Presun slovenskej vojenskej techniky bol zneužitý ruskými prokremeľskými médiami

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 22. apríla 2021 o 17:01
  • Aktualizované dňa 22. apríla 2021 o 17:04
  • Článok prečítate za 9 min
  • Autor: Robert BARCA, AFP Slovakia
Fotografie, ktoré sa v apríli 2021 šírili na Facebooku, zdieľali okrem viac ako 6000 Slovákov, aj prokremeľské médiá a propagandisti. Na fotografiách z nitrianskej stanice sú pritom zachytené obrnené transportéry 12. mechanizovaného prápora OS SR smerujúce na pravidelné a viac ako rok plánované cvičenie v Centre výcviku Lešť. Presun techniky nijako nesúvisel so zvýšeným napätím v rusko-ukrajinských vzťahoch.

Predstaviteľ Komunistickej strany Slovenska Peter Nišponský zdieľal 16. apríla 2021 fotografie vojenskej techniky naloženej na nákladnom vlaku v železničnej stanici Nitra, ktoré mali podľa popisu vzniknúť 15. apríla.

Image
Snímka FB príspevku vyhotovená 19. apríla 2021

Nišponského príspevok navodzuje dojem, že má ísť o vojenskú techniku, ktorá smeruje na Ukrajinu. Aj keď to Nišponský explicitne takto v príspevku neformuluje, sugestívny jazyk a kontext zvýšeného napätia v rusko-ukrajinských vzťahoch v súvislosti so zhromaždením ruských jednotiek okolo ukrajinských hraníc, nenechávajú veľa priestoru na inú interpretáciu.

Nišponského príspevok zdieľalo viac ako 3000 používateľov, komentáre dokazujú, že niektorí používatelia informácií o presune techniky na „východ“ naozaj uverili a považovali súčasných vládnych predstaviteľov za „vojnových štváčov“, iní písali o tom, že sa vozidlá presúvajú, „aby Rusi mali do čoho strieľať“.

Image
Snímka komentárov pod FB príspevkom vyhotovená 21. apríla 2021

Rovnaké fotografie boli zdieľané v podobnom kontexte aj inde. Súkromný profil známy zdieľaním dezinformácií uverejnil fotografiu z Nitry obohatenú o viaceré emotikony a nápis „Idú k hraniciam Ruska vybaviť, aby mierové bomby padali i na Slovensko“. Popis jeho obrázku znel: „Čaputová, si hlavný veliteľ ozbrojených síl SR. Raz za toto budeš pykať, kto Ti dal na toto mandát ?“. Jeho príspevok zdieľalo viac ako 1200 používateľov.

Image
Snímka FB príspevku vyhotovená 20. apríla 2021

Rovnakú fotografiu s nápisom „Toto nie je fotka z východnej Ukrajiny, ale z našej Nitry. Ešte stále si niekto myslí, že ide len o nevinné cvičenie?!“ aj s dlhším popisom zdieľala stránka Pavla Slotu, syna bývalého politika Slovenskej národnej strany Jána Slotu. Slota mladší na ministerstve vnútra vo februári 2021 oznámil, že začal zbierať podpisy pre novú politickú stranu.

Vo svojom príspevku zo 16. apríla Slota okrem iného píše: „Už niekoľko mesiacov sa po našej krajine intenzívne presúvajú vojská zo západu na východ. Tento vlak patril k rovnakým presunom vojsk, naložený technikou, na ktorej obsluhu naše ozbrojené zložky ani len nemajú kapacitu.“

Image
Snímka FB príspevku vyhotovená 20. apríla 2021

Fotografiami vytrhnutými z kontextu zavádzali aj viaceré stránky ako hlavnydennik.sk (tu a tu), davdva.sk, hlavnespravy.sk či armadnymagazin.sk.

Tieto fotografie spolu so zavádzajúcimi tvrdeniami tak zdieľalo v súčte viac ako 6000 používateľov Facebooku. 

V skutočnosti na fotografiách vidíme presun slovenskej techniky na viac ako rok pripravované a vopred ohlásené preverenie spôsobilosti v priestoroch Centra výcviku Lešť na strednom Slovensku. Špekulácie o tom, že ide o zahraničnú techniku, alebo že smerujú na Ukrajinu či „východ“, sú tak nepravdivé.

Agentúra AFP tiež preverila zdroj tvrdení a dohľadala, že rovnaké tvrdenia o „presunoch“ techniky slovenským územím na „východ“ boli rozšírené ruským prokremeľským novinárom na sociálnej sieti Telegram a objavili sa aj na ruských weboch naklonených Kremľu.

Presun transportérov na domáce cvičenie nemá súvis s napätím medzi Ruskom a Ukrajinou

Ministerstvo obrany informovalo o plánovanom železničnom presune techniky Ozbrojených síl SR v týždni od 12. do 18. apríla na trase Nitra – Sása-Pliešovce ešte 9. apríla 2021. Za hoax označilo ministerstvo facebookové tvrdenia aj v príspevku z 19. apríla. Agentúra AFP oslovila ministerstvo obrany s dodatočnými otázkami. Hovorkyňa Martina Kovaľ Kakaščíková poskytla detailné odpovede emailom 19. a 20. apríla.

Poprvé, podľa našich zistení patrí technika na fotografii Ozbrojeným silám SR a nejde o žiadne zahraničné vojenské vozidlá, ako spomínali niektoré príspevky. Na fotografiách vidno transportéry pechoty BVP-2, obrnené transportéry OT-90 a podľa informácií z ministerstva boli vypravené aj systémy 2K12 KUB (na fotografiách sčasti zakryté plachtami).

Image
Bojové vozidlo pechoty 12. mechanizovaného práporu na fotografii stiahnutej z Facebooku

Podľa zdrojov z ministerstva patrí táto technika do výzbroje 12. mechanizovaného práporu Nitra a Protilietadlovej raketovej brigády v Nitre s trvalou posádkou v nitrianskych kasárňach Pod Zoborom. „Nitriansku stanicu využívajú na nakládku bojovej techniky okrem protilietadlovej raketovej brigády aj 12. mechanizovaný prápor,“ uvádza ministerstvo.

„Vozidlá OT-90 sú používané jednotkami OS SR od 90. rokov a vznikli prestavbou z vozidiel radu BVP v súlade s potrebou zníženia ich počtov na základe Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe. Vozidlá slúžia na prepravu jednotiek protivzdušnej obrany (PVO) blízkeho dosahu. Technika systému 2K12 KUB pochádza z výzbroje bývalej ČSĽA a ide o systémy PVO malého dosahu,“ špecifikovala podrobnosti o technike na fotografiách hovorkyňa ministerstva.

Podruhé, ministerstvo potvrdilo, že v daných termínoch (15., 16. a 17. apríl) skutočne dochádzalo k presunom techniky zo železničnej stanice v Nitre do stanice Sása-Pliešovce, odkiaľ sa technika presúvala ďalej do priestorov Centra výcvika Lešť po vlastnej osi, v prípade ťažšej techniky na podvale s ťahačom. Neplatí teda tvrdenie, že by sa technika presúvala „na východ“ či k ukrajinským hraniciam - Lešť je medzi Zvolenom a Lučencom.

Potretie, účelom presunu bolo dlhodobo plánované preverenie spôsobilostí protivzdušnej obrany Ozbrojených síl SR práve v Lešti. Toto preverenie kapacít taktiež nesúvisí s cvičením slovenských a poľských síl Combined Effort 2021, ktoré sa spomínalo v niektorých komentároch pod FB príspevkami a ktoré je plánované na prvý polrok 2021. „Sústredený výcvik jednotiek protilietadlovej raketovej brigády nie je cvičením Combined Effort. O tomto cvičení budeme včas informovať, nakoľko v súčasnosti prebieha vrcholná fáza jeho prípravy,“ tvrdí ministerstvo.

Domáce cvičenie tak nemá súvis so zvýšeným napätím v ukrajinsko-ruských vzťahoch a s neohlásenými manévrami jednotiek Ruskej federácie v okolí ukrajinských hraníc, keďže bolo plánované dlhšiu dobu: „Sústredená príprava Protilietadlovej raketovej brigády Vzdušných síl OS SR v CV Lešť bola plánovaná viac ako rok, preto nemôže byť v žiadnom prípade považovaná za reakciu na aktuálnu bezpečnostnú situáciu na východe Ukrajiny.“

Stanica v Nitre nebola zneužitá na hoaxy po prvý raz

Poštvrté, presuny techniky sú častou a opakovanou témou zavádzajúcich príspevkov či paniky, ktoré sa šíria sociálnymi sieťami (tu, tu). Takéto transporty však nie sú ničím nezvyčajným keďže opakované a pravidelné cvičenia sa konajú aj niekoľkokrát ročne.

Veľmi podobné fotografie tým dnešným sa šírili sociálnymi sieťami už v roku 2018 spolu s tvrdeniami, že ide o „nejaké tanky sa presúvajú cez naše územie.. #zapredanci“. Aj vtedy bola centre v pozornosti konšpiračných teoretikov železničná stanica v Nitre, odkiaľ Ozbrojené sily SR presúvali vozidlá BVP. Fotografie zo septembra 2018 boli vyhotovené dokonca z úplne totožných miest ako tie v apríli 2021.

Image
Snímka FB príspevku z roku 2018 vyhotovená 21. apríla 2021

Priamo na nitriansku stanicu sme sa spýtali ministerstva. Ako už bolo spomenuté, stanicu a železničného dopravcu využíva pravidelne protilietadlová raketová brigáda aj 12. mechanizovaný prápor dislokované v Nitre. 

„Minimálne raz ročne sa koná cvičenie zo série cvičení Slovenský štít, na ktorom sa aj tieto útvary pravidelne zúčastňujú. Ďalej sú to práporné cvičenia, často s bojovou streľbou, na ktoré je využívané práve Centrum výcviku Lešť. V neposlednom rade boli zložky 12. mechanizovaného práporu práve v roku 2018 vyslané na plnenie úloh v Pobaltí v rámci predsunutej vojenskej prítomnosti (eFP) NATO. Pri všetkých týchto príležitostiach bolo možné vidieť vojenskú techniku navagónovanú práve v železničnej stanici v Nitre,“ odpovedal tlačový odbor ministerstva.

Presuny vojenskej techniky však nie sú ničím výnimočným ani v iných častiach a obciach Slovenska: „Podobné vlakové transporty je možné vidieť vo všetkých posádkových mestách so stálou dislokáciou útvarov OS SR.“

Armáda a ministerstvo sa voči dezinformáciám ohradzujú

Ministerstvo obrany klamlivý obsah dementovalo na Facebooku a pre AFP aj emailom. „(N)a tomto prípade je vidieť, ako sa z bežnej výcvikovej aktivity stane v priebehu pár hodín dezinformačná senzácia, ktorá môže vystrašiť našich občanov,“ napísalo ministerstvo. Pre AFP ministerstvo uviedlo, že zavádzajúce informácie „sú zrejme motivované zámerným ovplyvňovaním“.

V podobnom duchu sa nieslo aj stanovisko náčelníka Generálneho štábu OS SR Daniela Zmeka: „Voči účelovo ohýbaným informáciám smerujúcim k zavádzaniu a nepriamemu znižovaniu dôvery obyvateľov k OS SR sa dôrazne ohradzujem. Každý profesionálny vojak a vojačka OS SR robí maximum pre zabezpečenie bezpečnosti Slovenska a na jej obranu musia byť patrične pripravení. Je preto nutné, aj za súčasnej situácie a, samozrejme, za dodržania všetkých protipandemických opatrení, napredovať a rozvíjať naše spôsobilosti, čo si vyžaduje neraz aj presun techniky v rámci výcvikových lokalít.“

Slovenské BVP na ceste na Lešť objektom ruskojazyčnej prokremeľskej propagandy

Pri dohľadávaní zdroja tvrdení sme si všimli, že štandardný a vopred ohlásený presun slovenskej vojenskej techniky v rámci slovenského územia vzbudil pozornosť aj v ruských médiách, čo je uvedené aj v článkoch na slovenských dezinfo weboch hlavnydennik.sk, somzdediny.sk či oral.sk.

O presune informoval na sociálnej sieti Telegram ruský novinár Alexander Kots (Александр  Коц), vojnový reportér bulvárneho prokremeľského média Komsomolskaya Pravda. Kots vo svojom príspevku, ktorý bol zverejnený len pár hodín po slovenských FB príspevkoch, píše: „Kto to máte najbližšie, poproste CNN, Sky News alebo ARD nech sa spýtajú Slovákov, prečo prepravujú vojenskú techniku smerom na východ po železnici.“ Budil tak dojem, že presun techniky mal byť akýmsi spôsobom utajený a západné televízie by sa naň mali dopytovať slovenských úradov.

Alexander Kots je vedený v databáze Putin’s List ako „propagandista“ a „hybridný novinár“. Databáza spadá pod Free Russia Forum, platformu založenú bývalým šachistom Garrym Kasparovom a opozičným politikom Ivanom Tyutrinom. Ukrajinská fact-checkerská organizácia StopFake.org, ktorá je rovnako ako agentúra AFP signatárom International Fact-checking Network, o Kotsovi písala ešte v roku 2017, keď šíril dezinformácie o propagandistických letákoch, ktoré mali ukrajinské jednotky zhadzovať na civilné obyvateľstvo na Donbase (takéto správy boli vyvrátené tu). Kots má pritom na územie Ukrajiny od mája 2014 zakázaný vstup.

Kotsov príspevok o vojenskej technike vypravenej z nitrianskej stanice smerom na východ nie je vyslovene nepravdivý, zapadá však do kontextu iných príspevkov na jeho sociálnych sieťach, v ktorých hovorí o presunoch ukrajinských jednotiek smerom k Donbasu (tu či tu), či takých, v ktorých spomína západné médiá (napríklad tu).

Jeho príspevok následne prebrali viaceré ďalšie ruskojazyčné prokremeľské médiá ako rusdialog.ru a tsargrad.tv (kde sú už v titulku priamo „tanky“ namiesto transportérov) alebo stránky liganews.net či ua-reporter.com.

Image
Snímka prokremeľskej stránky tsargrad.tv vyhotovená 22. apríla 2021

V článku na rusdialog.ru sa spomína aj ďalší ruskojazyčný telegramový účet „Zápisky ochotníka“ (? ? Записки охотника. ? ?), na ktorom bolo 16. apríla uverejnené 40-sekundové video, ktoré taktiež zachytáva vlak na nitrianskej stanici naložený slovenskou vojenskou technikou. V príspevku sa píše o tom, že nie je známe, či bola technika vypravená „kvôli nadchádzajúcim cvičeniam NATO alebo kvôli všeobecne nestabilnej situácii“.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás