolo 4,9 milióna dávok. Je teda zrejmé, že tvrdenie o pozastavení vakcinácie „pre nepreukázateľnosť účinkov“ sa nezakladá na pravde.

Agentúra AFP už vyvrátila mnoho nepravdivých tvrdení o očkovaní, naposledy napríklad tu, tu alebo tu

Článok preložil/-a
VAKCÍNY COVID-19