Video, na ktorom severokórejská skupina spieva „I Want to Break Free“, je satiricky zostrihané

  • Uverejnené 15. augusta 2024 o 16:33
  • Aktualizované dňa 15. augusta 2024 o 16:42
  • Článok prečítate za 4 min
  • Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Satirické video so severokórejským vojenským speváckym zborom zdanlivo spievajúcim hit britskej rockovej kapely Queen „I Want to Break Free“ pre vodcu Kim Čong-una bolo pôvodne zverejnené na YouTube v januári 2023. Neskôr sa video objavilo na sociálnych sieťach, pričom podľa komentárov používatelia uverili tomu, že má ísť o záznam zo skutočného hudobného koncertu v Severnej Kórei. Agentúra AFP klip skontrolovala a zistila, že pôvodné zábery pochádzajú z roku 2015 a boli digitálne upravené a zostrihané humoristickým youtuberom, aby obsahovali slávnu skladbu britskej skupiny. Urobil som to len pre zábavu, uviedol autor satirického videa pre AFP.

Severná Kórea zostáva jedným z najizolovanejších režimov na svete. V krajine sa cenzurujú vonkajšie informácie a kultúra z cudziny. V posledných rokoch režim zintenzívnil represie voči zahraničným médiám, pričom uplatňuje prísna legislatíva, podľa ktorej je možné ukladať tresty vrátane odňatia slobody či dokonca trestu smrti pre tých, ktorí sú prichytení so značným množstvom nosičov či médií pôvodom zo zahraničia alebo sa zapájajú do aktivít považovaných za „reakcionárske“.

„Tak už som si myslel že som videl a počul všetko... no mýlil som sa,“ znie popis facebookového videa, ktoré 1. februára 2023, tj. pred rokom a pol, zverejnil slovenský používateľ na svojom profile. Video – ktoré aj v auguste 2024 naďalej získava nové zdieľania – malo od svojho uverejnenia celkovo viac ako 1,8 milióna videní a viac ako 32-tisíc zdieľaní.

V 3-minútovom videu severokórejské speváčky zdanlivo spievajú verziu piesne „I Want to Break Free“ (v preklade Chcem sa oslobodiť, pozn. red.), hitu britskej rockovej skupiny Queen z roku 1984 , ktorú pôvodne naspieval frontman Freddie Mercury. V predmetnom videu možno vidieť, ako vojenskí dôstojníci KĽDR ako aj vodca krajiny Kim Čong-un v publiku v rytme západnej skladby spievajú a tlieskajú.

Image
Snímka upraveného videa na Facebooku vyhotovená 13. augusta 2024

Slovenské komentáre pod videom naznačujú, že používatelia ho považovali za autentické. „To sa čudujem že dovolil spievať západnú pieseň,“ napísal jeden z komentujúcich. „Akoby netušili, aký text vlastne spievajú,“ napísal ďalší.

Image
Snímka komentárov pod upraveným videom vyhotovená 13. augusta 2024

Predmetné video však bolo upravené a zverejnené ako satira. Iné organizácie overujúce fakty na sociálnych sieťach vyvrátili s ním súvisiace nepravdivé tvrdenia už v roku 2023 v angličtine (tu či tu).

Pôvod videa: Satira na YouTube

Pomocou aplikácie Shazam používanej na identifikáciu hudby sme zistili, že zvuková stopa z virálneho videa s verziou skladby „I Want to Break Free“ pochádza z austrálskeho YouTube kanála Pub Choir, kde bola pieseň zverejnená v decembri 2022 (archív).

Virálne video tiež obsahuje vodoznak „@larsvonretriever“. Pomocou vyhľadávania kľúčových slov a spätného vyhľadávania videí sme zistili, že virálne video pôvodne zverejnil humoristický YouTube kanál Lars von Retriever 10. januára 2023. V sekcii Informácie o sebe tento kanál píše: „Oficiálny kanál paralelných vesmírov a alternatívnych realít (...) Toto je komediálny kanál, takže neberte moje videá príliš vážne, prosím.“

V popise pôvodného videa sa píše: „Veľmi vzácne zábery severokórejskej dievčenskej skupiny ‚Moranbong Band‘ a Severokórejského vojenského zboru. POZNÁMKA: Zábery z alternatívnej reality.“

Na tomto kanáli nájdeme množstvo ďalších satirických videí, niektoré z nich obsahujú zábery z ďalších podujatí v Severnej Kórei s dodanými skladbami rockových kapiel ako Metallica alebo Rammstein (archivované tu a tu).

Image
Iné videá zverejnené na YouTube kanáli Lars von Retriever. Snímka vyhotovená 14. augusta 2024

Vo virálnom videu sú použité zábery pochádzajúce z YouTube videa (archív) severokórejskej ženskej skupiny Moranbong Band. V popise tohto videa sa tvrdí, že ide o záznam z osláv 70. výročia Kórejskej strany pracujúcich v roku 2015. Na žiadnom mieste hodinu a pol dlhého záznamu nemožno počuť hudbu od kapely Queen.

Image
Snímka nepravdivého príspevku na FB (vľavo), snímka videa Moranbong Band z YouTube (vpravo), vyhotovené 14. augusta 2024

S otázkami ohľadne videa sme sa obrátili aj na youtubera Larsa von Retrievera. V emaile z 13. augusta 2024 potvrdil, že je autorom satirického videa, ktoré sa virálne zdieľalo na sociálnych sieťach.

„Moje videá sú zo 100% upravované manuálne. Našiel som pár dvojhodinových vystúpení skupiny Moranbong Band zo Severnej Kórey a pokúsil som sa nájsť také zábery, ktoré by sa vizuálne hodili k skladbe od Queen,“ vysvetlil a dodal, že vytvoriť jedno také video je vždy zdĺhavý a bolestivý proces.

„Neverte všetkému, čo vidíte na internete, a overujte si fakty! Aby som bol úprimný, nikdy by som si nevedel predstaviť, že by ľudia uverili, že toto video je fakt skutočné. Spravil som ho len pre zábavu ako aj všetky ostatné moje veci,“ dodal Lars von Retriever pre AFP.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás