Toto je v skutočnosti nepresný model plodu vyrobený z epoxidu

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 30. júna 2020 o 13:07
  • Aktualizované dňa 30. júna 2020 o 13:10
  • Článok prečítate za 3 min
  • Autor: AFP Australia, AFP Slovensko
Na Facebooku sa objavila údajná fotografia plodu po troch mesiacoch tehotenstva s popisom, podľa ktorého má ísť o nový ľudský život. Na fotografii je v skutočnosti ručne vyrobená bábika, nejde o živý plod. Oslovení lekári a špecialisti sa naviac zhodujú na tom, že takto plod v dvanástom týždni tehotenstva nevyzerá.

Tento obrázok bol zdieľaný na Facebooku s popisom v slovenčine: „Toto čo vidíte má 12 týždňov...teda 3 mesiace. Podľa niekoho telo ženy, podľa iného embrio. Podľa mňa je to dieťa a nový ľudský život. Tak čo.....je to prerušenie tehotenstva,alebo vražda bezbranného ľudského tvora?

Image
Snímka FB príspevku z 15. júna 2020

Príspevok bol ďalej zdieľaný viac ako 200-krát. V angličtine bol príspevok zdieľaný desiatky tisíckrát, napríklad tu či tu.

Tvrdenie z popisu obrázku je však nepravdivé. Na fotografii je v skutočnosti epoxidový model, resp. bábika, ktorá však podľa expertov nezobrazuje korektne to, ako 12-týždňový plod vyzerá.

Pôvodný obrázok pochádza zo stránky OneTinyLife.org, ktorá sa neskôr premenovala na donnaleeoriginals.com. Americká umelkyňa Donna Lee na stránke predáva bábiky novorodeniat zo silikónu, vinylu, hliny či epoxidu. „12-týždňový plod“, ktorý podľa stránky meria 2,5 palca, tj. 6,35 cm, stojí 25 dolárov.

Nižšie je uvedené porovnanie snímky zo zavádzajúceho príspevku (naľavo) a obrázku uverejnenom na webovej stránke donnaleeoriginals.com (napravo):

Image

Autorka Donna Lee napísala o tvorbe bábik na svojej stránke nasledovné:

Nie som tu na to, aby som súdila či debatovala na tému, či by žena mala ísť na potrat, ale aby som ukázala, ako vyzerá 12-týždňový plod, aby to dotyčná vedela. Pokiaľ ide o medicínsku presnosť 12-týždňového plodu, som umelkyňa a snažila som sa vykresliť detaily z kúsku hliny čo možno najpresnejšie. Do modelu som zahrnula všetky znaky a časti tela, ktoré má plod v tejto fáze 12 týždňov od počatia (krk, viečka, uši, ústa, ruky, nohy, prsty na rukách a na nohách).

Pokiaľ ide o priesvitnosť pokožky, je ťažké ju verne zachytiť. Ručne maľujem každú z týchto bábik viacerými vrstvami, ale priesvitnú a tenkú pokožku vo veku 12 týždňov je ťažké verne zachytiť na epoxide. Snažím sa zdokonalovať maľovanie každým modelom, chcem ukázať hlbšie farebné tóny a poskytnúť priesvitnejší vzhľad pokožky.

Kráľovská ženská nemocnica v Melbourne uviedla v stanovisku zaslanom emailom 23. augusta 2019 (tento článok totiž pôvodne uverejnila AFP Australia ešte v auguste 2019, pozn. red.):

Špecialisti z Kráľovskej ženskej nemocnice v Melbourne uviedli, že obrázok nezobrazuje plod v 12. týždni tehotenstva verne či korektne, a to z týchto dôvodov:

• pokožka 12-týždňového je tenká a priesvitná; keďže plodu chýba vrstva tuku a svalov, pokožka je omnoho červenšia

• proporcie častí tela plodu nie sú typické pre 12-týždňový plod, ktorý má nepomerne väčšie dlane a chodidlá - napríklad dĺžka chodidiel v tomto štádiu približne zodpovedá dĺžke stehien

• detailné rysy tváre, ako ich vidíme na obrázku by neboli prítomné pri 12-týždňovom plode.

Videá ukazujúce, ako vyzerá plod po 12 týždňoch v maternici sú k dispozícii tu a tu na stránke americkej neziskovej organizácie Endowment for Human Development, ktorá sa zameriava na zlepšenie vzdelávania v oblasti zdravotníctva a verejného zdravia.

Zavádzajúce tvrdenie je v obehu najmenej od roku 2013, keď ho prvýkrát vyvrátili fact-checkeri americkej stránky Snopes.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás