Nie, diéta bez cukru, kokosový olej, ani teplá voda s citrónom neliečia rakovinu

Podľa nepravdivého príspevku, ktorý sa začiatkom septembra rozšíril na Facebooku, má diéta bez cukru spôsobiť, že rakovinové bunky v tele „prirodzene odumrú“. V príspevku slovenského používateľa, ktorý nazbieral takmer 300-tisíc zdieľaní, sa tiež tvrdí, že rakovinu lieči aj teplá voda s citrónom či kokosový olej. Podobné nepravdivé tvrdenia kolujú medzi používateľmi sociálnych sietí od Spojených štátov po Európu či Afriku minimálne od roku 2019. Ide však o nepravdy; podľa odborníkov, ktorých agentúra AFP oslovila, ako aj podľa charitatívnych organizácií či vedeckých štúdií je podobná „liečba“ neúčinná a nepodložená. Slovenský Národný onkologický ústav označil tieto a podobné tvrdenia zo sociálnych sietí za „vedecky nepodložené výmysly“.

„(R)akovina nie je smrteľná choroba, ale ľudia na ňu zomierajú len kvôli ľahostajnosti,“ cituje autor príspevku z 3. septembra 2023, ktorý zdieľalo takmer 300-tisíc používateľov, údajného „onkológa Guptu Prasada Reddyho“, pričom uvádza jeho tri metódy liečby rakoviny.

„Najprv vynechajte všetky druhy cukrových jedál. Pretože, ak do tela nedostanete cukor, rakovinové bunky odumrú prirodzene,“ píše sa v príspevku. „Pite teplú vodu zmiešanú s (...) citrónom nalačno o 3. hodine ráno pred jedlom. Rakovina bude preč,“ pokračuje text, pričom dodáva, že vraj „Štúdia Maryland College of Medicine zistila, že (táto metóda) je tisíckrát lepšia ako chemoterapia“.

„Jedzte tri polievkové lyžice organického kokosového oleja denne ráno a večer, vylieči rakovinu,“ uzatvára príspevok - s množstvom gramatických a štylistických chýb naznačujúcich strojový preklad - údajné „liečebné metódy“ rakoviny.

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 11. septembra 2023

Tieto tvrdenia sa pravidelne objavujú na internete v rôznych jazykoch vrátane thajčiny, srbčiny, angličtiny či francúzštiny prinajmenšom od roku 2019, pričom agentúra AFP ich v minulosti overila tu, tu, tu alebo tu.

Žiadna stopa po „doktorovi Guptovi“ z falošných príspevkov

Podľa slovenského príspevku má údajný doktor Gupta pôsobiť na „moskovskej Osh State Medical University“.

Vyhľadávanie mena „Gupta Prasad Reddy“ prostredníctvom vyhľadávačov Google a Yandex viedlo iba k falošným príspevkom v rôznych jazykoch alebo k niektorým z viacerých článkov uvádzajúcich uvedené tvrdenia na pravú mieru. Vyhľadávanie vo vyhľadávačoch určených na vedecké články (Scinapse, Semantic Scholar či Google Scholar) neprinieslo žiadne výsledky o tomto údajnom lekárovi.

Vykonali sme taktiež spätné vyhľadávanie obrázkov s fotografiou muža, ktorá bola súčasťou príspevku. Reverzné vyhľadávanie obrázkov prostredníctvom vyhľadávačov Google Image, TinEye či Yandex sa však opäť ukázalo ako neúspešné.

Nenašli sme žiadne dodatočné informácie o doktorovi s menom Gupta Prasad Reddy. Univerzita, na ktorej údajne pôsobí, však existuje. Ošská štátna lekárska univerzita sa však nachádza v Kirgizsku a nie v Rusku.

Na webovej stránke tejto akademickej inštitúcie sme však nenašli žiadnu zmienku o lekárovi alebo učiteľovi s takýmto menom a nič nenasvedčuje tomu, že by na nej pôsobil, alebo pracoval.

Vyhľadali sme aj Maryland College of Medicine a jej údajný výskum, ktorý mal preukázať, že „prírodná medicína je tisíckrát lepšia“ ako chemoterapia. Žiadna takáto inštitúcia neexistuje. Najbližšie k nej má University of Maryland School of Medicine v meste Baltimore v Spojených štátoch. Ako uvádza organizácia Africa Check vo svojom článku (archívny odkaz), táto síce bola založená v roku 1807 ako Maryland College of Medicine, ale v roku 1812 bola premenovaná na University of Maryland. Nachádza sa na nej Centrum výskumu rakoviny, kde prebieha viacero inovatívnych programov výskumu rakoviny, ale nenašli sme žiadny výskum ani len podobný tomu, o ktorom sa píše v nepravdivých príspevkoch na sociálnych sieťach.

Dr. Manuel Rodrigues, onkológ a výskumný pracovník z parížskeho Inštitútu Curie, v marci 2023 pre agentúru AFP uviedol, že uvedené metódy „nemôžu v žiadnom prípade liečiť rakovinu a nemajú žiaden vedecký základ“.

Jacques Robert, emeritný profesor onkológie na univerzite v Bordeaux, v marci 2023 v e-maile pre agentúru AFP označil tieto tvrdenia za „nepravdivé“ a uviedol, že „je úplne zrejmé, že ak by citrón a kokosový olej liečili rakovinu, všetci by sa okamžite vyliečili. Tento takzvaný lekár je šarlatán“.

Žiadne dôkazy o tom, že strava bez cukru lieči rakovinu

V príspevkoch sa odporúča zrieknuť sa „všetkých druhov cukrových jedál“ a tvrdí sa, že ak v tele nebude cukor, „rakovinové bunky prirodzene odumrú“.

K tomuto tvrdeniu sa v marci 2023 pre agentúru AFP vyjadril doktor Benjamin Verret z Centra Gustava Roussyho pre výskum rakoviny: „Doteraz neexistujú dôkazy o tom, že by strava s nízkym obsahom cukru pri rakovine pôsobila protinádorovo. Vo všeobecnosti je hladina cukru v tele regulovaná hormónmi a býva stabilná: strava s nízkym obsahom cukru by nemala žiadne dôsledky. Navyše, nie, bez cukru nemôžeme žiť, hypoglykémia je vážny stav, ktorý rýchlo vedie ku kóme,“ uviedol špecialista na rakovinu prsníka a sarkómy.

Tvrdenie, podľa ktorého strava bez cukru zabíja rakovinové bunky, je tak podľa neho nepravdivé.

Klinická odborníčka na výživu Olga Licina pôsobiaca v Srbsku uviedla, že „mýtus, že cukor živí rakovinu“, vychádza zo skutočnosti, že rakovinové bunky rastú rýchlejšie ako „zdravé“ bunky a potrebujú veľa energie. Logika takýchto tvrdení je podľa nej v tom, že „ak rakovinové bunky potrebujú veľa glukózy, potom vyradenie cukru z našej stravy má pomôcť zastaviť rast rakoviny“.

„Bohužiaľ, tak jednoduché to nie je. Všetky naše zdravé bunky tiež potrebujú glukózu a neexistuje spôsob, ako poskytnúť glukózu len zdravým a nie rakovinovým bunkám. Rakovinové bunky potrebujú aj mnoho iných výživných látok, ako sú aminokyseliny a tuky, netúžia len po cukre,“ uviedla 26. apríla 2023 v e-maile pre agentúru AFP.

Podobne sa vyjadrila aj Angela Otto, odborná asistentka na Fakulte bioinžinierstva v Mníchove. „Nádorové bunky prežívajú NIELEN s pomocou glukózy - potrebujú aj iné živiny,“ povedala pre AFP koncom januára 2023 (Otto použila veľké písmená).

Tento článok, ktorý uverejnila britská charitatívna organizácia Cancer Research, poukazuje na to, že neexistuje žiadny dôkaz, že strava bez cukru môže znížiť riziko vzniku rakoviny alebo jej prekonania.

S tvrdeniami z príspevkov sme oslovili aj slovenský Národný onkologický ústav. Hovorkyňa v emailovom stanovisku 13. septembra 2023 pre AFP uviedla: „Na falošné správy, absurdné recepty na domáce ‚vyhubenie‘ rakoviny upozorňujeme aj my. Ak máte vo svojom okolí ľudí, ktorí sa odvolávajú na ‚overené‘ informácie z internetu, prosím upozornite ich, že sú to vedecky nepodložené výmysly, ktoré môžu vážne ublížiť. Odporúčame poradiť sa s vaším ošetrujúcim lekárom, ktorý pozná zdravotný stav pacienta.“

Teplá voda s citrónom nelieči rakovinu

Agentúra AFP už v minulosti overila tvrdenia, že pitie horúcej citrónovej vody môže vyliečiť rakovinu, napríklad v tomto článku z júna 2019.

Profesor Nicolas Boissel, špecialista na rakovinu krvi z nemocnice Saint-Louis v Paríži, povedal agentúre AFP: „Ani horúca voda, ani citrón, ani diéta bez cukru nemajú preukázané protirakovinové účinky. Citrón či látky obsahujúce niektoré zložky s pôvodom v plodoch citrónu (podobne ako mnohé iné druhy ovocia či rastlín) preukázali istú protirakovinovú aktivitu. To pravdepodobne vysvetľuje tento zmätok.“

Tvrdenie, že citrónová voda lieči rakovinu a zázračne ovplyvňuje naše telo, je „časté a nebezpečné“, uviedla Olga Licina. „Tu je navyše nebezpečné aj porovnávanie citrónu s chemoterapiou, čo by mohlo viesť k pozastaveniu liečby - to by mohlo mať smrteľné následky,“ povedala.

„Naša pečeň potrebuje v procese detoxikácie dostatočné množstvo vody a živín, ale neexistuje žiaden dôkaz, že by pohár citrónovej vody každé ráno pečeni pomohol ľahšie odstraňovať toxíny,“ uviedla Licina a dodala, že tiež „neexistuje jediný dôkaz, že citrón dokáže ‚vyliečiť‘ rakovinu“.

Poukázala na prehľad štúdií z roku 2017 (archívny odkaz tu), ktorý „dospel k záveru, že neexistuje dostatok údajov z klinických štúdií, ktoré by potvrdzovali tvrdenie, že citrón zabraňuje vzniku rakoviny“.

Profesor Mario Campone, vedecký riaditeľ francúzskeho výskumného centra pre rakovinu Cancéropôle Grand Ouest, v marci 2023 pre agentúru AFP povedal, že „tieto metódy sú len falošné správy, ktoré nie sú založené na žiadnych vedeckých údajoch“ a sú šírené „s cieľom zahrávať sa so strachom pacientov“.

Ani tvrdenie o kokosovom oleji „nie je založené na dôkazoch“

V nepravdivom príspevku sa uvádza aj tvrdenie o tom, že „užívanie troch lyžíc organického kokosového oleja ráno a večer vylieči rakovinu“.

Uvedené tvrdenie „nie je založené na preukázaných medicínskych údajoch“ a ako takému sa mu nedá veriť, uviedla Jasna Mihailović, srbská lekárka Onkologického ústavu Vojvodiny a profesorka na Lekárskej fakulte Univerzity v Novom Sade, v e-maile agentúre AFP 4. mája 2023.

„Takéto fámy nie sú správnym spôsobom“ liečby rakoviny. „Preto vždy víťazí klasická medicína - vďaka doloženým faktom založeným na vedeckých dôkazoch, tj. takzvaná evidence-based medicine (medicína založená na dôkazoch, pozn. red.), čo nie je prípad alternatívnej medicíny,“ povedala Mihailović.

„Existujú určité dôkazy, že kyselina laurová, ktorá sa nachádza v kokosovom oleji, by mohla brzdiť rast buniek rakoviny hrubého čreva či konečníka,“ povedala doktorka Licina, neexistuje však podľa nej dôkaz, že „kokosový olej lieči rakovinu“.

Rovnaké tvrdenia vyvrátili aj iné organizácie overujúce fakty, napríklad Africa Check (archívny odkaz) a Politifact (archívny odkaz). V AFP Fakty sme vyvrátili obdobné nepodložené „alternatívne“ metódy liečby ochorenia Covid-19, napríklad tu, tu či tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás