Nie, fotografia z Alžírska nedokazuje, že NASA sfalšovala poslednú misiu na Mars

  • Uverejnené 27. augusta 2024 o 17:32
  • Aktualizované dňa 2. septembra 2024 o 09:27
  • Článok prečítate za 8 min
  • Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Rôzni konšpirátori už roky šíria tvrdenia, podľa ktorých bolo sfalšované pristátie na Mesiaci. Najnovšie sa podobné nepravdy a konšpiračné teórie zamerali na bezposádkové misie NASA na Mars. Od začiatku augusta 2024 zdieľali desiatky tisíc používateľov sociálnych sietí z kontextu vytrhnutú fotografiu z Alžírska, ktorá vraj mala dokazovať, že misie na Mars boli len zinscenované v púšti tejto severoafrickej krajiny. Podrobná analýza predkladanej fotografie agentúrou AFP, ako aj dôkazy poskytnuté autorom fotografie, však jasne preukazujú, že takéto virálne tvrdenia sú nepravdivé.

V prvej polovici augusta 2024 zdieľali tisíce používateľov TikToku a Facebooku príspevky v angličtine (tu, tu) s dvoma zdanlivo odlišnými fotografiami tej istej púštnej krajiny.

Na hornom obrázku vidíme tučným písmom napísané „MARS“, pričom v obrázku sa nachádza aj technické vybavenie americkej vesmírnej agentúry NASA. Na spodnej časti obrázka vidíme nápis „ALGERIA“ (Alžírsko), pričom fotografia obsahuje aj hŕstku turistov hľadiacich na rovnaké pieskové duny a hory, ktoré vidíme aj v hornej fotografii. Porovnanie dvoch fotografií tak má budiť dojem, že fotografia z misie NASA na Mars vôbec nemala byť vyhotovená na červenej planéte, ale namiesto toho mala byť zinscenovaná na Zemi, v Alžírsku.

„Prvý let na Marse 17. apríla 2021. Zdroj: Helikoptéra Ingenuity,“ píše sa v popise vovnútri obrázka, čím je vyvolávaný dojem, že obrázok vyhotovil malý ultra-ľahký vrtuľník Ingenuity, ktorý odštartoval zo Zeme v júli 2020 spoločne s roverom Perseverance. V apríli 2021 vykonal Ingenuity vôbec prvý riadený aerodynamický let na mimozemskom telese, ako je vysvetlené v poslednej časti tohto článku nižšie.

Tieto tvrdenia spoločne s obrázkom zdieľal 12. augusta 2024 aj slovenský používateľ Facebooku.

Image
Snímky nepravdivých príspevkov na Facebooku (vľavo, v strede) a na TikToku (vpravo) vyhotovené 21. augusta 2024

Hoci niektoré komentáre pod príspevkami správne poukazovali na nepravdepodobnosť a neautentickosť obrázka, z iných bolo zrejmé, že niektorí používatelia mu uverili: „Toto je dôkaz, že sme nikdy neboli na Marse, NASA len natáča v Alžírsku.“

Image
Snímka komentárov pod jedným z FB príspevkov vyhotovená 21. augusta 2024

Agentúra AFP však nenašla žiadny dôkaz o tom, že by túto fotografiu NASA niekedy zverejnila, ako sa uvádza v príspevkoch na sociálnych sieťach.

Dve verzie tej istej fotografie

Pri spätnom vyhľadávaní obrázkov s dolnou polovicou zdieľaného obrázka sme našli väčšiu verziu pôvodnej fotografie uverejnenú na webových stránkach, ako je táto alebo táto.

Pri bližšej analýze fotografie sme dospeli k záveru, že horný obrázok označený slovom „Mars“ a spodný obrázok označený slovom „Alžírsko“ sú v skutočnosti dvoma verziami tej istej pôvodnej fotografie. Tiene skál v pozadí, stopy v popredí a niekoľko ďalších prvkov v obrázku vykazujú dokonalú zhodu: 

Image
Upravená a zmanipulovaná verzia snímky z Alžírska (vľavo), pôvodná fotografia z Alžírska (vpravo). Rovnaké prvky označené červenou, vyhotovené agentúrou AFP 23. augusta 2024

Údajná verzia snímky „z Marsu“ bola upravená v editačnom softvéri na spôsob Photoshopu: pôvodné farby boli desaturované, do záberu bol vložený rover a helikoptéra NASA a postavy viditeľné v spodnej časti fotografie spoločne s ich tieňmi boli odstránené. Napriek tomu, že upravená snímka je rozmazaná a má nízke rozlíšenie, nohy jednej z postáv z pôvodnej fotografie sú aj po priblížení stále viditeľné:

Image
Výrez z upravenej a zmanipulovanej verzie snímky z Alžírska (vľavo), výrez z pôvodnej fotografie z Alžírska (vpravo). Pár nôh viditeľný na oboch verziách snímky označený modrou, vyhotovené agentúrou AFP 23. augusta 2024

Snímka použítá bez súhlasu fotografa

V metadátach fotografie stiahnutej z tejto webstránky sme zistili, že ju vytvoril „Gregory Rohart“. Podľa metadát bola fotografia nasnímaná fotoaparátom Canon 40D 6. januára 2009 o 9:56 ráno.

Image
Snímka metadát snímky zneužitej na šírenie nepravdivých tvrdení. Farebné označenie pridané agentúrou AFP

Podľa verejne dostupných a dohľadateľných informácií je Grégory Rohart francúzsky fotograf prírody, cestovateľ a bloger, ktorý navštívil aj Alžírsko (archív tu, tu).

Agentúra AFP sa spojila s Rohartom, ktorý potvrdil, že je autorom predmetnej fotografie.

Rohart pre AFP taktiež poskytol snímku zo svojho zariadenia s predmetnou fotografiou otvorenou v softvérovom nástroji Photoshop Lighroom, ktorý fotografi používajú na katalogizáciu a ľahšie úpravy, kde sú jasne viditeľné rovnaké metadáta a údaje o expozícii snímky:

Image
Snímka poskytnutá Grégorym Rohartom s pôvodnou fotografiou zobrazenou v nástroji Photoshop Lightroom, na ktorej vidíme rovnaké metadáta a údaje o expozícii. Farebné označenie pridané agentúrou AFP

„Odfotil som to v Alžírsku, keď som bol na turistickom zájazde v púšti Tadrart,“ vysvetlil 23. augusta 2024 v e-maile, pričom odkazoval na oblasť s názvom Tadrart, púštnu a hornatú oblasť na hraniciach Alžírska a Líbye.

„Ako fotografovi sa mi samozrejme nepáči, keď je moja fotografia použitá bez môjho súhlasu, a už vôbec nie, keď sa odkloní od svojho pôvodného významu,“ uviedol pre AFP Rohart.

Nepodarilo sa nám zistiť, kde presne v oblasti Tadrart bola fotografia zhotovená. Na webovej stránke talianskej cestovnej kancelárie sme však našli inú fotografiu zachytávajúcu tú istú krajinu ako súčasť itinerára zájazdu do tohto regiónu Alžírska.

Image
Snímka zo stránky www.spazidavventura.com vyhotovená 20. augusta 2024

Na základe vyššie uvedeného tak môžeme usúdiť, že predmetná fotografia nebola nasnímaná na Marse, ale niekde uprostred saharskej púšte.

Image
Snímka zo stránky Google Maps so znázornenou oblasťou, kde bola fotografia vyhotovená.

Perseverance a Ingenuity: Historický prielom

Po úspechu roveru Curiosity, ktorý pristál na Marse v roku 2012 a dodnes pokračuje vo svojej misii (archív), bola poslednou etapou amerického objavovania Marsu misia NASA Mars 2020, v rámci ktorej boli na povrch červenej planéty vyslané rover Perseverance a malý vrtuľník Ingenuity.

Image
Raketa Atlas V s roverom Perseverance štartuje zo štartovacieho komplexu 41 na leteckej základni Cape Canaveral na Floride 30. júla 2020. (AFP / Gregg Newton)

Perseverance (archív) bol navrhnutý pre prieskum krátera Jezero, pričom má za cieľ hľadať známky dávneho mikrobiálneho života, skúmať geológiu a klímu červenej planéty. Po tom, ako vo februári 2021 pristál, zhromažďuje vzorky povrchu Marsu, čím pripravuje pôdu pre budúcu misiu, ktorá by mohla tieto vzorky zozbierať a vrátiť späť na Zem, čím by ponúkla bezprecedentný pohľad na minulosť a prípadné známky života na Marse. Táto misia je neoddeliteľnou súčasťou pochopenia obývateľnosti Marsu a prípravy na budúci ľudský prieskum, keďže testuje taktiež technológie na výrobu kyslíka z atmosféry Marsu.

Ingenuity, 1,8-kilogramový vrtuľník, ktorý bol pôvodne pripojený k podvozku Perseverance, predstavuje prelomovú demonštráciu nových technológií (archív). Vrtuľník úspešne absolvoval svoj prvý let 19. apríla 2021 (archív), čo bolo vôbec po prvý raz, kedy ľudstvo dosiahlo riadený let s pohonom na inej planéte ako Zemi. Počas tohto historického okamihu Ingenuity vystúpil 3 metre do riedkej marťanskej atmosféry, vznášal sa a zaznamenával vizuálne zábery, než opäť bezpečne pristál. Tento úspech nielenže ukázal možnosť leteckého prieskumu Marsu, ale poskytol aj dôležité údaje pre budúce misie, ktoré môžu využívať lietajúce vozidlá na prieskum povrchu planéty zhora.

Po prvom lete bol Ingenuity nasadený celkovo 72-krát a absolvoval vyše dve hodiny letu v krátkych etapách, pričom prekonal celkovú vzdialenosť približne 17 kilometrov. Jeho misia sa postupne vyvíjala: Vrtuľník fungoval ako vzdušný prieskumník, ktorý pomáhal svojmu kolesovému spoločníkovi pri skúmaní terénu a hľadaní známok dávneho mikrobiálneho života spred miliárd rokov, keď boli podmienky na Marse oveľa vlhkejšie a teplejšie ako dnes.

Image
Zamestnanec drží maketu vrtuľníka Ingenuity v Jet Propulsion Laboratory NASA pred pristátím roveru Mars 2020 Perseverance 18. februára 2021 v Pasadene v Kalifornii. (AFP / Patrick T. FALLON)

Posledný let Ingenuity 18. januára 2024 sa skončil nepodareným pristátím, pri ktorom boli poškodené čepele rotora, čo NASA prinútilo vyradiť vrtuľník z prevádzky. Dňa 16. apríla Ingenuity vyslal na Zem svoj posledný signál vrátane rozlúčkovej správy a informáciách o údajoch, ktoré zostanú na Marse, kým ich budúci výskumníci či iné zariadenia nebudú môcť vyzdvihnúť. Doba prevádzky Ingenuity prekonala všetky očakávania, malý vrtuľník takmer tri roky odolával nástrahám vrátane prašných búrok, zradného terénu, nefunkčného snímača a mrazivých teplôt.

Oprava odkazu v hyperlinku v prvom odseku v sekcii „Dve verzie tej istej fotografie“Oprava času vyhotovenia originálnej snímky, pôvodná verzia článku uvádzala 9:59 namiesto 9:56
2. septembra 2024 Oprava odkazu v hyperlinku v prvom odseku v sekcii „Dve verzie tej istej fotografie“
30. augusta 2024 Oprava času vyhotovenia originálnej snímky, pôvodná verzia článku uvádzala 9:59 namiesto 9:56

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás