Zdravotnícky pracovník ukazuje ampulku ivermektínu 21. júla 2020 v Kolumbii ( AFP / Luis Robajo)

Nie, Japonsko doposiaľ neschválilo ivermektín na liečbu Covid-19

Slovenským Facebookom sa koncom októbra a začiatkom novembra šíril článok, podľa ktorého japonská vláda hromadne zaviedla na liečbu ochorenia Covid-19 antiparazitikum ivermektín, v dôsledku čoho porazili pandémiu. Nie je to pravda. Klinické skúšky liečiva v krajine síce prebiehajú, ale japonská vláda dodnes neschválila ivermektín na liečbu Covidu. Liek nie je uvedený ani v oficiálnych zoznamoch schválených liekov. Odborníci si nie sú istí, čo spôsobilo rýchly pokles infekcií, uvádzajú niekoľko faktorov, ktoré s ivermektínom nijako nesúvisia.

Dezinformačná stránka badatel.net zverejnila 31. októbra 2021 článok s titulkom „Keď vakcíny zlyhali, zaviedli Japonci ivermektín a za mesiac porazili pandémiu“.


Image
Snímka hlavičky nepravdivého článku z webu badatel.net vyhotovená 5. novembra 2021

V článku sa nepravdivo píše: „Japonsko práve „sploštilo“ svoju doposiaľ najväčšiu pandemickú krivku. Dokázalo to pomocou legalizácie a hromadného zavedenia ivermektínu.“

„Zdá sa, že vakcínami posilnená pandémia sa vymkla spod akejkoľvek kontroly. Japonsko sa však rozhodlo urobiť niečo iné ako USA, EÚ a ďalšie zlyhávajúce štáty, ktoré sa spoliehajú výhradne na rúška a vakcíny. V septembri 2021 krajina masovo zaviedla ivermektín a pacientov začala liečiť dôstojnejšie,“ pokračuje zavádzajúci text, „(...) Ivermektín priniesol rýchle zotavenie krajiny z pandémie. Japonsku sa podaril najdramatickejší zvrat situácie v strede ich najhoršej vlny.“

Obdobné tvrdenia o tom, že Japonsko malo schváliť na liečbu Covidu ivermektín, sa na internete v rôznych jazykoch šíria už niekoľko týždňov. K zviditeľneniu tohto tvrdenia významnou mierou prispel Haruo Ozaki, predseda Tokijskej lekárskej asociácie, ktorý v auguste na tlačovej konferencii porovnával počet prípadov Covidu a mieru úmrtnosti v afrických krajinách, ktoré distribuovali ivermektín raz ročne pre jeho antiparazitické vlastnosti, s tými, ktoré tak neurobili. Tieto tvrdenia sme v rámci AFP vyvrátili v angličtine aj v srbčine.

Konkrétne tvrdenia o ivermektívne v Japonsku, ktoré zverejnil dezinformačný web badatel.net, možno dosledovať k americkému ultra-pravicovému dezinformátorovi Halovi Turnerovi (v minulosti odsúdeného za vyhrážanie sa sudcom), ktorý prevádzkuje vlastný rádio program. Slovenský článok uvádza ako zdroj americkú dezinformačnú stránku naturalnews.com, tá zase uvádza ako zdroj tvrdení inú dezinfo stránku thesecondnews.com - tento článok je priamou kópiou textu z halturnerradioshow.com z 27. októbra 2021.

Tvrdenia sú však nepravdivé. Aj keď v krajine prebiehajú klinické skúšky tohto lieku, japonské ministerstvo neschválilo použitie ivermektínu na liečbu Covidu-19. Fámu vyvrátila aj stránka slovenskej polície Hoaxy a podvody - Polícia SR.

Skutočnosť: Ivermektín nebol schválený ako liečba Covidu

V oficiálnom usmernení japonského ministerstva zdravotníctva pre lekárov z novembra 2021 je na strane 55 uvedený zoznam liekov, ktoré v krajine podliehajú klinickému vývoju a skúškam. Zoznam bol aktualizovaný 28. septembra a 1. októbra 2021. V poznámke pod čiarou je uvedené: „Účinnosť a bezpečnosť týchto liekov nebola dokázaná, používať ich je možné len v štádiách klinických skúšok.“ Na zozname je uvedený aj ivermektín, podľa usmernenia v súčasnosti prechádza „treťou fázou skúšania“ na liečbu pacientov s ľahkým alebo stredne ťažkým ochorením Covid-19 prvého stupňa.

K dnešnému dňu tak ivermektín nie je schválený na liečbu Covid-19 v Japonsku. Nie je uvedený v zozname schválených liekov na Covid-19 japonskej Agentúry pre lieky a zdravotnícke pomôcky (Pharmaceuticals and Medical Devices Agency, PMDA), vládneho úradu zodpovedného za reguláciu liečiv.

„Ivermektín nie je schválený pre použitie na liečbu ochorenia spôsobeného nákazou vírusom SARS-CoV-2,“ uviedla pre AFP japonská PMDA 9. novembra 2021.

Bývalý japonský minister zdravotníctva Norihisa Tamura v auguste uviedol, že je potrebné počkať na dôkazy o účinnosti lieku, kým sa vykoná akákoľvek zmena usmernenia.

Tamura sa 4. augusta stretol s Výborom pre zdravie a prácu dolnej komory japonského parlamentu. Jednému zo zákonodarcov, ktorý sa pýtal na ivermektín, odpovedal: „Ak budú dôkazy jasne preukázané, môžeme niečo povedať.“ Klinické skúšky však stále prebiehajú.

Tím vedcov a lekárov z japonskej univerzity Kitasato vykonáva prebiehajúcu klinickú štúdiu, ktorá skúma účinky ivermektínu ako liečby ochorenia Covid-19. O štúdii ešte v auguste informovala verejnoprávna televízia NHK s tým, že sa jej nedarí naberať nových účastníkov. V poslednej aktualizácii z 26. októbra sa uvádza, že štúdia ďalej naberá nových účastníkov.

Japonský výrobca liekov Kowa 16. septembra 2021 taktiež zverejnil protokol 3. fázy svojej klinickej skúšky ivermektínu.

Taktiež nie je pravda, že by sa pandémia zosilňovala vplyvom očkovania. Nové varianty vírusu koronavírusu SARS-CoV-2 ako delta či alfa variant sa objavili ešte pred tým, ako sa v decembri 2020 začalo očkovať vakcínami proti ochoreniu Covid-19.

Výrazný pokles počtu nových prípadov Covid-19

Podľa dát zaznamenalo Japonsko v jesenných mesiacoch prudký pokles nových prípadov ochorenia Covid-19 v porovnaní s viac ako 23 tisícami nových prípadov dňa 25. augusta. Dezinformačné články pripisujú tento pokles práve užívaniu ivermektínu, no vzhľadom na skutočnosť, že liek nie je schválený na liečbu Covid, je veľmi nepravdepodobné, že by bol zrovna on dôvodom zlepšenia situácie.

Podľa odborníkov patrí medzi možné faktory rýchleho poklesu rapídna očkovacia kampaň, vyprázdnenie priestorov, kde prebiehal nočný život, a nosenie ochranných pomôcok ako rúška, na ktoré je obyvateľstvo zvyknuté ešte spred pandémie.

„Nepoznáme príčinu takéhoto prudkého poklesu, ale ivermektín tým dôvodom asi nebude,“ povedal Dr. Kazuhiro Tateda, profesor virológie na Toho University a prezident Japonskej asociácie infekčných chorôb.

„Na základe mojich osobných špekulácií sa domnievam, že dôležité môžu byť dva faktory. Prvým sú vakcíny. Od júla do októbra bolo zaočkovaných 30-40 miliónov Japoncov mladších ako 64 rokov. V súčasnosti je plne zaočkovaných približne 72% Japoncov. A väčšina z nich je očkovaná nedávno, čo znamená, že máme týchto ľudí silno imunizovaných. Hoci môže ísť o prechodný jav, je možné takto docieliť kolektívnu imunitu,“ uviedol Tateda 4. novembra 2021 v e-maile pre agentúru AFP.

„Druhým faktorom je, že väčšina Japoncov si zachováva štandardnú ochranu, ako sú rúška a sociálny odstup. Ako možno viete, je u nás ťažké nájsť ľudí bez rúšok. Verte či nie, vyzerá to tak, že táto základná ochrana je takmer našou kultúrou,“ dodal.

„Nevieme presne, čo je dôvodom, ale našťastie sa začne budúci mesiac očkovať treťou dávkou. Ak budeme mať dostatok šťastia, v Japonsku už nebudú žiadne ďalšie vlny pandémie,“ uviedol Tateda.

„Domnievam sa, že pokles počtu ľudí navštevujúcich zábavné štvrte spolu s pokrokom v očkovaní prispel k poklesu infekcií,“ povedal Atsushi Nishida, riaditeľ Research Center for Social Science & Medicine Sciences na Tokyo Metropolitan Institute of Medical Science, ktorého minulý mesiac citoval časopis Time.

Ivermektín na Slovensku nie je registrovaný na liečbu Covidu, ale na svrab

Hoci sa medzi slovenskými používateľmi sociálnych sietí rozšírili tvrdenia o japonskom schválení ivermektínu, tento liek, ktorý sa v skutočnosti používa proti parazitom, akými sú červy, svrab alebo vši, nie je u nás oficiálne schválený na použitie proti Covidu.

Na Slovensku liek ivermektín nie je oficiálne registrovaný na liečbu Covidu, jeho použitie na tento účel neschválil slovenský regulačný úrad Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Liek vyvolal rozruch počas druhej vlny pandémie, kedy ľudia skupovali voľnopredajné prípravky tohto lieku určené pre veterinárne použitie.

Je pravda, že následne v januári 2021 udelil povolenie terapeutického použitia neregistrovaného lieku Ivermectin proti Covidu pre potreby zdravotníckych zariadení bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí, čím obišiel oficiálnu registráciu ŠÚKLom. Ako informoval ŠÚKL vo februári, liek bol v takomto prípade viazaný na lekársky predpis a za jeho použitie na liečenie Covidu zodpovedal lekár. Toto povolenie každopádne v auguste 2021 vypršalo a nebolo znovu obnovené.

Viaceré zahraničné, ale aj slovenské médiá odvtedy informovali (tu, tu, tu alebo tu), že vedecké štúdie, ktoré mali poukazovať na účinnosť lieku ivermektín proti Covidu, obsahovali vážne chyby a jeho pozitívne účinky neboli doposiaľ preukázané.

Je taktiež pravda, že v júli 2021 ŠÚKL skutočne udelil oficiálnu registráciu lieku ivermektín pre použitie u ľudí, a to konkrétne liečivu „Ivermectin Exeltis 3 mg tablety“. V tomto prípade sa však nejedná o schválenie použitia pri liečbe Covidu, ale pri liečbe infekcií spôsobených troma druhmi parazitov. Ako sa uvádza v príbalovom letáku, terapeutickými indikáciami sú gastrointestinálna strongyloidóza (spôsobená parazitom s menom „háďatko červené“), krvná mikrofilarémia (spôsobená „vlasovcom miazgovým“) a podkožný sarkoptický svrab (spôsobený roztočom „zákožkou svrabovou“).

O fenoméne ivermektínu písala v októbri 2021 aj slovenská FB stránka Očami farmácie, ktorá vyvracia a uvádza na pravú mieru rôzne mýty o farmaceutických produktoch:

„Pokiaľ ide o používanie Ivermectinu pri ochorení covid-19, v súčasnosti nedisponujeme takými výsledkami klinických skúšaní, ktoré by preukazovali jeho jednoznačný prínos pri tomto ochorení. Pokiaľ má výrobca/držiteľ rozhodnutia o registrácii dôkazy, ktoré jeho použitie pri danom ochorení podporujú, môže požiadať o jeho registráciu, prípadne pridanie indikácie covid-19 do už registrovaného lieku,“ uviedla v októbri pre denník SME hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás