Na internete sa šíria zavádzajúce tvrdenia o amerických prezidentských voľbách a identifikácii voličov

Donald Trump porazil Kamalu Harrisovú v prezidentských voľbách v USA oveľa presvedčivejšie, než očakávali zámorské prieskumné agentúry aj politológovia. Aj napriek tomu sa na sociálnych sieťach v rôznych jazykoch začali šíriť obrázky volebných máp, ktoré naznačujú, že v niektorých štátoch vyhrala kandidátka Demokratov len vďaka laxným požiadavkám na identifikáciu voličov. Hoci je pravda, že niektoré štáty USA vo volebnej miestnosti nevyžadujú preukaz totožnosti, neznamená to, že môže voliť ktokoľvek. Existuje hneď niekoľko spôsobov, ako zabezpečiť, aby bola osoba oprávnená voliť a v skutočnosti úrady evidujú len malé množstvo sporných prípadov. Okrem toho Harrisová zvíťazila aj v štátoch, ktoré preukaz totožnosti vyžadujú, a naopak Trump zvíťazil v takých, kde sa preukaz totožnosti na hlasovanie nevyžaduje.

„Americká demokracia a slobodné voľby: Harrisová vyhrala v štátoch, kde sa od občanov nevyžaduje voličský preukaz, alebo aspoň nie preukaz s fotkou... ,“ uvádza sa v tomto príspevku zo 7. novembra 2024, ktorý na Facebooku zdieľalo 45 používateľov. Príspevok obsahuje dve mapy Spojených štátov, pričom na jednej sú znázornení víťazi volieb v jednotlivých štátoch a na druhej je uvedené, v ktorých štátoch sa vyžaduje preukaz totožnosti s fotografiou, bez fotografie alebo prípadne úplne bez preukazu totožnosti voličov.

K údajnej kauzalite medzi pravidlami identifikácie voličov a výsledkami volieb v USA sa príspevkom na Facebooku vyjadril 12. novembra aj bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. „Vedeli ste, že Kamala Harris vyhrala v štátoch, kde môžete voliť bez overenia vašej totožnosti? Viete si predstaviť, že by sme na Slovensku volili tak, že príde človek do volebnej miestnosti, povie ,Ja som Jozef Mak', oni pozrú, že Jozefa Maka majú v zoznamoch a pustia ho voliť? Myslite si, že by to boli férové voľby?“ pýta sa svojich vyše 59-tisíc sledovateľov.

Image
Snímka zavádzajúceho facebookového príspevku urobená 18. novembra 2024

Podobné príspevky sa šírili aj v iných jazykoch, predovšetkým v angličtine, ale aj v češtine, španielčine, nemčine či maďarčine.

Spája ich naznačovanie, že kandidátka Demokratickej strany vyhrala vo svojich štátoch len vďaka nedostatočnej kontrole voličov. V súvislosti s americkými voľbami sa nepodložené tvrdenia, že v USA dochádza k volebným podvodom a môžu v nich voliť aj osoby bez amerického občianstva, objavovali opakovane.

„Nie je prekvapujúce, že v štátoch, kde sú guvernéri demokrati, sa nevyžaduje žiadny preukaz totožnosti, čo znamená, že José, Pedro a Ignacio 5. novembra odložia na jeden deň kosenie trávnikov a budú cestovať po „sivých“ štátoch a odovzdávať svoj hlas, ktorý sa stane stovkami hlasmi pre Harrisovú,“ uvádzal napríklad tento príspevok na Facebooku uverejnený štyri dni pred voľbami.

Skutočnosť, že niektoré americké štáty nevyžadujú vo volebnej miestnosti občiansky preukaz alebo preukaz totožnosti s fotografiou, neznamená, že môže voliť ktokoľvek. Voliči sa musia zaregistrovať aj identifikovať. Počet evidovaných prípadov hlasovania ľudí, ktorí nemajú volebné právo, je zanedbateľný. Medzi inými to tvrdí aj konzervatívny think tank Heritage Foundation, ktorý podporuje Donalda Trumpa a v rámci stredoeurópskeho regiónu má priateľské vzťahy s organizáciami blízkymi maďarskej vláde (archív).

Grafika kolujúca na internete

Spätné vyhľadávanie obrázkov zdieľaných v niektorých zavádzajúcich príspevkoch nás priviedlo k článku (archív) na webovej stránke Ballotpedia, ktorá poskytuje informácie o voľbách v USA.

Image
Snímka obrazovky zo stránky Ballotpedia vyhotovená 15. novembra 2024

Na mape sú štáty USA farebne rozlíšené na tri skupiny. Modrá označuje štáty, v ktorých sa vyžaduje preukaz totožnosti s fotografiou. Žltou sú vyznačené tie, v ktorých môže byť predložený preukaz totožnosti bez fotografie. Na sivo sú vyfarbené tie, čo nepožadujú žiaden preukaz totožnosti.

Pri pohľade na živú verziu interaktívnej mapy je okamžite jasné, že rozdelenie do troch skupín poskytuje iba povrchný a nepresný prehľad pravidiel hlasovania. Na mape sa napríklad uvádza, že v Minnesote musia voliči predložiť preukaz totožnosti v prípade, že nehlasovali v priebehu ostatných štyroch rokov. V Pensylvánii – jednom z najdôležitejších štátov, kde sa rozhoduje o celkovom výsledku (tzv.„swing state“) – musia preukaz totožnosti predložiť všetci voliči, ktorí volia prvýkrát. Oba tieto štáty sú pritom na mape vyznačené sivou farbou.

Podľa zavádzajúcich príspevkov mali nedostatočné požiadavky na identifikáciu voličov v niektorých štátoch pomôcť Demokratom k víťazstvu. Napriek tomu napríklad Colorado, Virgínia, Delaware, Connecticut, Rhode Island a New Hampshire - štáty, v ktorých zvíťazila Harrisová - nejakú formu identifikácie vyžadujú. Hoci sú niektoré preukazy totožnosti platné aj bez fotografie, musí ísť zásadne o oficiálne doklady.

Naopak, v Nevade, kde zvíťazil Donald Trump, sa pri voľbách nevyžaduje žiadny preukaz totožnosti.

Harrisová vyhrala v 14 štátoch, kde nie je pri hlasovaní požadovaný preukaz totožnosti. Išlo o Washington, Oregon, Kaliforniu, Nové Mexiko, Minnesotu, Illinois, New York, Vermont, Maine, Massachusetts, New Jersey, Maryland, Havaj a Washington DC. Keďže však voľby vo Washingtone prebiehajú predovšetkým poštou, nariadenie sa týka len niekoľkých voličov.

Skutočnosť, že na hlasovanie nie je potrebný preukaz totožnosti, však neznamená, že ľudia v týchto štátoch môžu bez problémov hlasovať bez toho, aby preukázali svoju oprávnenosť.

Väčšina štátov vyžaduje preukaz totožnosti

Každý štát sám rozhoduje o tom, či volič musí pri vstupe do volebnej miestnosti preukázať svoju totožnosť, vysvetľuje americký vládny úrad General Services Administration (GSA) (archív). Väčšina štátov vyžaduje preukaz totožnosti. V niektorých štátoch musí ísť o preukaz s fotografiou, napríklad vodičský preukaz, zatiaľ čo v iných štátoch stačí rodný list alebo preukaz sociálneho zabezpečenia bez fotografie.

Národná konferencia štátnych zákonodarcov uvádza presné pravidlá v štátoch, ktoré nevyžadujú preukaz totožnosti (archív). V niektorých z nich musia voliči podpísať „čestné vyhlásenie, v ktorom uvedú, že sú oprávnení voliť a/alebo si sú vedomí, že nepravdivé tvrdenie o oprávnenosti voliť je trestným činom“.

V iných štátoch sa v prípade pochybností o oprávnenosti osoby voliť používajú dočasné hlasovacie lístky, ktoré sa započítajú po kontrole totožnosti, vysvetľuje GSA.

Voliči môžu byť pri voľbách vyzvaní aj k poskytnutiu osobných údajov a v štátoch Maryland, Nové Mexiko a Minnesota aj k uvedeniu úplného alebo čiastočného dátumu narodenia.

Na registráciu voličov je nutné občianstvo USA

Bez ohľadu na to, či ich štát preukázanie totožnosti na hlasovanie vyžaduje alebo nie, sa musia Američania, ktorí chcú voliť, pred voľbami zaregistrovať.

Ako vysvetľuje „Oficiálny sprievodca vládnymi informáciami a službami“ na webovej stránke USAGov, ľudia sú vo federálnych voľbách oprávnení voliť len za podmienky, že sú občanmi USA, v deň volieb majú najmenej 18 rokov a spĺňajú požiadavku na pobyt v danom štáte (archív).

Jediným štátom USA bez formálneho procesu registrácie voličov je Severná Dakota. Tunajší voliči však musia predložiť platný preukaz totožnosti, ktorý sa následne porovná s informáciami získanými od iných orgánov, ako je napríklad správca štátneho súdu (archív).

Národný zákon o registrácii voličov z roku 1993 (archív) vyžaduje, aby všetky štáty používali jednotný registračný formulár, na ktorom musia potenciálni voliči vo federálnych voľbách pod hrozbou trestu za krivú prísahu potvrdiť, že sú občanmi USA. Táto registrácia si vyžaduje doklad totožnosti, napríklad vodičský preukaz alebo štátom vydaný občiansky preukaz, vysvetľuje vládna agentúra GSA (archív). O tom, ktoré doklady budú akceptované ako doklad totožnosti, rozhoduje každý štát samostatne.

Výkonný riaditeľ a zakladateľ Centra pre volebné inovácie a výskum David Becker vo videu zverejnenom na YouTube 13. mája 2024 upresnil: „Občania iných štátov ako USA nemôžu voliť vo federálnych voľbách“ (archív). Odvolával sa pritom na federálny zákon, tzv. United States Code, podľa ktorého je hlasovanie vo voľbách bez občianstva USA trestným činom (archív).

Určité výnimky platia výlučne na miestnej úrovni: niektoré obce v Kalifornii, Marylande, Vermonte a vo Washingtone DC prijali zákony, ktoré v nich umožňujú účasť osôb bez americkej štátnej príslušnosti. Nikdy sa to však netýka celoštátnych volieb (archív).

Nezákonné hlasovanie sa vyskytuje zriedkavo

„Ak tvrdíte, že ste občanom USA a máte právo voliť, hoci to tak nie je, hrozia vám dosť tvrdé tresty,“ povedala 9. apríla 2024 pre agentúru AFP Martha Kropfová, profesorka politológie a verejnej správy na Univerzite Severnej Karolíny v Charlotte.

Ak sa ľudia bez amerického občianstva zaregistrujú ako voliči alebo volia nelegálne, hrozia im pokuty, väzenie alebo deportácia. Údaje konzervatívnej nadácie Heritage Foundation a štúdie Brennanovho centra pre spravodlivosť ukazujú, že počet nelegálnych hlasov v USA je nepatrný (archivované tu a tu).

Analýza súdnych sporov súvisiacich s voľbami, ktorú uskutočnila nadácia Heritage Foundation, odhalila medzi rokmi 2003 a 2023 len 24 prípadov hlasovania osôb bez americkej štátnej príslušnosti.

Nie je to prvýkrát, čo sa objavili obvinenia, že vo voľbách hlasovali aj osoby bez štátnej príslušnosti. Ide o bežný naratív spojený so špecifikami prezidentských volieb v rôznych štátoch, ktorý agentúra AFP v posledných mesiacoch niekoľkokrát vyvrátila.

Registrácia v dvoch štátoch v prípade presťahovania

Americkí občania, ktorí sa presťahovali v rámci štátov USA, môžu byť súčasne zaregistrovaní v dvoch rôznych štátoch. Ich voličská registrácia v predchádzajúcom štáte bydliska sa spravidla zruší až niekoľko rokov po tom, ako tam prestali voliť, vysvetľuje americké Centrum pre výskum hospodárskej politiky (archív).

Štáty tento špecifický problém riešia rôzne: podľa Národnej konferencie štátnych zákonodarných zborov je v 19 štátoch zakázané hlasovať vo viacerých štátoch, 8 štátov zakazuje voličom voliť dvakrát vo voľbách do rovnakého úradu a 35 štátov zakazuje hlasovať dvakrát v tých istých voľbách (archív).

Všetky AFP fact-checking články o tohtoročných voľbách v USA v angličtine nájdete tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás