Trump šíril nepodložené obvinenia, podľa ktorých Harris zväčšila dav na mítingu pomocou umelej inteligencie
- Uverejnené 19. augusta 2024 o 10:15
- Článok prečítate za 8 min
- Autor: Bill MCCARTHY, AFP USA
- Článok preložil/-a Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2024. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Keď ti príde na predvolebný míting málo ľudí a ty sa potrebuješ na sociálnych sieťach pochváliť, že sú ich mraky, tak si jednoducho vezmeš na pomoc Photoshop,“ píše sa pri príspevku používateľa Facebooku z 12. augusta 2024.
Obdobné tvrdenia sa šírili najmä v kontexte, že dav viditeľný na obrázku mal byť výsledkom generatívnej umelej inteligencie (tu, tu).
Rôzni používatelia a kanály zdieľali snímku príspevku Donalda Trumpa z jeho platformy Truth Social, kam bývalý prezident USA 11. augusta 2024 napísal: „Všimol si niekto, že Kamala na letisku PODVÁDZALA? V lietadle nikto nebol, ale ona s pomocou umelej inteligencie vytvorila obrovský ,dav‘ takzvaných stúpencov, ktorí v skutočnosti NEEXISTOVALI!“ Trump k textu pripojil dve fotografie: na jednej je veľký dav ľudí pred lietadlom a na druhej detail motoru lietadla s odrazom, na ktorom nie je žiadny dav viditeľný. Podľa Trumpa malo ísť o dôkaz, že Harris je „podvodníčka“.
V ďalšom príspevku na Truth Social Trump dodal: „Nikto tam nebol!“
Obvinenie sa objavilo krátko po tom, čo sa prezident Joe Biden rozhodol odstúpiť z volieb a podporiť svoju viceprezidentku Kamalu Harris, čím sa situácia okolo prezidentských volieb v USA zásadne zmenila.
Tvrdenie o predvolebnom mítingu Kamaly Harris zo 7. augusta 2024 (archív) sa najprv objavilo v pravicových a konšpiračných kruhoch na sociálnych sieťach. Následne ho prebral Trump, ktorý na sieti X zdieľal príspevok konzervatívneho komentátora Chucka Callesta, podľa ktorého mal odraz na boku lietadla dokazovať, že snímka je podvrh. Podobné príspevky v angličtine sa šírili aj na ďalších platformách vrátane Facebooku. Objavili sa aj v ďalších jazykoch, napríklad v maďarčine či gréčtine.
Satirické video
Niektorí slovenskí užívatelia zdieľali aj video, na ktorom Kamala Harris zdanlivo vystupuje z lietadla na prázdnu letiskovú dráhu, video zrazu zabliká a objaví sa dav ľudí.
V pravom dolnom rohu videa je vidieť nápis „satira“ a vedľa neho sa nachádza logo satirickej nemeckej stránky „snicklink“, ktorá pravidelne zverejňuje deepfake videá. Táto stránka zverejnila na sieti X upravenú verziu pôvodného videa z mítingu spolu s textom: „Vyrobil som to na svojom laptope za 10 minút. Prestavte si, čo dokážu oni s dvoma miliónmi!“
Porovnanie zmanipulovaného videa so zábermi zdieľanými stránkou Fox News jasne ukazuje, že ide o rovnakú udalosť (archív). Na dlhšom videu Fox News je vidieť dav s popisom: „široký záber na dav stojaci za letiskovou dráhou“.
Video zdieľané nemeckou satirickou stránkou navyše vykazuje jasné známky manipulácie: inak nehybné schody z lietadla akoby sa premenili na eskalátor idúci hore.
Existuje množstvo dôkazov, že dav bol skutočný
Rapídny pokrok v oblasti umelej inteligencie urýchlil šírenie falošných obrázkov a ďalších dezinformácií na internete práve v roku, keď sa po celom svete konajú dôležité voľby. Tvrdenie, že Harris sfalšovala dav v Detroite, je však nepravdivé. Publikum na mítingu tvorili tisíce ľudí (archív). Videozáznam vyhotovený reportérom agentúry AFP obsahuje zábery priaznivcov, ktorí zaplnili letiskový hangár a časť letiskovej plochy, aby videli demokratickú kandidátku na prezidentku a jej viceprezidentského kandidáta Tima Walza.
(AFP / JEFF KOWALSKY)
Živé zábery a fotografie z mnohých ďalších médií a od účastníkov vyhotovené z rôznych uhlov tiež ukázali rozsah publika, o ktorom Trump tvrdil, že neexistuje (archivované tu, tu, tu, tu a tu).
Niektorí členovia Demokratickej strany zdieľali vlastné fotografie a zábery z miesta konania, pričom si uťahovali z Trumpových príspevkov (archív).
„Som poctená tým, že ten, kto pomocou AI vytvoril obrázok 15 000 nadšených demokratov vítajúcich @kamalaharris a @tim_walz v Detroite, bol taký láskavý a zahrnul aj mňa ako stojím pri rečníckom pulte,“ napísala v jednom takom príspevku Lavora Barnes, predsedníčka michiganskej bunky Demokratickej strany (archív).
Agentúra AFP sa obrátila na Trumpov kampaňový tím so žiadosťou o komentár, ale žiadna odpoveď neprišla.
Žiadne dôkazy o použití umelej inteligencie
Konkrétnu fotografiu, o ktorej je reč, zverejnil pravdepodobne pracovník kampane Kamaly Harris, ktorý k nej na X napísal, že ju obdržal od iného zamestnanca (archív).
Kampaň na žiadosť agentúry AFP o komentár bezprostredne nereagovala.
S BBC však kampaňový tím zdieľal originál fotografie zhotovenej pracovníkom štábu, ktorá sa zdá byť tmavšia ako verzia kolujúca po internete a šírená Trumpom. Kampaň Kamaly Harris britskej televízii oznámila, že fotografia „nebola nijako upravená pomocou AI“ (archív). BBC uviedla, že metadáta na fotografii kampane potvrdzujú, že bola vyhotovená približne v čase príletu Harris na akciu 7. augusta 2024.
„Toto je skutočná fotografia 15-tisícového davu pre Harris a Walza v Michigane,“ napísala oficiálna stránka kampane v rýchlej reakcii na sieti X (archív).
Agentúra AFP nedokázala overiť, či snímka nebola zosvetlená v oblasti tieňov, ktoré na obecenstvo vrhal letiskový hangár. Práve zosvetlenie podľa odborníkov mohlo vytvoriť neobvyklú atmosféru obrázku, ktorú niektorí používatelia mohli mylne považovať za známky použitia umelej inteligencie.
Odborník na digitálnu forenznú analýzu Hany Farid z Kalifornskej univerzity v Berkeley pre AFP 12. augusta 2024 uviedol, že podľa neho „bol pozmenený len jas/kontrast a možno doostrenie“.
Farid však uviedol, že dva modely vyvinuté na identifikáciu umelej inteligencie nejavili žiadne známky použitia tejto technológie (archív).
Matthew Stamm z Drexelovej univerzity tiež analyzoval snímku pre AFP a v e-maile z 12. augusta 2024 uviedol, že jeho špecializovaný softvér „nenašiel žiadne dôkazy, že by snímka bola vytvorená umelou inteligenciou“.
Niektorí z divákov na snímke sú vidieť aj na ďalších snímkach z mítingu (archív).
Odraz v lietadle
Podľa odborníkov sa dav neodráža v kovovom plášti lietadla kvôli vzdialenosti od divákov a uhla trupu – nie preto, že by na letiskovej ploche v tom čase nikto nestál, ako tvrdil Trump.
„U vypuklého povrchu, ako je telo lietadla, sú objekty nad a pod povrchom najviac viditeľné a v odraze dominujú,“ uviedol Farid. „Objekty, ktoré sú ďalej a viac uprostred, sú stlačené a menej viditeľné.“
Videozáznamy a fotografie z miesta (archív) ukazujú, že diváci stáli za zátarasami.
„Zdá sa, že dav je od lietadla celkom ďaleko,“ uviedol Stamm. „Vzhľadom na kombináciu uhla kamery a skutočnosti, že trup lietadla je zakrivený, odraz na trupe lietadla a motora ukáže zem bezprostredne pod lietadlom.“
Farid tiež poznamenal, že lietadlo sa javí voči divákovi natočené.
„Keďže je kamera tak ďaleko, aj malé pootočenie spôsobí, že sa obraz v odraze výrazne posunie,“ povedal. Napríklad stavba, ktorú vidieť v odraze na povrchu lietadla, sa nachádzala až za hangárom, kde sa konal míting.
(AFP / JEFF KOWALSKY)
AFP sa venovala využívaniu nástrojov umelej inteligencie pri šírení volebných dezinformácií v tohtoročnej kampani v USA v samostatnom článku.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás